Na današnji dan: Granate Vojske RS-a ubile 13 civila na Dobrinji, čekali su u redu za vodu

dobrinja rat/

Dobrinja

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

12. juli

100. p.n.e.

Rođen rimski vojskovođa, pisac i državnik Gaj Julije Cezar. Poslije pobjede nad svojim suparnicima postao je diktator Rima. Ubijen je u zavjeri pristalica republikanskog uređenja u Senatu 15. marta 44. p.n.e.

1884. Rođen italijanski slikar i vajar Amedeo Modigliani. Veći dio života proveo je u Parizu (1906 - 1920), gdje se uklopio u savremene likovne tokove pariske škole, a proslavio se portretima i ženskim aktovima stilizovanim u izdužene forme.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1904.

Rođen čileanski pisac i diplomata Pablo Neruda, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1971. Hrabro se suprotstavio uvođenju Pinochetove diktature u zemlji.

1910. U avionskoj nesreći poginuo engleski proizvođač automobila i pilot Charles Stewart Rolls, koji je s Frederickom Henryjem Royceom 1906. osnovao kompaniju za proizvodnju automobila Rolls-Royce.

1920. Zvanično je otvoren Panamski kanal, šest godina nakon što je kroz njega prošao prvi brod.

1960. Francuska je priznala nezavisnost kolonija u Africi - Dahomeja, Nigera, Gornje Volte, Obale Slonovače, Čada, Centralne Afrike i Konga.

1979. Gilbertova Ostrva u Tihom okeanu stekla su nezavisnost u okviru Britanskog komonvelta pod nazivom Republika Kiribati, poslije 87 godina britanske kolonijalne uprave.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1993. Na Dobrinji od minobacačke granate ispaljene sa položaja Vojske RS-a ubijeno 13 civila, a 15 je ranjeno. Građani su čekali u redu za vodu.

1997. Kubanska vlada, poslije laboratorijskih ispitivanja, potvrdila je da su autentični posmrtni ostaci legendarnog gerilskog vođe Ernesta Che Guevare pronađeni u Boliviji i potom prebačeni na Kubu, na osnovu sporazuma vlada dviju zemalja.

2003.

Umro legendarni saksofonista i džez-kompozitor Benny Carter. Tokom 60-godišnje karijere nastupao je s brojnim istaknutim džez-muzičarima, a djela u njegovom aranžmanu izvodili su najslavniji džez-sastavi.

2006. Nakon što su pripadnici Hezbolaha na jugu Libana oteli dva izraelska vojnika počeo je Libanski rat koji je trajao 34 dana, a završio je 14. augusta. Poginulo je oko 1.400 ljudi: 165 u Izraelu, 1.191 u Libanu. U obje zemlje iz ratnih zona iseljeno oko milion ljudi. Sukob je izbio zbog sporne zone oko Shebaa farme.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

13. juli

1930. U glavnom gradu Urugvaja Montevideu počelo je Prvo svjetsko fudbalsko prvenstvo na kojem je učestvovalo 13 timova.

1941. Pod rukovodstvom Pokrajinskog komiteta KPJ za Crnu Goru, počeo je oružani ustanak naroda Crne Gore protiv italijanskog okupatora. Ustanici su oslobodili više mjesta: Virpazar, Čevo, Rijeku Crnojevića i dio primorja od Miločera do Sutomora, a narednih dana i veća mjesta. Ustanak je spriječio da Italijani formiraju kvislinšku vladu Crne Gore i vežu narod za italijansku krunu. U vrijeme SFRJ, 13. juli se obilježavao kao Dan ustanka naroda Crne Gore, a danas se obilježava kao Dan državnosti Crne Gore.

1979. U Sarajevu umro Juraj Neidhardt, poznati arhitekta. Poslije 1945. godine projektira i izvodi niz objekata različitih namjena te urbanističke planove i studije, kao i rekonstrukciju čaršije u Sarajevu.

1985. Na stadionima u Londonu i Philadelphiji istovremeno su održani humanitarni rok-koncerti Live Aid koje je organizovao Bob Geldof za pomoć gladnima u Africi. Prikupljeno je više od 60 miliona dolara.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2018. U samoubilačkom napadu bombaša samoubice tokom predizbornog skupa u gradu Mastungi u Baludžistanu na jugozapadu Pakistana poginulo je 70 osoba, a 120 je ranjeno. Među poginulim je i regionalni političar Siradž Raisani.