Na današnji dan: Granata ispaljena sa položaja VRS-a ubila je sedmero djece u Sarajevu

bistrik masakr djeca 31 godišnjica Anadolija/

I danas će biti položeno cvijeće na mjesto masakra/ Arhiva

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1541. U borbi za vlast španskih konkvistadora, u Limi je ubijen osvajač Perua i osnivač grada Lima (1535) Francisco Pizarro.

1843. Hong Kong je proglašen britanskom kraljevskom kolonijom, sa Henryjem Pottingerom kao prvim guvernerom.

1858. Potpisivanjem mirovnog ugovora u Tjencinu završen je britansko-kineski rat. Kina se ugovorom obavezala da otvori nove luke za evropsku trgovinu i da legalizuje uvoz opijuma.

1877. U oslobodilačkom ratu Srbije i Crne Gore protiv Turske (1876-78) Crnogorci su kod Spuža potukli tursku vojsku koju je predvodio zapovjednik Skadra Sulejman-paša.

1881. Srpski knez Milan Obrenović zaključio sa Austro-Ugarskom Tajnu konvenciju kojom se Srbija obavezala da će prestati sa agitacijom u BiH i da neće zaključiti nijedan međunarodni sporazum suprotan interesima Beča. Zauzvrat je dobio podršku da proglasi Srbiju kraljevinom, a sebe kraljem i nezavisnost Srpske pravoslavne crkve od Carigradske patrijaršije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Pearl Buck/

Pearl Buck

1892. U Hillsborou u Zapadnoj Virdžiniji, rođena američka književnica Pearl Sydenstricker Buck, koja je u svojim romanima opisala život u Kini, gdje je odrasla kao kćerka misionara (“Paviljon žena”, “Dobra zemlja”, “Istok-Zapad”).

1917. Na Solunskom polju strijeljani su generalštabni pukovnik srpske vojske Dragutin Dimitrijević Apis i majori Ljubo Vulović i Rade Malobabić, koji su pred vojnim sudom osuđeni na kaznu smrti zbog navodnog planiranja atentata na regenta Aleksandra Karađorđevića.

1941. Finska se pridružila Njemačkoj u Drugom svjetskom ratu i objavila rat SSSR-u, u kojem je učestvovala tri godine.

1945. U San Franciscu predstavnici 50 zemalja potpisali Povelju o osnivanju UN-a, koja je stupila na snagu 24. oktobra.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1960. Bivša francuska kolonija Madagaskar stekla je nezavisnost kao Malgaška Republika.

Elvis Presley/

Elvis Presley 

1977. Američki pjevač Elvis Aaron Presley održao je posljednji koncert u Indianapolisu u Market Square areni. Još za života nazvan je kraljem rock and rolla. Umro je u Memphisu 16. augusta 1977.

1977. Afrička država Džibuti stekla je nezavisnost poslije 117 godina francuske vladavine.

1992. Tokom rata u BiH generalni sekretar UN-a Boutros Boutros Ghali pozvao je čelnike Vojske RS-a da u roku od 48 sati zaustave ofanzivu na Sarajevo, a pripadnike Armije RBiH da deblokiraju Sarajevski aerodrom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1993. Tokom opsade Sarajeva u Bakarevoj ulici na Bistriku granata ispaljena sa položaja Vojske RS-a usmrtila je sedmero djece. Tog dana ubijeni su dječaci Nihad Ćatić, Velid Muftić, Senad Pliska, Almir Poturić, Sanjin Rustempašić, Sinanudin Šećerović te djevojčica Belma Zijadić

1995. Prilikom rušenja robne kuće u južnokorejskoj prijestonici Seulu poginulo 500 ljudi.

2000. Naučnici iz 18 zemalja dekodirali 85 posto ljudskog genoma, čime je otvorena nova era u ljudskoj medicini. U naučnim krugovima ocijenjeno je da dešifrovanje ljudskog genoma predstavlja najveće otkriće u historiji čovječanstva.

2013. Nakon objavljivanja rezultata parlamentarnih izbora u Albaniji, socijalista Edi Rama dobio najviše glasova.

2015. U samoubilačkom bombaškom napadu na šiitsku džamiju u Kuvajtu poginulo je 25 ljudi, a povrijeđeno 200.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Teroristički napad u Tunisu/

Teroristički napad u Tunisu

2015. U napadu naoružanog mladića na goste na plaži ispred hotela Marhaba u gradu Soussi na jugu Tunisa ubijeno je 39 britanskih, njemačkih, ruskih i belgijskih turista. Policija je ubila tuniskog studenta koji je pucao iz kalašnjikova.

2017. U potonuću turističkog broda na jezeru Guatape, 45 km istočno od Medelina u Kolumbiji, utopio se 21 putnik.