Na današnji dan - 8. juli: Rođen je franjevac Ivan Frano Jukić

Ivan Franjo Jukić
70. Rimljani u Judejskom ratu osvojili i razrušili Jerusalem. Od ruševina je ostao samo zapadni zid velikog jevrejskog hrama - Zid plača.
1497. Portugalski moreplovac Vasco da Gama isplovio je iz Lisabona na prvo putovanje na kojem je otkrio morski put za Indiju oko Rta dobre nade.
1709. Ruska vojska pod komandom cara Petra Velikog pobijedila je u bici kod Poltave (Ukrajina) trupe švedskog kralja Carla XII. To je bio kraj švedske vojne moći.
1819. Rođen hrvatski kompozitor Vatroslav Lisinski, najpoznatiji muzičar ilirskog preporoda i utemeljitelj hrvatskog nacionalnog izraza u muzici.
1822. Percy Bysshe Shelley, jedan od najznačajnijih pjesnika engleskog romantizma, utopio se u brodolomu na jedrenju kod Livorna.
1858. Velika Britanija proglasila pobjedu nad indijskim ustanicima, poslije čega je ukinuto Carstvo mogula i likvidirana istočnoindijska kompanija, a Indija je stavljena pod neposrednu upravu britanske krune.
1894. Rođen ruski fizičar Pjotr Leonidovič Kapica, od 1935. direktor Instituta za fiziku Sovjetske akademije nauka u Moskvi, a od 1955. glavni organizator programa vještačkih Zemljinih satelita (Sputnjik).
1956. U Beogradu je emitovan prvi eksperimentalni TV prenos, povodom proslave stogodišnjice rođenja Nikole Tesle.
1992. Granatirana i zapaljena zgrada Oslobođenja. U ranim jutarnjim satima sa položaja u Nedžarićima artiljerija Vojske RS-a zasula je tenkovima i minobacačkim projektilima zgradu. Pričinjena je velika materijalna šteta.
1994. Umro Kim Il Sung, komunistički lider Sjeverne Koreje, koji je upravljao zemljom od njenog osnivanja 1948. do smrti.
2000. U Beogradu umro Konstantin Vinaver, pijanista, muzikolog, operski dramaturg i dugogodišnji direktor Opere i baleta Narodnog pozorišta u Beogradu.
2002. Okružni sud u Prokuplju osudio je na osam godina zatvora bivšeg rezervistu Vojske Jugoslavije Ivana Nikolića zbog zločina protiv civilnog stanovništva na Kosovu za vrijeme NATO-bombardovanja SR Jugoslavije 1999. To je prva presuda pred domaćim sudovima za ratni zločin izvršen tokom rata na Kosovu.
2003. U nesreći feribota na rijeci Menga u Čandpuru (Bangladeš) udavilo se oko 400 ljudi, od 600, koliko je bilo na brodu.
2004. Skupština Kosova je, bez prisustva srpskih predstavnika, usvojila amandmane kojima je naziv Ustavni okvir za privremenu samoupravu na Kosovu promijenjen u “privremeni Ustav Kosova”, a “privremene institucije” u “demokratske institucije”. Kosovo proglasilo nezavisnost 2008.
2015. Rusija uložila veto u Savjetu bezbjednosti UN-a na britanski prijedlog Rezolucije o Srebrenici. Prilikom glasanja suzdržane su bile Kina, Nigerija, Angola i Venecuela, dok je preostalih 10 članica glasalo za.