Na današnji dan - 19. mart: Grbavica se vratila Sarajevu nakon višegodišnje okupacije VRS-a

Grbavica
1563. Mirom u Amboazu završen prvi vjerski rat u Francuskoj nakon kojeg su hugenoti (protestanti) dobili ograničenu slobodu vjeroispovijesti. Hugenotski ratovi razdirali su Francusku više od 30 godina.
1813. Rođen škotski misionar i istraživač Afrike David Livingstone, koji je 1855. otkrio Viktorijine vodopade. Prvi je istraživao pustinju Kalahari, bazen rijeke Zambezi i izvorište rijeke Kongo.
1861. Englezi su, nakon višegodišnjih borbi, ugušili pobunu domorodačkog stanovništva Maora na Novom Zelandu i oni su se povukli u unutrašnjost ostrva.
1920. SAD su odbile da potpišu Versajski ugovor poslije Prvog svjetskog rata i da se priključe Društvu naroda, zbog bojazni od uvlačenja u rat u slučaju napada na neku članicu Društva.
1930. Umro engleski državnik Arthur James Balfour, premijer Velike Britanije od 1902. do 1906. Kao šef diplomatije objavio je 1917. plan o stvaranju nacionalne države Jevreja u Palestini (Balfurova deklaracija).
1945. Velika Britanija priznala je vladu Demokratske federativne Jugoslavije s Josipom Brozom Titom na čelu. Nakon Velike Britanije, DFJ su priznale i SAD (18. marta) i SSSR (29. marta).
1950. Umro američki pisac Edgar Rice Burroughs, poznat po seriji popularnih pustolovnih romana o Tarzanu.
1955. U Idar-Obersteinu u Njemačkoj rođen Walter Bruce Willis, američki glumac. Pod svjetlima reflektora se pojavio krajem osamdesetih kao holivudski glavni, ali i sporedni glumac, poznat po ulozi Johna McClanea u serijalu “Umri muški”.
1991. Narodna skupština Srbije preuzela ovlaštenja raspuštene Skupštine Kosova i razriješila dužnosti Rizu Sapundžiju, člana Predsjedništva SFR Jugoslavije sa Kosova.
1994. U eksploziji bombe podmetnute u podzemnu željeznicu u Bakuu poginulo je 12 i ranjeno više od 50 ljudi.
1996. Policija Federacije BiH ušla na Grbavicu, dio Sarajeva koji pod okupacijom držala Vojska RS-a. Time je završen transfer vlasti u sarajevskim općinama koje su prema Dejtonskom sporazumu pripale Federaciji BiH. Najveći dio srpskog stanovništva je dva dana ranije napustio Grbavicu, a prema podacima IFOR-a, tokom transfera vlasti iz Sarajeva je iselilo oko 60.000 Srba.
1996. U glavnom gradu Filipina Manili u požaru u jednoj diskoteci poginulo je najmanje 150 ljudi.
1997. Umro američki slikar nizozemskog porijekla Willem de Kooning, utemeljitelj apstraktnog ekspresionizma, koji je četrdesetih godina 20. vijeka preobrazio slikarstvo u SAD-u.
1999. U eksploziji bombe koju su čečenski teroristi aktivirali na pijaci u južnom ruskom gradu Vladikavkazu poginulo je više od 50 ljudi.
1999. Nakon neuspjelih pregovora Srba i kosovskih Albanaca u Parizu, predsjednik SAD-a Bill Clinton izjavio je da je prag prekoračen i da problem Kosova ugrožava američke nacionalne interese. Diplomate zapadnih zemalja počele su da napuštaju Beograd, a međunarodni verifikatori Kosovo.
2001. Socijalista Bertrand Delanoe je, pobijedivši na izborima, postao prvi gradonačelnik Pariza iz redova ljevice.
2008. Pakistanski parlament izabrao je prvu ženu predsjednicu skupštine u historiji te države, doktoricu Fehmidu Mirzu, pripadnicu Pakistanske narodne partije.
2011. Počela vojna akcija međunarodnih snaga u Libiji naziva Odisejeva zora pod komandom admirala Samuela J. Lockleara. Režim Muamera el-Gadafija srušen je kada je ubijen 20. oktobra 2011.
2016. Petoro ljudi je poginulo, a 36 je ranjeno kada je u pješačkoj zoni u ulici Istiklal u Istanbulu bombaš samoubica detonirao eksploziv.