Na današnji dan - 17. mart: Pljačka i paljenje stanova na Grbavici uoči reintegracije

Grbavica je reintegrisana 19.3.1996. godine
45. pr. n. e. Julije Cezar, u bici kod Munda u Španiji, teško porazio snage predvođene dvojicom sinova Gneja Pompeja Velikog, koje su izgubile više od 30.000 vojnika.
1938. U Irkutsku rođen ruski baletski igrač Rudolf Nurejev, jedna od najvećih zvijezda svjetske baletske scene 20. vijeka. Na Zapad je emigrirao poslije gostovanja u Parizu u junu 1961. Upamćen je po glavnim ulogama u mnogim baletima.
1948. Velika Britanija, Francuska i zemlje Beneluxa (Belgija, Nizozemska i Luksemburg) potpisale Briselski ugovor o 50-godišnjem savezu protiv oružanih napada u Evropi i o ekonomskoj, socijalnoj i vojnoj saradnji, što se smatra zametkom Evropske unije.
1956. Umrla francuska naučnica, nuklearna fizičarka i hemičarka Irène Joliot-Curie, kćerka nobelovaca Pierrea i Marie Curie. Sa suprugom Frédéricom Joliot-Curieom 1935. podijelila je Nobelovu nagradu za hemiju.
1963. U erupciji vulkana Agung na indonezijskom ostrvu Bali život izgubilo najmanje 11.000 ljudi.
1969. Golda Meir, bliska saradnica Davida Ben-Guriona u borbi za stvaranje države Izrael, postala je prva žena premijerka Izraela. Zbog nesuglasica u koalicionoj vladi, 1974. je podnijela ostavku.
1992. Eksplozija automobila bombe raznijela zgradu izraelske ambasade u Buenos Airesu. Poginulo je 29 ljudi, a ranjeno 252.
1992. Na referendumu u Južnoj Africi bijelci su nadmoćnom većinom podržali reforme za okončanje sistema aparthejda.
1995. Vojska Azerbejdžana, nakon žestokih borbi, ugušila dvodnevnu policijsku pobunu u sjevernim predgrađima glavnog grada Bakua. Pobunu protiv predsjednika Gajdara Alijeva predvodio je zamjenik ministra unutrašnjih poslova Rovšan Javadov.
1996. Talas pljački i podmetnutih paljevina zahvatio je Grbavicu, dva dana prije nego što je to sarajevsko naselje, u skladu s Dejtonskim sporazumom, predato policiji Federacije Bosne i Hercegovine.
1999. Šest članova Međunarodnog olimpijskog komiteta izbačeno je iz te institucije zbog primanja mita za Zimsku olimpijadu 2002.
2000. U Ugandi 530 ljudi, članova sekte Deset Božijih zapovijesti, izvršilo kolektivno samoubistvo spaljivanjem u crkvi.
2003. Predsjednik Donjeg doma britanskog parlamenta Robin Cook podnio ostavku, izražavajući time protest protiv zahuktavanja rata u Iraku.
2003. U 13-minutnom govoru iz Bijele kuće predsjednik SAD-a George Bush postavio ultimatum iračkom predsjedniku Sadamu Huseinu da u roku od 48 sati napusti Irak sa svojim sinovima ili će se u protivnom suočiti sa ratom.
2004. Na Kosovu izbile masovne demonstracije Albanaca, povodom utapanja tri albanska dječaka u rijeci Ibar, kod sela Čabra, koje su potom prerasle u dvodnevno nasilje tokom kojeg je 19 osoba ubijeno (11 Albanaca i osam Srba), a povrijeđeno više od 900 osoba, među kojima su i pripadnici međunarodne i kosovske policije. Uništeno je ili oštećeno oko 800 kuća na Kosovu, 34 crkve i manastira, a više hiljada Srba je napustilo domove. Zbog napada na srpske enklave, u gradovima u Srbiji izbili protesti više hiljada ljudi, a u centru Beograda i Niša zapaljene su džamije.
2004. Bivši ministar unutrašnjih poslova Poljske Czeslaw Kiszczak osuđen na četiri godine zatvora, uslovno na dvije, jer je tokom sloma pokreta Solidarnost 1981. po njegovom naređenju policija otvorila vatru na rudare u katovičkom ugljenokopu Vujek, što je izazvalo smrt devet i ranjavanje 25 rudara. On je prvi visoki funkcioner komunističkog doba osuđen za neki zločin.
2006. U New Yorku umro Oleg Cassini, čuveni modni kreator koji se proslavio kreacijama koje su Jacquelinu Kennedy učinile najglamuroznijom prvom damom SAD-a.