Na današnji dan - 13. mart: Umro Ivo Andrić/Uhapšen Draža Mihailović

Ivo Andrić/

Ivo Andrić/

Ivo Andrić, jedan od najvećih jugoslovenskih pisaca 20. vijeka
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1325. Asteci osnovali svoju naseobinu Tenochtitlán, kasnije prijestonicu Asteškog carstva, na mjestu gdje je današnji grad Ciudad de México.

1572. U Starigradu na ostrvu Hvar umro Petar Hektorović, autor spjeva “Ribanje i ribarsko prigovaranje”, izuzetno vrijednog književno-historijskog dokumenta u kojem je Hektorović, pored autobiografskih, zabilježio i dragocjene etnografske podatke, kao i neke narodne lirske i epske pjesme.

1848. Pod pritiskom demonstracija i pobune u Beču, austrijski kancelar Klemens Metternich podnio je ostavku. Kancelar je pobjegao u Veliku Britaniju, a hiljadama gnjevnih Bečlija koje su opkolile dvor car Ferdinand I je obećao ustav.

1881. U atentatu u Petrogradu ubijen je ruski car Aleksandar II.

1913. Canberra postala glavni grad Australije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1941.

U Al-Birwi u Galileji rođen Mahmoud Darwish, najpoznatiji palestinski pjesnik. Opisivao je borbu svog naroda za nezavisnost, kritikujući pritom i Izrael i palestinsko rukovodstvo, kao i neslogu Palestinaca.

1946. Pripadnici jugoslovenske službe Državne bezbjednosti uhapsili generala i komandanta kraljevske vojske u Drugom svjetskom ratu Dragoljuba Dražu Mihailovića. Na suđenju pred Vojnim sudom u Beogradu Mihailović je osuđen na smrt zbog izdaje. Strijeljan je 17. jula iste godine.

1975.

U Beogradu umro Ivo Andrić, jedan od najvećih jugoslovenskih pisaca 20. vijeka, dobitnik Nobelove nagrade za književnost (1961) (“Ex ponto”, “Na Drini ćuprija”).

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

1990. Sovjetski parlament izglasao uvođenje višepartijskog sistema nakon 72-godišnjeg monopola na vlast Komunističke partije.

1992. U zemljotresu na istoku Turske poginulo 570 ljudi.

1996. U mjestu Dunblane, 40-ak kilometara sjeverno od Glasgowa, naoružani čovjek u gimnastičkoj sali osnovne škole ubio 16 učenika prvog razreda, između pet i šest godina, i njihovu učiteljicu, ranio još 13 đaka i potom izvršio samoubistvo.

1997. Jordanski vojnik ubio sedam izraelskih učenica koje su tokom ekskurzije obilazile oblast nazvanu Ostrvo mira na izraelsko-jordanskoj granici.

1999. Na Kosovu, u eksplozijama bombi u centru Podujeva i na pijaci u Kosovskoj Mitrovici, poginulo je šestoro i ranjeno više od 50 ljudi, a u napadima oružane formacije kosovskih Albanaca OVK-a kod Vučitrna poginula su dva pripadnika Vojske Jugoslavije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2001. Bivši gradonačelnik Bosanskog Šamca Blagoje Simić, protiv kojeg je Međunarodni sud za ratne zločine podigao optužnicu 1995. za zločine počinjene tokom rata u BiH 1992-1995, dobrovoljno se predao Sudu. Osuđen je 2007. na 15 godina zatvora.

2002. Vlada Angole proglasila je jednostrano primirje u 27-godišnjem građanskom ratu sa pobunjenicima - pripadnicima Nacionalne unije za nezavisnost Angole (UNITA).

2004. Umro austrijski kardinal Franz König, poznat po zaslugama u povezivanju vjera. Na njegovu inicijativu 1964. osnovana je Fondacija Pro orijente, koja se bavi dijalogom između Rimokatoličke i Pravoslavne crkve.

2013.

U Vatikanu izabran papa Franjo (lat. Franciscus) kao nasljednik Benedicta XVI, koji je 28. februara podnio ostavku. Prvi je papa isusovac i prvi papa iz Argentine i južne hemisfere. On je 266. poglavar Katoličke crkve.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

2016. U eksploziji automobila u parku Guven u centru Ankare poginulo je 25, a ranjeno blizu 75 osoba. Eksplozija se dogodila kada se automobil pun eksploziva zaletio u autobus, koji je potom eksplodirao.

2017. Poznati kosovski advokat i bivši političar Azem Vllasi ranjen je u ruku ispred svoje kuće u Prištini. Na njega je pucao M. J. (1956), klijent kojeg je Vllasi odbio da zastupa u jednom predmetu.