Poštenje u biznisu i brzina u izgradnji
Hako Duljević je potekao s Peštera, mjesto Međugor, koje je ostavilo veliki utjecaj na čitav njegov život, pa stoga ne čudi ni činjenica da je naslov njegove prve knjige upravo “Međugorac sa Peštera”. Sa našim slavnim arhitektom Amirom Vukom Zecom razgovara zašto je baš on dobio ime po rahmetli djedu koji je likvidiran 1943. godine. Govorio je o svemu, o djetinjstvu, školovanju, stasavanju u mladića koji je sa 20 godina otišao da radi u Njemačku i zašto je prije 25 godina odlučio pokrenuti posao u Sarajevu.
- Kad sam u poslu spojio onu peštersku ili porodičnu besu sa njemačkom, došao sam u Sarajevo i riješio da registrujem građevinsku firmu. Istraživao sam tržište prije nego sam otvorio firmu sa ciljem da vidim treba li Sarajevu još jedna građevinska firma. I mogu vam reći, zaključio sam da ne treba. U tom momentu, a to je 2001. godina, svaka moja procjena je govorila da Sarajevu, što se broja građevinskih firmi tiče, ne treba ni jedna nova. A ja sam naumio da registrujem firmu. I onda sam došao, blago rečeno, sam sa sobom malo u problem. Pa sam riješio da napravim ne još jednu u nizu, nego jednu drugačiju. Mjesecima sam se bavio temom - kako drugačiju, po čemu? Šta to treba firmi da bi bila drugačija od ostalih? Onda sam kliknuo, došao sam do rješenja. I ovo želim da mlade generacije čuju, da izvuku pouku. Ja sam se odlučio da naša firma bude na prvom mjestu - poštena. Da ugradimo poštenje, onu besu i njemački nauk. Da se ono što obećamo, osjeti u poslu. Kad kažem poštenu, mislim i na poštivanje rokova, na poštivanje kvaliteta, na poštivanje dogovora. Dakle, to je poštenje u biznisu. I tipovao sam na brzo građenje, priča Duljević.
Prisjeća se - kad je počeo da radi u Bosni, ljudi su gradili kuću po šest mjeseci. A njegova firma je napravila koncept da od temelja do krova kuću napravi za 20 dana.
- To je na početku bilo malo ljudima sumnjivo i nestvarno, ali našli smo način kako se to može. Ta brzina, poštenje i kvalitet, to sam savladao u Njemačkoj, gdje se o kvalitetu i ne razgovara, kvalitet se podrazumijeva. Da budem iskren, ja ne radim ono što volim, ja sam zavolio ovo što radim. Baveći se građevinom, upoznao sam ovaj posao, spoznao mu dušu, zavolio ga. U biti, ja sam direktor, odnosno menadžer, a to znači rješavanje problema. Ko ne umije da rješava probleme, on je slab menadžer. Ja se, čini mi se, prilično dobro nosim sa problemima, kaže Duljević.
Od ove epizode, kao generalni sponzor podcasta “O prostoru sa Zecom i Vukom” je kompanija Wienerberger koja će vam pomoći da uz premium rješenja za gradnju izgradite život kakav želite i da dom postane vaše najdraže mjesto.