Pored registra pedofila treba nam i registar lica koja daju instrukcije

Intervju Vedran Škobić Federalno ministarstvo pravde/Senad Gubelić

Vedran Škobić: Sve je još u početnoj fazi/Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iako je stupio na snagu Zakon o posebnom registru osoba pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima u FBiH, a potom i Pravilnik o registru, još se razmatraju načini njihove provedbe, izjavio je za Oslobođenje Vedran Škobić, federalni ministar pravde.

Početna faza

A dok se traže rješenja i insistira na oštrijim kaznama za pedofile, javnost je u šoku nakon hapšenja profesora gitare Predraga Stankovića, kojem je Općinski sud u Tuzli odredio pritvor zbog osnovane sumnje da je počinio produženo krivično djelo - spolni odnošaj zloupotrebom položaja.

- Sumnjiči se da je kao edukator - nastavnik, iskorištavajući svoj položaj prema maloljetniku, vršio spolni odnošaj i s njim izjednačenu spolnu radnju u dužem periodu, saopćeno je iz Suda.

Pojašnjavajući procedure nakon stupanja na snagu registra i pratećeg Pravilnika, Škobić kaže da sa terena nema podatke o tome da se vrši upis podataka u registar, ali da je uvjeren da će kod pravomoćne odluke podaci biti uneseni.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Još smo u početnoj fazi i razmatramo načine implementacije Zakona i Pravilnika. Ono što znam sa terena jeste da se razmatraju načini rada na tim evidencijama, dostavljanje komunikacija sa drugim MUP-ovima i naravno sa FMUP-om koji će voditi centralni registar tih podataka, ističe Škobić.

Jasminka Džumhur, ombudsmanka za ljudska prava BiH, kaže za naš list da BiH lako usvaja međunarodne standarde i donosi zakone, ali da se pojavljuju problemi u primjeni. Napominje kako je poznato da su oba entiteta usvojila zakone, a nakon toga i pravilnike o uspostavi registra pedofila s ciljem zaštite djece i maloljetnika od seksualnog zlostavljanja.

image

Jasminka Džumhur: Problem su nam neotkriveni slučajevi

- Međutim, ova mjera neće imati efekte ukoliko nisu poduzete druge mjere i sve ne bude praćeno donošenjem izmjena i dopuna u zakonima koji regulišu obrazovanje, socijalnu i zdravstvenu zaštitu - mjesta gdje se najčešće dešava seksualno uznemiravanje od nasilnika prema djeci. Ne smijemo zanemariti ni osobe sa intelektualnim teškoćama, posebno kad govorimo o izmjenama pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, da se propiše uslov da će potencijalni zaposlenici biti izloženi provjeri da li se nalaze u registru. To je kad govorimo o otkrivenim slučajevima, kad su žrtve ili druge osobe koje su imale saznanja prijavili takve radnje, kaže Džumhur.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prema njenim riječima, problem je što imamo slučajeve koji ostaju neotkriveni zato što žrtve, posebno ako se radi o djeci, smatraju sebe odgovornim za ono što im se dešava i tek kad odrastu (kao što je slučaj u Tuzli, op. a), spoznaju da su bili seksualno zlostavljani.

Ključni problem

- Posebno je indikativno ako se to dešava od autoriteta, u obrazovnim ustanovama, vjerskim... Moramo svakodnevno podizati svijest i ukazivati djeci da nema razloga da ona u bilo kojoj ustanovi ostaju nasamo, da li sa prosvjetnim radnikom ili drugom osobom. Znači, od samog momenta ulaska u obrazovni sistem, ali i u sistem socijalne i zdravstvene zaštite, djeca moraju biti upoznata sa ovim okolnostima. Ovo što se desilo u Tuzli, dešavalo se u privatnom prostoru, gdje je nastavnik davao instrukcije i časove i zato mislim da je važno da uspostavimo registar lica koja pružaju instrukcije i mjesta gdje se pružaju instrukcije ili drugi oblici obrazovanja. Očito je ovo bilo izvan sistema, naglašava Džumhur, dodajući da je ključni problem izostanak koordinacije Ministarstva pravde BiH koje je dužno prema Zakonu o ministarstvima da vrši koordinaciju među entitetima i s Brčko distriktom, da se harmoniziraju prakse.