Poraz “pobednika”: Prljava igra vlasti kao početak njenog kraja

Nije bilo slavlja /PIXSELL
Lokalni izbori u Kosjeriću i Zaječaru potvrdili su istinu o tome da nema niti može biti slobodnih i poštenih izbora pod sadašnjim režimom u Srbiji. Ipak, prema rezultatima sa birališta, ta prljava pobeda režima je mogući uvod u njegov poraz jer Srbija se, zahvaljujući sedmomesečnim studentskim protestima, konačno probudila.
Ceo državni aparat je bio upregnut za ucene i pritiske na građane, verbalno, medijsko i fizičko nasilje, kršenje izbornih procedura, uz veliko prisustvo policije i ljudi iz drugih gradova, samo zato da bi vladajuća Srpska napredna stranka i njen neformalni predsednik Aleksandar Vučić, koji zaboravlja da je predsednik svih građana Srbije, još koji dan ostali na vlasti.
“84 odsto izlaznost u Kosjeriću. Sve što živi u Kosjeriću je izašlo na izbore da glasa protiv nas. Sve što živi. I opet je bilo više onih koji su glasali za nas”, priznao je Vučić kako je “pobedio”, ali ne reče koji su to “prekobrojni” koji su, umesto Kosjeraca, birali lokalnu vlast u toj varošici na zapadu Srbije.
U Kosjeriću, čija skupština broji 27 odbornika, koalicija oko SNS-a će, ukoliko se potvrde izborni rezultati, imati 14, a GG Ujedinjeni za Kosjerić, formirana na inicijativu studenata, 13 predstavnika. O veličini naprednjačke “pobede” govori to da su osvojili šest odbornika manje nego pre četiri godine.
U Zaječaru, od 50 mandata, takođe prema preliminarnim rezultatima, naprednjaci imaju 27, a opozicione liste Promena u koju verujemo 19 i Ujedinjeni za spas Zaječara četiri mandata.
Međutim, opozicija u oba grada osporava izborne rezultate. U Kosjeriću, gde je SNS u prednosti za svega 51 glas, ukoliko se izbori ponove samo na jednom biračkom mestu, to bi moglo da utiče na konačan izborni rezultat, a opozicija veruje u to da bi takav epilog bio potvrda njene pobede.
Posmatrači Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) potvrdili su da su izbori u Zaječaru i Kosjeriću “održani u izrazito nepoštenim i neslobodnim uslovima, a atmosfera izbornog dana podsećala je na opsadno stanje”.
Izborni dan u Kosjeriću, ističe se, “nije bio ni slobodan ni pošten, dok u Zaječaru rezultat ne odražava volju građana jer su na čak 19 odsto biračkih mesta zabeleženi teški oblici nepravilnosti”.
Naprednjaci, uobičajeno, odbacuju optužbe. Uzvraćaju da je njihova pobeda “čista” i zamenom teza poručuju da su za izborno opsadno stanje odgovorni njihovi politički protivnici. Oni koji su, umesto države, branili izbornu proceduru i volju građana.
Zbog svega toga, takvi izborni rezultati, ma koliko im se pripisivalo da su samo od lokalnog značaja, početak su poraza naprednjaka i pobede studenata i građana na koje se režim okomio. Zbog toga naprednjaci nisu slavili svoju “pobedu” niti su voljni da uskoro raspišu parlamentarne izbore kojima su se pre samo nekoliko meseci razmetali i nudili ih studentima. To jeste izraz straha od toga da bi Srbija mogla da se “zarazi” kosjerićkim modelom i da se izbori za slobodu i demokratiju.