Nekad i sad

Ilustracija: Senad Đogić/

Ilustracija: MAHMUD LATIFIĆ

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Postojao je sarajevski hotel Central i prije negoli sam kao dijete virkao u njegovu unutrašnjost, u kojoj su dominirale teške boje zavjesa i namještaja, tamnocrvena i smeđa, i kada se tome doda ambijent umočen u patinu, taj hotel ličio je na dostojanstvenog starca.

Apsolutan kontrast današnjem hotelskom enterijeru u kojem dominiraju svijetle boje, minimalizam, vesela, mlada lica osoblja… nekadašnji starac kao da se pretvorio u mladića.

Starije Sarajlije se sjećaju, a neki su mi i pričali da se, za razliku od komšijskog hotela Evropa, u kojem je godinama redovno pjevao znameniti Dino Kunić i gdje su se njegovale šansona i zabavna pjesma (proizvedena kako u domaćim tako i u tada najpopularnijim evropskim, poglavito tialijanskim studijima), u Centralu slušala najčešće starogradska pjesma. Dolazio je često Zvonko Bogdan, eno ga i dalje živi, pjeva i raduje publiku, i njegovi čuveni tamburaši, orkestar Janike Balaša, jedinstveni i neponovljivi, a Janike nema više. U spomenarima generacija starih Sarajlija, koje je smrt itekako prorijedila, ostale su slike raspjevanih noći u hotelu Central.

U Evropi se dostojanstveno slušala zabavna, uz mnoge pjesme se i plesalo, a u Centralu se nekako više meračilo, bilo glasnije i diralo, rekao bih neke sasvim druge, tananije i dublje, emotivne registre u duši publike.

Nekako kao ritual u kojem se miješaju uspomene i stvarnost dođe mi obilazak oba hotela. U Bečkoj pijem kafu, čuvena kafana sačuvala je stari štih, ali i pridobila na umjetničkom dojmu. Jer, kao, uostalom, i cijeli hotel Evropa, okićena je slikama, sve sami velemajstori poglavito bosanske likovne scene.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Central je jedino zadržao istu poziciju, sve ostalo je drugačije, moderno, puno svjetla i veselih boja. Svirači i tamburaši ne bi imali ni šta tražiti ni šta raditi u današnjem Centralu. Ali, ima on neke druge sadržaje usklađene sa modernim trendovima. Naprimjer, teretanu, saune i bazen u koje skoro pa redovno odlazim kada sam u Sarajevu.

Radoznao i brbljiv kakav znam biti u prostorima gdje se baš da uživati kao u Centralovoj sauni, hem se napričam hem upoznam i čujem zanimljive sagovornike.

Sreo sam ta dva mlada bića u garderobi. Vojnički brzo i spretno su se presvukli u trening-dresove I… oni odoše gore dizati tegove, trčati u mjestu, vježbati trbušnjake i znate već šta se i kako radi u fitnes-prostorima. A ja, puno sporije i natenane uskočih u kupaće gaćice i pravo bazen koji se nalazi dva sprata niže.

Draž Centralovog kutka za odmor i rekreaciju krije se koliko u besprijekornoj čistoći i optimalnim ugođajima, toliko i u pravoj diskretnosti prostora. Osim tu i tamo ljudskih glasova, čuješ samo zvuk vode, mislim da se može nazvati šuštanjem.

U finskoj sauni obično budu rijetki gosti. Uđu tako nepoznata ćutljiva lica, muški i ženske, predaju se svojevrsnoj meditaciji i tiho kako su i ušli nakon nekog vremena izađu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sjedio sam tako zanesen i sam kad… eto one dvojice koji su ranije otišli u fitnes.

Mladi ljudi, tokom njihovog razgovora saznaću da jedan ima 29, a drugi 23 godine.

Jedan je sjeo a la turka na gornjem, najtoplijem nivou, drugi prekoputa njega naslonio se na drveni zid saune, u pozi u kojoj obično gledam televiziju, ono kad niti ležim niti sjedim, nego nekako napola.

Pa krenuše u razgovor ta mlada bića. Onaj što je sjedio gore a la turka poče da ispituje mlađeg, ali tako da mu uz većinu pitanja servira i odgovor.

“Koje vježbe koristiš za trbušnjake? A moram ti reći da je važno da znaš koje trbušne mišiće želiš ojačati, da li donje, jezgru ili bočne…”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Radim po nekom svom osjećaju i moram ti reći da sam više nego zadovoljan. Vidi, ja sam prije godinu i po imao 130 kilograma, znači, najmanje 40 kila viška sala i masnoće… a vidi me sad, niti 90, a svaki mišić kontrolišem…”

“Sigurno si onda i uzimao adekvatnu hranu da izazoveš deficit masnoća i kalorija? Ja koristim kao protein (naveo marku nekog proizvođača, zaboravio sam koju) i mogu ti reći da je najbolja jer najbrže hrani strogo mišiće…”

“Ma znam, sve sam to manje-više istražio. I to je bio najmanji problem… Ali moraš znati da sam do prije dvije godine potpuno pogrešno živio… Bilo je to vrijeme kada sam u sve ušao: u alkohol, drogu, blud… Činilo se kao da ništa ne mogu da kontrolišem. Sjedim, recimo, jedno veče u kući i onda najednom mrmak, hajmo vani i onda od kafića do kafića… društvo, orgije bez granica i nekog smisla… I ja sam se, srećom, u jednom trenutku okrenuo spiritualizmu, počeo da se ispitujem… I hvala Bogu, sad sam apsolutno ok.”

“Oprosti”, radoznalost mi nije dala mira, umiješah se u razgovor, “hoćeš li mi objasniti šta podrazumijevaš pod riječju spiritualizam?”

Mladić me pogledao i kratko odgovorio: “Vjera, islam… tu sam našao smisao, mir i zadovoljstvo”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Onda je s novim pitanjem onaj što sjedi a la turka razgovor vratio na teren vježbi, mišića i ishrane, a ja sam strpljivo sačekao da izađemo, pa sam iskoristio intermeco dok smo se tuširali i hladili da ga pitam još ponešto. I tokom kratkog razgovora saznao sam da je mladić našao taj svoj pravi put zahvaljujući poznanstvu sa jednim umnim teologom. Ovaj ga je samo usmjerio, a onda je on krenuo sa svojim istraživanjima na području duha kojim se bave religija i filozofija. Pa mi je nabrajao imena Nietzsche, Kant, Osho… njihovu mudrost poredio sa vjerskim spoznajama i ostavio me baš fasciniranim.

Rekoh mu na kraju, iskreno i ushićeno: “Hej, pa tvoja životna priča je baš edukativna”.

Zahvalio je, nismo se ni predstavili jedan drugom, i jezikom mudraca zaključio naš razgovor: “Polje duha je kao ocean široko i duboko… I dostpuno je svakome. A na pojedincu je da istražuje i nalazi ono što želi”.

Ispratio sam pogledom to markantno biće i pomislio: Ta tek su mu 23 godine. A toliko toga iskusio i spoznao.

Kud nestade i kako prođe moja naivna mladost.