Milioni u vrtlogu procedura: Šta će biti sa donacijama za poplavljena područja?
Odmah nakon tragedije u Donjoj Jablanici i ostalim općinama pogođenim poplavama reagirale su humanitarne organizacije i već prvih dana počele podjelu pomoći mještanima koji su ostali bez domova. Državni aparat i dva mjeseca kasnije koordinira kako podijeliti pomoć iz donacija.
U Vladi muk
Dva su mjeseca od katastrofe u Hercegovini. Mještani upućuju vapaje da im pomogne neko izuzev humanitarnih organizacija.
Novčana pomoć postoji i stoji na računima. Svega nekoliko dana nakon poplava Republika Hrvatska uplatila je na račune države Bosne i Hercegovine 10 miliona eura ili 20 miliona maraka donacije. Vijeće ministara BiH tome je pridodalo dva miliona maraka. Pomoć još nije došla do onih kojima je potrebna. Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, upozoravao je na hitnost dogovora na federalnom nivou o tome koliko koja od općina pogođenih poplavama treba da dobije od navedene donacije.
- Ono što je poražavajuće u BiH jeste da se kolege unutar Federacije ne mogu dogovoriti na koji način će se raspodijeliti 22 miliona maraka i ne mogu da se dogovore koliko tih sredstava će ići svakoj opštini ponaosob. To za mene apsolutno nije prihvatljivo ni po jednom osnovu niti po onome što bismo mi kao ljudi trebali da budemo, naveo je Amidžić.
A kolika je ažurnost u Federaciji BiH, možda pokazuje i činjenica da na naše upite o načinu raspodjele doniranog novca ne daju odgovore iz Vlade Federacije i nadležnih ministarstava. Neki spiskovi u proteklih nekoliko dana jesu stigli s federalnog na državni nivo, ali nisu sadržavali adekvatna mišljenja svih uključenih u glomazne procedure. Državno Ministarstvo sigurnosti ovlašteno je kao kontakt-tačka za donacije.
- Ministarstvo sigurnosti BiH je 26. 11. 2024. godine zaprimilo od Vlade FBiH informaciju (dopuna) sa preliminarnim procjenama šteta na područjima pogođenim poplavama. Istog dana Ministarstvo sigurnosti je navedenu informaciju uputilo u dalju proceduru, odnosno pribavljanje mišljenja nadležnih institucija, radi upućivanja i usvajanja u Vijeću ministara BiH, navedeno je iz Ministarstva sigurnosti BiH.
Čekajući mišljenja
Dok su milioni maraka u vrtlogu nadležnosti i procedura, vremena je sve manje za mještane poplavljenih područja. Za sada se jedino mogu osloniti jedni na druge i na humanitarne organizacije. Podsjetimo, Pomozi.ba je organizacija koja je mjesec nakon poplava uplatila više od milion maraka za 70 porodica, te još milion i po za još 15 porodica unutar dva mjeseca. Za to vrijeme oni koji u svojim rukama drže novac donacija susjednih država i koji su u obavezi da pomognu traže relevantna mišljenja.
Podsjetimo i da je prije mjesec Vijeće ministara BiH formiralo tim čiji je zadatak da pripremi plan aktivnosti u vezi s procjenom šteta i dinamikom popunjavanja aplikacije kako bi se povukla sredstva iz europskog Fonda solidarnosti za pomoć poplavljenima. Rok za predaju aplikacije je 26. decembar.