Među najstarijim u Evropi: Rođendan zagrebačkog Muzeja za umjetnost i obrt

Muzej za umjetnost i obrt (MUO) u Zagrebu ove godine obilježava 145. godišnjicu svog postojanja. Jedan od najvažnijih muzeja u ovom dijelu svijeta, po bogatstvu zbirki s preko 100.000 artefakata najveći u Hrvatskoj i među najstarijim institucijama ove vrste u Europi, MUO je trenutno zatvoren za javnost zbog obnove nakon potresa. No, nastavlja kontinuirano donositi svoje izložbe i druge programe kroz suradnju s partnerskim institucijama u zemlji i inozemstvu, objavili su iz muzejske Službe za odnose s javnošću.
Ovogodišnji izložbeni program je u znaku MUO145, a do kraja godine Muzej planira organizirati i otvoriti 7 vlastitih i 3 partnerske izložbe, te izdati dvije nove monografije. Monografija MUO, čije se objavljivanje najavljuje u drugoj polovici ove godine u suradnji sa Školskom knjigom, obuhvaća djelovanje Muzeja od osnivanja do 2023. U pripremi je također monografija o velikoj muzealki i dugogodišnjoj ravnateljici Muzeja Zdenki Munk, navodi se u priopćenju.
Okosnice izložbenog programa su dvije velike izložbe u Zagrebu i Puli. Izložba u Zagrebu posvećena je gotičkom i renesansnom zlatarstvu 15. i 16. stoljeća, a otvorit će se 7. 9. u Muzeju grada Zagreba. Izložba, kojoj je partner Zagrebačka nadbiskupija, pokazat će najznačajnije primjerke zlatarstva kasnosrednjovjekovnog Zagreba i prostora nekadašnje Zagrebačke biskupije, danas Nadbiskupije. U postavu će se moći vidjeti oko 50 remek-djela zlatarskih majstora posuđenih iz Riznice Zagrebačke katedrale, među kojima je i najstarija relikvija zagrebačke Crkve donesena u Zagreb u 12. stoljeću, uložena u pozlaćeni srebrni križ ukrašen emajlom i dragim kamenjem.
Početkom lipnja MUO će u Puli otvoriti izložbu u muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca na kojoj će predstaviti odabrane najreprezentativnije predmete lijepih i primijenjenih umjetnosti od 13. stoljeća do danas. Program MUO145 također uključuje i izložbu “Marijan Detoni, od skice do matrice” (Galerija umjetnina Split), izložbu pokladnih kostima iz fundusa MUO (Galerija ULUPUH, Zagreb), izložbu posvećenu makedonskoj umjetnici Menče Spirovskoj te izložbu fotografija studija Arsovski u suradnji s Muzejom Grada Skoplja i Kulturno-informativnim centrom Sjeverne Makedonije u Zagrebu.
Tri partnerske izložbe su “Histo(e)-rija zaborava – Prve zaposlenice u zagrebačkim muzejima” u suradnji s Etnografskim, Arheološkim i Hrvatskim školskim muzejom, međunarodna izložba u Staklarskom centru Barnbachu u Austriji, te izložba “Arhitektura i kultura stanovanja u Zagrebu 1880 – 1940” u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. “Ova velika obljetnica nas podsjeća na važnost muzeja kao institucije koja nije samo čuvar baštine već i dinamičan prostor kreativnosti, istraživanja i dijaloga. U 145 godina svojeg postojanja Muzej za umjetnost i obrt postao je nezaobilazan dio kulturnog života Hrvatske, a mi planiramo niz aktivnosti koje će donijeti nove izazove i inspiraciju za buduće generacije posjetitelja”, izjavio je ravnatelj MUO Sanjin Mihelić.