(FOTO) Počinje nova sezona na smaragdnoj Uni: Rijeka zove na avanturu

Ovog vikenda završena je 50. Una-regata/NP Una/

Štrbački buk čeka odluku o zaštiti UNESCO-a

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Procvjetalo je livadsko cvijeće, šuma ozelenjela Krajinom, opojni mirisi i zujanje pčela prostiru se dokle god sunčeve zrake dopiru. Usred te proljetne divote snažno žubori rijeka Una. Izlazeći iz zimskog perioda još uvijek je jaka i hladna, ali u ovim danima ona poprima svoju najljepšu boju, nešto između zelene i plave. Tu boju Bišćani nazivaju - smaragdna.

Čist um, čista Una

Njeni najveći ljubitelji već su otvorili sezonu na Uni, a turistički operateri, gradska turistička zajednica i Nacionalni park Una užurbano rade pripreme da bi tokom cijelog ljeta imali vremena i za uživanje u hladu dok ubiru plodove turizma.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Što se tiče našeg Rafting centara Discover Bihać, mi sezonu tradicionalno otvaramo prvog aprila. Naravno, zavisimo od lijepog vremena i raftinga u aprilu nema svaki dan. Ali, od otvaranja sezone mi smo već imali par rafting-tura, možemo reći da je lijepo krenulo. Još ako temperature krenu ka gore i sunčano vrijeme se nastavi, mogli bismo uraditi finog posla do kraja mjeseca. Najveća špica rafting-sezone je oko polovine šestog mjeseca, pa sve do početka septembra. Sezona se odulji i nakon Unske regate, koja uvijek pada u zadnjoj sedmici jula, govori za Oslobođenje Dedo Musić iz Kulen-Vakufa.

Pripreme za turističku sezonu u punom su jeku, ističu i u Nacionalnom parku Una. Tako su na dionici puta Ćelije – Štrbački buk, te Kulen Vakuf - Martinbrod u toku infrastrukturni radovi koji će omogućiti sigurniji i ugodniji pristup najpoznatijim atrakcijama Nacionalnog parka Una. Gradilište obilazi direktor JP Nacionalni park Una Alen Zulić, koji sa izvođačem radova pregovara o dinamici i rokovima završetka posla, kako bi i oni rano otpočeli sezonu.

- Cilj je jasan, unaprijedićemo uslove za sve posjetioce pred početak nove turističke sezone, poručuje direktor NP-a Una Alen Zulić.

Uprava JP Nacionalni park Una organizovala je početkom mjeseca i sastanak o izradi Regulacionog plana područja Nacionalnog parka Una za koji moraju izvršiti i geodetska snimanja. Da bi se Nacionalni park Una mogao dalje razvijati, mora se ukloniti glavna administrativna prepreka, a to je upravo Regulacioni plan koji do sada nisu imali.

Radnom sastanku prisustvovali su Nasiha Pozder, federalna ministrica okoliša i turizma, Željko Nedić, federalni ministar za prostorno uređenje, Željko Obradović, direktor Federalne uprave za geodetsko-imovinske i pravne poslove, Elvedin Sedić, gradonačelnik Bihaća, Alen Zulić, direktor JP Nacionalni park Una, te predstavnici stručnih službi pomenutih institucija koji zajedno daju garanciju da se ovaj posao u što kraćem roku završi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ipak je Una jedan od bisera koji imamo u našoj državi, dakako u kontekstu turizma, ali i zaštite našeg prirodnog dobra, te je izuzetno važno imati plansku dokumentaciju koja će razvoj jednog takvog resursa usmjeriti na ispravan način, okolišno odgovorno, ali i turistički upotrebljivo, kazala je ministrica Pozder, koja očekuje korist ne samo gradu Bihaću nego i Federaciji te Bosni i Hercegovini.

Regulacioni plan mora biti usklađen i sa realizacijom prostornog plana posebno obilježenih područja NP-a Una, koji je usvojio Parlament Federacije, a to su tri lokacije - vodopad Štrbački buk, Kulen-Vakuf i Martinbrod.

Tri bisera Nacionalnog parka

Dragulj Nacionalnog parka Una svakako je Štrbački buk, vodopad visine 24,5 m koji predstavlja vizualno najljepši vodopad u Evropi, a njegov postanak se vezuje za tektonska pomjeranja i stvaranje sedrenih naslaga. U davnijoj istoriji obale ovog vodopada krasili su brojni unski mlinovi, izgledom koji je podsjećao na sojenice, nastambe prahistorijskog plemena Japodi, koji su na ovim prostorima živjeli zadnjih 1.000 godina stare ere. Danas je to uređeno kao posjetilačka zona sa drvenim trijemovima i rustikalnim natkrivenim objektima od prirodnog materijala, gdje posjetioci mogu uživati u blizini fascinantnog vodopada, uz piknik ili dok snimaju fotografije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pripreme za turističku sezonu uključuju sve, od sklapanja ugovora sa rafting-agencijama, medijskim sponzorima, pa do akcija čišćenja prirode i radova na infrastrukturi

Putem Državne komisije za suradnju s UNESCO-om, Nacionalni park Una pokrenuo je inicijativu da se Štrbački buk upiše na listu UNESCO-a. Također je nedavno inicijativa proširena i za kompleks slapova u Martinbrodu.

Martinbrod je naselje poniklo iz srednjovjekovnog grada Konuba, podignutog na ušću Unca u Unu, u ovom mjestu se nalazi najveći kompleks slapova u Nacionalnom parku Una, a nekad je ovdje postojao veliki broj mlinova i bučnica. U današnjem Martinbrodu nalazi se pravoslavni manastir Rmanj, koji predstavlja važno duhovno sjedište sjeverne Tromeđe (trograničja Bosne, Like i Dalmacije). Narodna tradicija pripisuje njegovo podizanje Katarini Branković. Također, postoji legenda o zaljubljenoj djevojci po imenu Marta, koja se utopila u slapovima, po kojoj je mjesto dobilo naziv.

U Martinbrodu živi stotinjak povratničkih porodica koje se pomalo bave poljoprivredom, pčelarstvom i ribarstvom, te u moderno vrijeme i prodajom turističkih suvenira. Mještani čuvaju i prastaru tradiciju korištenja drvenih veš-mašina pogonjenih slapovima, koje su organski i ekološko prihvatljive.

I treće posebno područje interesantno za turiste je najveće naselje unutar Nacionalnog parka Una - Kulen-Vakuf. U njemu žive srdačni domaćini koji su se organizovali na način da pružaju najveći spektar turističkih usluga, od rafting-agencija do motela i restorana sa baštama uz rijeku Unu, gdje se mogu probati razni domaći specijaliteti i nadaleko najkvalitetnija pastrmka. Kulen-Vakuf je naročito popularan kao odredište sportskim ribolovcima, te organizuje popularne kupove u mušičarenju. Kasabica je smještena između dvije uzvišene srednjovjekovne tvrđave, Havale na desnoj i Ostrovice na lijevoj strani. I ovo mjesto ima svoje legende poput one o ženama ratnicama koje su odbile neprijateljsku invaziju na Ostrovicu tokom srednjovjekovne opsade.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nedostatak radnika

Ali, Nacionalni park Una ima i druge značajne lokacije kao što su Orašac, srednjovjekovna kula koja je postojbina epskog junaka iz narodne pjesme Budaline Taleta, te istoimeno selo koje je najbliže Štrbačkom buku i koje je poznato po proizvodnji pčelinjeg meda. Zatim, tu je i Lohovo, elitno vikend-naselje koje leži na (po mnogima) najljepšoj dionici Une sa atrakcijama dvoslap i troslap uz predivno šumsko okruženje. Lohovo se čak i najviše razvilo u turističkoj ponudi, nudeći brojne apartmane, ugođaj etno-domaćinstava, te raznovrsne ponude turističkih agencija kao što su šetnje, biciklizam, ronjenje, ručkovi na plovećim objektima, ribolov.

Ali rafting je i dalje najpopularnija usluga. Sve rafting-agencije su pozvane da potpišu Ugovor sa Nacionalnim parkom Una kojim plaćaju taksu od 15 maraka po jednom rafteru. Pritom moraju biti registrovani za pružanje usluga, imati svu sigurnosnu opremu, te obučene vodiče, odnosno kapetane i skipere.

Martin Brod/Lejla Avdagic

Martinbrod/LEJLA AVDAGIĆ

Rafting-agencija bilo bi i mnogo više, ali je veliki problem obezbijediti sav taj obučeni kadar.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Naša agencija operira sa osam plovila i svim onim što to prati, nekada smo imali i vlastiti smještaj, ali je previše posla da bismo mogli sve to stizati, jer najteže je pronaći osobe koje će raditi. Utoliko je teže nama u mjestima sa malo stanovnika, kao što je Kulen-Vakuf. Zbog udaljenosti od Bihaća niko neće putovati kada već ima mnogo prilika da radi u rafting agencijama u samom gradu. Tako da i nemamo ambicija da se širimo, jer bismo se teško pokrili sa radnicima, kazao nam je Dedo Musić, vlasnik Rafting-centra Discover Bihać.

Tako mali poduzetnici koji žive unutar samog Nacionalnog parka prilagođavaju svoje mogućnosti prilikama, dok je sam Nacionalni park okosnica za razvoj turizma ne samo Gradu Bihaću nego i svim drugim općinama u USK-u. Ako žele da rade, dio kolača mogu dobiti svi.

Ove godine svi bi bili zadovoljni da turistička sezona bude na nivou prošlogodišnje.

- Jedino što može zaustaviti konstatntan rast broja posjeta jesu nestabilne političke prilike, upozorava Dedo.

Naime, uz konstantno zveckanje oružjem i političkim krizama kojima se na društvenim mrežama zabavljaju ostrašćeni nacionalisti, sve više se otkazuju ugovoreni aranžmani u BiH. Ako se tako nastavi, naši sagovornici se plaše da se posjetama mogu samo nadati neodgovorni portali. Ali od takvih posjeta niko nema nikakve koristi.