(FOTO) Nisu svi za Trumpa: Gospođe protiv histerije Ovalnog ureda

Trump nije moj predsjednik/

Trump nije moj predsjednik

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Da prvo razjasnimo šta je histerija: znanstvenici kažu da je to patološko ponašanje, uzrokovano traumom povezanom sa zavođenjem, i potiskivanje traumatskih sjećanja. Mehanizam potiskivanja čini okosnicu histerije. Liječnik Sigmund Freud je ustanovio da je proučavanje histerije jedan od bitnih temelja psihoanalize: četiri (ženska) slučaja, na koja se on poziva, omogućila su da obrazloži da je histerično stanje prvenstveno rezultat trauma povezanih sa seksualnošću i erotikom. To je njegova poznata teorija zavođenja.

Istraživanja su pokazala da slučajevi histerije postoje i kod muškaraca. Trauma, taj potisnuti šok - nerazumljiv i neobrađen, ostavlja tragove u podsvijesti i iskazuje se novim incidentima koji se pretvaraju u histeriju, koja je sa godinama sve izraženija. U našem slučaju iz naslova riječ je o - poodmaklim. U vrijeme predsjedničke kampanje valjda je svima trebalo sve biti jasno: Trump (1946) je najavio da “namjerava zaštiti žene, sviđalo im se to ili ne”. I to mi najviše liči na histeriju.

Nije lud, čitaj poremećen, samo onaj ko hoće, nego je to jače od njega. U nekim slučajevima je tako, jer se pacijentu može: nema mu ko reći da je dara prevršila mjeru.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jaka konkurencija

Ne znam šta je nepristojnije, ona opaska Donalda Trumpa upućena Macronu, kako mu žena dobro izgleda za svoje godine, kad je bio u službenom posjetu Francuskoj. Ili kad je Zelenskom, u ratnoj odori, rekao da se naročito potrudio i dotjerao, pred protokolom i novinarima, tik pred ulazak u Ovalni ured, kad su ga lasom ganjali i po brzom postupku iscipelarili kauboji Divljeg zapada. Službeni izlog prve svjetske sile i uživo prenošena konferencija za tisak su učas pretvoreni u preriju punu povraćotine.

Senatorka Smith se nije dala smesti: Muskov X je iskoristila da opiše “nestabilni ego” Donalda Trumpa, kojeg je nazvala “lutkom na koncu Vladimira Putina, brutalnog diktatora, čiji glavni saveznik sjedi u Ovalnom uredu”

Ne znam da li je Sigmund Freud naveo, ali histerija je ili prelazna, ili nekako tako. Pošto se svaki dan desi neki klimaks, u konkurenciji je momenat kad je Trumpov potpredsjednik, James David Vance (rođen 1984. kao James Donald Bowman), ušao u salu, da iz lože sa prvog kata balkona, prisustvuje koncertu Nacionalnog simfonijskog orkestra u Kennedy Centru u Washingtonu. Zadigao je nogu da svi vide koljeno kojim je zamahnuo, izvadio bocu, ne zna se čega - ali nije važno, potegao gutljaj i nastavio ćućoriti sa svojom ženom Ushom. Ne daj Bože, dotična kao da nema ni oči ni uši. Ne znam da li je Freud opisao i sociopatiju, a ako nije - trebao je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kad se ime JD Vancea prvi put pojavilo u europskoj štampi, pisalo je da je on jedina nada duboke Amerike. Od nedavno konvertit na radikalni trumpizam, izjavio je da ga ne zanima šta će se desiti sa Ukrajinom, tačnije da mu se “fućka za Ukrajinu” - što je možda nekome objašnjivo činjenicom da to izjavljuje sa pozicija finansijske potpore od 15 milijuna $, koju mu je osigurao milijarder Peter Thiel, iz Silikonske doline. Sada potpredsjednik, a inače autor bestsellera “Elegija Hillbilly” iz 2016, iste se godine istakao pitanjem da li je glavni lik iz Ovalnog ureda “cinični seronja poput Nixona” ili “američki Hitler”. Radije ne bih ovdje prenijela Trumpov komentar na ove kvalifikacije, jer rječnik nije za javni prostor pristojnih novina i etičnosti.

Poznata country pjevačica Sheryl Crow se pozdravlja sa svojom teslom/

Poznata country pjevačica Sheryl Crow se pozdravlja sa svojom teslom

Kakvog si je zamjenika Donald Trump odabrao govori Vanceov komentar iz 2021. o Kamali Harris i ondašnjem ministru prometa Peteu Buttigiegu. Nazvao ih je “žene nesretnih mačaka”. Navodno je Buttigieg počašćen tom kvalifikacijom jer je oženjen osobom istog spola. Opsjednutost Kamalom Harris je zasjala punim sjajem na njegovom meetingu u Pensilvaniji u jesen 2024: u tri četvrt sata ime ondašnje potpredsjednice je izgovorio 53 puta.

O tome kako je nesvakidašnje društvo iz Ovalnog ureda govori podatak da “drugi” potpredsjednik Elon Musk, (rođen u Pretoriji 1971.) ima preko 12 djece, a zvanično zadnje rođeno se zove X Æ A-12. Najmanji Musk ima 4 godine i često je u predsjednikovom društvu: prisustvuje intervjuima, vodi ga sa sobom na put, i na travnjaku od Bijele kuće do aviona Force One predsjednik, a ne mali Musk, nerijetko prstom po zraku iscrtava veliko slovo X. Jeste, s njim na čelu, budućnost svih nas je veća enigma nego je ikada pomislio i najinovativniji psihoanalitičar.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hrabrije na svoje tesle lijepe naljepnice sa igrom riječi “Elon felon”, što znači kriminalac. Gesta možda izgleda simbolična, ali Muskove akcije na burzi su pale za 8%, što znači da je izgubio 15 milijardi dolara

Kad je krajem februara ove godine britanski premier Keir Starmer bio u posjetu Bijeloj kući, na konferenciji za tisak mu je postavljeno pitanje o Kanadi. Nije tek tako: Velika Britanija i Kanada imaju istog suverena, Kralja Charlesa III, Kanada je članica G 7, ako to nekome nešto znači, a pitanje je postavljeno povodom Trumpove odluke da od sjeverne susjede napravi, milom ili silom, 51. američku državu. Domaćin je gosta usred odgovora -prekinuo, i rekao: “Dosta je, hvala.” Dobro je prošao, da mu nije makar seftu opalio.

Ove anomalije nisu novost. Američka glumica Meryl Streep, dobitnica počasnog Zlatnog globusa, nagrade Cecil B. DeMille, na dodjeli Golden Globe 2017. u svom je hrabrom i emotivnom govoru iskoristila zlatnu prigodu i opisala Donalda Trumpa, kako je usred predsjedničke kampanje ismijavao i oponašao novinara - osobu sa posebnim potrebama. Ta perverzija je bila jedan od najupečatljivijh, a brojnih vrhunaca, pacijentove histerije.

Kao odgovor, u poznatom stilu konfabulacije, bolesnik je odrecitovao: “Meryl Streep, jedna od najprecjenjenijih glumica u Hollywoodu, ne poznaje me, ali me je sinoć napala na dodjeli Zlatnih globusa. Ona je obožavateljica Hillary, koja je temeljito poražena. Nisam se izrugivao tom novinaru (ne bih to napravio), već sam mu samo pokazao koliko se promijenio u 16 godina, samo da bi me ocrnio”, odglumio je neuvjerljivo amaterski.

Neustrašiva senatorka Tina Smith/

Neustrašiva senatorka Tina Smith

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Šta da se radi, a nije 8. mart? Kako da se svijet obrani od ove muške histerije, neiživljenosti i nepristojnosti, jer mnogi misle da je u demokraciji sve dozvoljeno? Kad je gusto, jedino gospođe zavrću rukave i idu u kost.

Približno u slično vrijeme, krajem februara, u sali za objede u Bijeloj kući, Donald Trump je guvernerima i guvernerkama hvalio dekret kojeg je potpisao, a kojim se isključuju transrodne sportistkinje iz svih takmičenja, smetnuvši s uma da u SAD-u ima nekoliko država koje se suprotstavljaju ovoj odluci. Ovaj tekst nije bio iznenađenje, jer je Donald Trump još 22. decembra 2024. najavio da će “jednostavnim potezom pera prvog dana nakon imenovanja zaustaviti transrodni delirij”. Zabranio je svim školskim ustanovama i sveučilištima, koji primaju novac iz saveznih fondova, učestvovanje osoba muškog spola u aktivnostima ili programima namijenjenim ženama ili djevojkama.

Nancy Mace/

Nancy Mace

Na njegovo pitanje da li je predstavnica države Le Maine prisutna, javila se demokratska guvernerka Janet Mills (1947), koja djeluje na političkoj sceni 50 godina. Svojevremeno je bila i prva državna tužiteljica u Le Maineu. Predsjednik je sarkastično upitao: “Hoćete li se konačno pridržavati ove uredbe?” Mills je odgovorila: “Pridržavaćemo se državnih i saveznih zakona.” Kao iz pjesme “Idem tamo gdje je sve po mom”, predsjednik neutažive želje za kavgom i naređivanjem, reagirao je: “Mi smo savezni zakoni, i bilo bi vam bolje da poslušate.”

Odgovor guvernerke je stigao svjetlosnom brzinom: “Vidimo se na sudu.” Janet Mills je već prije obećala da će na sudu osporiti sve najavljene rezove u saveznim fondovima. A Trumpova administracija je najavila otvaranje istrage u Odjelu za obrazovanje države Le Maine - zbog navedenog nepoštivanja njegovog dekreta. Guvernerka Mills je odmah objavila priopćenje za javnost: “Le Maine je prva država u kojoj je ova administracija otvorila istragu, ali neće biti zadnja. Svi se morate upitati: hoće li to biti zbog Vašeg porijekla, Vaše vjere ili zato što Vi razmišljate drugačije? Gdje se ovo zaustavlja? Jeste li Vi sljedeći?”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Meryl Streep, dobitnica počasnog Golden Globea 2017./

Meryl Streep, dobitnica počasnog Golden Globea 2017.

Tina Smith (1958), senatorka iz države Minnesota, na Muskovoj društvenoj mreži kritikovala je vlasnika i šefa novouspostavljenog Odjela za državnu učinkovitost - DOGE - povodom pitanja upućenog svim saveznim službenicima, a koje je glasilo: “Šta ste radili prošlih sedam dana?” Svi su bili prisiljeni, pod prijetnjom otkaza u roku od 48 sati, navesti pet radnih zadataka koje su ispunili. U svom postu na X-u, senatorka je bijesno, obraćajući se milijarderu i eksplicitno spominjući muške genitalije, odgovorila: “Žao mi je, Elon Musk, a moram Vas obavijestiti da Vi niste moj šef. Za moj rad račune podnosim samo građanima Minnesote. Ali kad ste već načeli tu temu, prošlih sedam dana sam se borila da zaustavim sniženje poreza u korist milijarderā Vaše sorte, finansiranih zahvaljujući smanjenju zdravstvene zaštite za žene i djecu.” Senatorka Smith se nije dala smesti: Muskov X je iskoristila da opiše “nestabilni ego” Donalda Trumpa, kojeg je nazvala “lutkom na koncu Vladimira Putina, brutalnog diktatora, čiji glavni saveznik sjedi u Ovalnom uredu”.

I Superman je protiv Elona Muska/

I Superman je protiv Elona Muska

Neke gospođe se izjašnjavaju da neće podržavati ovu administraciju tako što su se odrekle svojih vozila tesla, električnih dragulja skupine Elona Muska (cijena modela Tesla S je 113.000 $). Country pjevačica Sheryl Crow je odustala od svog skupog automobila i prodala ga u korist radija NPR, budući da je Musk zahtijevao da se ovoj radio stanici ukine finansiranje. Teslu više neće da vozi ni Cassandra Peterson, animatorka i glumica, naročito poznata po filmu Elvira, gospodarica tame. Izazvala je ovacije i milijune lajkova na instagramu snimkom kako se pozdravlja sa svojom teslom natovarenom na kamion, a u rukama drži motornu pilu, po uzoru na Elona Muska i argentinskog predsjednika Javiera Mileija. U pozadini se čuje muzika “Autoput za pakao”, a na vozilo je zalijepljen tekst “Elon je seronja (Elon Sux, sa X-om kako je napisan u nazivu društvene mreže). Glumica je najavila da je teslu poklonila javnom radiju NPR, jednoj od brojnih milijarderovih meta. Hrabrije na svoje tesle lijepe naljepnice sa igrom riječi “Elon felon”, što znači kriminalac. Gesta možda izgleda simbolična, sporadična ili nedalekosežna, ali Muskove akcije na burzi su pale za 8%, što znači da je milijarder izgubio 15 milijardi dolara.

Vodič za šminkanje

Influenserka i komičarka Suzanne Lambert je napravila korak dalje u granicama kulturnog rata protiv konzervativaca-primitivaca. Na Tik Toku je objavila vodič za šminkanje, sa novim popularnim pojmovima kao ‘republikanska’ i ‘maga’ šminka. Pridobila je milijune pratitelja za svoje komične zapise. Trend je započela nekoliko dana nakon novog mandata predsjednika Trumpa. Njeni parodijski vodiči za šminkanje sarkastično se rugaju estetici ženskih pristalica Donalda Trumpa. Na stotinama video snimaka mlade ambiciozne ženice nanose debele slojeve tečnog pudera, ružem naročito ističući usne, imitirajući tako osjećaj za ljepotu članica Trumpove administracije, poput Karoline Leavitt, glasnogovornice Bijele kuće, državne tajnice za unutarnju sigurnost Kristi Noem ili buduće guvernerke države Južna Karolina Nancy Mace.

Guvernerka Janet Mills sa familijom/

Guvernerka Janet Mills sa familijom

Kad ju je CBS intervjuirao, Suzanne Lambert je, radosna zbog svog uspjeha, odgovorila: “Obožavam vidjeti kako se ljudi smiju ovima koji upropaštavaju našu zemlju”, smatrajući da su “sramota i neugodnost moćno političko oruđe”. Sve više demokratskih aktivistica razmišlja o načinima kako zorno izvrgnuti ruglu ‘maga traktor’. Mnoge smatraju da u sveopćem nedostatku razuma, Trumpa i comp. treba ismijavati, objelodaniti koliko su nezdravi i nisu kul. To je za sada jedini način da ih se nadvisi.

Opet je jedan liječnik, Claude Malhuret, utemeljitelj Liječnika bez granica, dao tačnu dijagnozu, jedan od rijetkih. Na službenom mjestu, senator Malhuret je Trumpa nazvao “luđakom na ketaminu”. Globalno, za Donalda Trumpa se u posljednje vrijeme najčešće čuje da je izdajica. Brišući Palestinu sa lica zemlje, osim saveznikā, Europe, Ukrajine, demokracije, stečevina vlastite zemlje i zdravog razuma, izdao je i 45% svog biračkog tijela - glasačica. Odavno se zna da je njegov cilj Nobelova nagrada. Već ju je stekao, kao niko: za izdaju, na svim planovima. Gospođe, više i brže neko iko, doprinose toj istini.