(FOTO) Nekada su ih bile pune bosanske avlije: Posadimo mirisne biljke







Miris biljaka je specifična i vrijedna osobina, koja je savremenim oplemenjivanjem i hibridizacijom biljaka donekle potisnuta. Sve veći zahtjevi za krupnim i duplim cvjetovima prevladavaju u ponudi vrtnih biljaka. Ipak se ponovo počinju cijeniti biljke ugodnog mirisa. Nekadašnje prave bosanske avlije su bile poznate po mirisnim biljkama, koje su novom ponudom biljaka donekle iščezle, što je šteta. Namjera mi je da predstavim i opišem nekoliko mirisnih vrtnih biljaka koje unose tu vrlinu u našu okolinu.
Obavezni grm
Zumbuli su među prvim mirisnim cvjetajućim biljkama u proljeće. Cvjetaju već u martu i aprilu u raznim bojama. Oni se uzgajaju iz lukovica koje se sade u jesen, prezime vani i cvjetaju u proljeće. Uspijevaju na suncu i u polusjeni. Ocvjetali cvat treba da se odreže, a ostave zeleni listovi dok ne uvenu pomoću kojih biljka razvija lukovicu koja će dati cvijet narednog proljeća.
Đurđevak je druga mirisna trajnica. Cvjeta u maju u bijelim grozdastim cvatovima intenzivnog mirisa. Đurđevak se godinama sam širi i cvjeta u polusjeni i sjeni ispod drveća. Treba napomenuti da je otrovna biljka, ali uz oprez oplemenjivat će proljetne dane u vrtu i u vazi.
Jorgovan je veći grm koji naraste 2 do 3 m u visinu i svake godine obilno cvjeta u maju, najčešće u lila boji, iako postoje i bijeli kultivari. Zanimljivo je da branjem cvatova ujedno i orezujemo jorgovan i da se on još ljepše širi i razvija. To je grm koji zaista zaslužuje mjesto u svakome vrtu.
Pajasmin je još jedan grm koji cvjeta u maju i junu, u mirisnim bijelim cvjetovima prečnika 3 do 4 cm. Naraste oko 2 m u visinu i širinu. Prija mu polusjena. Orezuje se izrezivanjem starijih ocvjetalih grana odmah iza cvatnje.
Lavandula je ljetna ljepotica. To je srednje visoka trajnica koja zahtijeva izrazito sunčano mjesto i propusno tlo. Njeni srebrenasti listovi u julu i augustu su prekriveni obiljem intenzivno mirisnih grozdastih cvatova tipične lavandula boje. Cvjetove možemo koristiti za aranžmane u stanu, ali i za zaštitu od moljaca u ormarima.
Ruža đulbešećerka je bila obavezna biljka bosanskih avlija. Od njenih mirisnih latica pravljeni su poznati i zdravi sokovi, sirupi i rahatlokum. Veseli me da se ponovo vraća u naše vrtove, pa i u proizvodne pogone za ozbiljniju proizvodnju sokova. Šteta što nije lako naći sadnice u vrtnim centrima.
Ruže starije sorte su nekada slovile kao mirisne biljke. Među danas prodavanim kao mirisna poznata je starija sorta tamnocrvenih cvatova Papa Meilland. Šteta da se nauštrb mirisa razvijala krupnoća cvjetova kod sorti ruža. Ipak, miris ruža se ponovo cijeni, pa se oplemenjivači ruža trude da proizvedu ruže intenzivnog mirisa i to ističu kao posebnu vrlinu i obično su te sadnice posebno obilježene kao mirisne, pa su i skuplje. U to sam se nedavno uvjerila u Velikoj Britaniji.
Ukrasna grahorica je jednogodišnja penjačica sa mnogobrojnim raznobojnim mirisnim cvjetovima. Kod nas se manje uzgaja, što je šteta. Rijetko se nađe rasad u vrtnim centrima. Najbolje je kupiti sjeme i uzgojiti je po uputstvu na ambalaži.
Ukrasni duhan je jednogodišnja biljka koju treba imati u vrtu u blizini mjesta gdje se sjedi u toku ljetnih i jesenjih večeri. Naime, u sumrak se počinje širiti intenzivan miris ove biljke i tada su bijeli cvjetovi potpuno otvoreni. Obilaze ih specifični kukci koji ih oprašuju. I ovu biljku nije lako naći u vrtnim centrima, ali se može uzgojiti iz sjemena.
Uz blagi povjetarac
Iza ljetnih kiša u predvečerja, uz blagi povjetarac često se osjeti miris i mnogih drugih vrtnih biljaka.
Proljeće je pravo vrijeme da se sade sve, pa i mirisne biljke.
Ako ste ljubitelj cvjetajućih, dodajte svojoj kolekciji i neku od naprijed navedenih mirisnih biljaka da počastite još jedno čulo bogatim doživljajem mirisa, kako u vrtu tako i u vašem domu, u vazi, jer od cvjetova ovih biljaka se mogu napraviti izvanredni mirisni aranžmani.