Politika ESG principa: Ne postoje linearni trendovi ekonomskog rasta i razvoja

Cijeli svijet na planeti Zemlji je u dinamičkim promjenama sa nekonačnim, gotovo beskonačnim, brojem parametara i varijabli. Aktuelni pristup društvenom i ekonomskom rastu i razvoju temelji se na tzv. održivom razvoju. Zasniva se na tri stuba: zaštiti okoliša, društvenoj odgovornosti i adekvatnom upravljanju (državnom nadzoru).
U međunarodnim okvirima govori se o ESG principima (Environmental – zaštita okoliša, Social – društvena odgovornost i Governance – adekvantno državno upravljanje). Ujedinjene nacije imaju posebno tijelo koje osmišljava, regulira i nadzire procese održivog razvoja.
Nacionalne ekonomije, ekonomske politike svih država na svijetu trebaju (moraju) uvažavati i primjenjivati pravila proklamovana za održivi razvoj utvrđena ESG sistemom. To znači i država Bosna i Hercegovina u cjelini i svi njeni sastavni dijelovi. To znači i Srednjobosanski kanton, kao cjelina i 12 općina u njegovom sastavu (Bugojno, Busovača, Dobretići, Donji Vakuf, Fojnica, Gornji Vakuf–Uskoplje, Jajce, Kiseljak, Kreševo, Novi Travnik, Travnik i Vitez). U dokumentu Strategija razvoja Srednjobosanskog kantona 2021–2027. godina (donesena u aprilu 2021), uvažavajući geopolitičko i državno uređenje, te prirodne karakteristike, navedeni su strateški pravci razvoja ovog kantona u bitnim segmentima: stanovništva, ekonomske strukture, privrede, društvenih djelatnosti, okoliša, vanjskih i unutrašnjih faktora, strateškog fokusiranja, prioriteta i strateških projekata. Od 2021. godine, kada je donesena Strategija razvoja, naovamo, na međunarodnom i domaćem geografskom prostoru desile su se velike i bitne promjene u gotovo svim segmentima života i rada na planeti Zemlji, pa tako i na regionalnim i lokalnim prostorima kakav je Srednjobosanski kanton. Zbog toga je neophodna dubinska revizija svih dosadašnjih politika i dokumenata vezanih za društveni i ekonomski razvoj na konkretnom geografskom prostoru.
Politika i normativa ESG principa poslovanja (života i rada) traži što objektivnije (objektivno) krititičko preispitivanje strategije i taktike ekonomskog razvoja Srednjobosanskog kantona. Bliža i daljnja budućnost sigurno traže neophodne strukturne promjene. Trebamo se podsjetiti znanstvene istine: ne postoje linearni trendovi ekonomskog rasta i razvoja! Postoje brojni načini kako, u svemu ovome, utvrditi objektivnu dijagnozu ekonomskog rasta i razvoja Srednjobosanskog kantona. Jedan od tih načina je i primjerena SWOT analiza: analiza unutrašnjih snaga i slabosti i vanjskih mogućnosti (prilika) i opsanosti (prijetnji). Sastavnica toga je cost–benefit analiza, analiza “žrtava i koristi”. Na osnovu utvrđene “dijagnoze”, praviti što argumentovaniju projekciju, prognozu i plan rasta i razvoja Srednjobosanskog kantona.