Kolumna Đure Kozara: Vojska jača od policije/Ilustracija/Benjamin Krnić
Pripadnici OSBiH dobijaju pohvale od generala iz NATO-a, što Dodik ne poštuje/Benjamin Krnić

Vojska jača od policije

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nedavno me je u telefonskom razgovoru jedan kolega iz Beograda pitao: “Da li je tačna tvrdnja Milorada Dodika o tome da je policija Republike Srpske jača od Oružanih snaga Bosne i Hercegovine”? Odgovorio sam da bi Dodik htio da je tako, ali nije i da tom izjavom, zapravo, hvali i pokušava ohrabriti kordon entitetske policije koja ga 24 sata čuva od hapšenja po potjernici Suda BiH. Predsjednik RS-a, sudeći po nekim njegovim ranijim izjavama, pokazao je ne samo da se ne razumije u vojna pitanja nego i da s omalovažavanjem govori o vojsci BiH čiji je sastavni dio iz srpskog naroda. Pripadnici OSBiH dobijaju pohvale od generala iz NATO-a, što Dodik ne poštuje, jer po običaju tjera po svom, čak i onda kad mu se dobar dio svijeta podsmijava na pametovanju. Usprkos Dodiku i njemu sličnim oponentima, Bataljonska grupa lake pješadije, od 850 vojnika i starješina OSBiH, od svog formiranja 2018. uspješno je prošla četiri procesa evaluacije i 2022. i kvalificirano predstavlja BiH u misijama mira NATO-a u svijetu.

Na multinacionalnoj vježbi po NATO-ovim standardima SEL-2 na poligonu Manjača pomenuta grupa lake pješadije izvodila je različite taktičke zadatke, a uz ostalo i osiguranje kontrolnog punkta, zaštitu konvoja, obranu od napada na bazu, neutraliziranje pobunjeničkih snaga, kontrolu masa, medicinsku evakuaciju, zračni transport, uklanjanje improviziranih eksplozivnih naprava i slično, čime je demonstrirana dostignuta razina osposobljenosti i interoperabilnosti. Prilikom realiziranja vježbe pripadnici Oružanih snaga BiH pokazali su izuzetnu razinu obučenosti, profesionalizma, posvećenosti i zalaganja, te su u konačnici pokazali da su im borbena sredstva u pravim rukama i nesumnjivo potvrdili operativnu i manevarsku osposobljenost za sve zadatke koje u svijetu izvode vrhunske specijalne formacije. Ocjenjivački tim su činili izaslanici država članica NATO-a, partnerskih zemalja i pripadnici Oružanih snaga BiH i nisu štedjeli na pohvalama.

Vojni i policijski stručnjaci s kojima sam se konsultirao o ovoj temi smatraju da se Bataljonskoj grupi lake pješadije OSBiH ne bi mogla suprotstaviti ni Specijalna antiteroristička jedinica, ni žandarmerija MUP-a RS-a. Zašto? Zbog toga što su pomenute policijske formacije obučene za borbu protiv terorista ili kriminalnih skupina, a ne za dužu borbu protiv profesionalnih vojnika koji su osposobljavani po NATO-ovom konceptu. Policijske snage RS-a pripremane su, dakle, da, uz korišćenje borbenih vozila, spriječe pojedince i skupine koji ugrožavaju sigurnost građana i da u relativno sigurnom okruženju štite visoko pozicionirane dužnosnike i one ne bi mogle odgovoriti na iznenadni i brzi napad vojske. Premda entitetski specijalci i žandari posjeduju vojničke puške (kalibar 7,62 mm), oni nisu prošli suvremenu vojnu obuku, niti su sudjelovali na taktičkim multietničkim vježbama, tako da u slučaju iznenadnog manevra ne bi mogli na vrijeme uspostaviti koherentnu obranu. Da se razumijemo, ne želim nikakav sukob vojske i policije u BiH, niti OS ima ovlasti da nekog hapsi, nego sam ovaj primjer iznio samo da bih potvrdio prethodni stav da su Oružane snage BiH jače od policije Republike Srpske i svake druge u državi.

Inače, Milorad Dodik i njegovi socijaldemokrati iz godine u godinu povećavaju kapacitete policije tako da sada u sjedištu MUP-a, 10 regionalnih uprava, žandarmeriji, antiterorističkoj jedinici i Centru za obuku u Zalužanima ima oko 8.000 zaposlenih, od čega 5.000 policajaca. To u praksi znači da je RS među vodećim europskim regijama prema broju policajaca na 100 tisuća stanovnika. Dodik nastoji da i kroz visoke plaće podstakne rad policije na osiguranju javnog reda i mira i borbi protiv najtežih kaznenih djela, ali i da je još više motivira na očuvanju režima u tom entitetu u kojem je na vlasti Savez nezavisnih socijaldemokrata. Izrazio je spremnost i za mijenjanje zakona kojim bi se policiji dale veće ovlasti i kako bi joj se, kako ističe, vratila uloga kakvu je imala u vremenima bivše države.