Đuro Kozar, kolumna, Iran, SAD/Benjamin Krnić

Zahlađenje odnosa SAD-a i Irana počelo je nakon Islamske revolucije/Benjamin Krnić

SAD su napale Iran, šta dalje?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jučer rano ujutro Sjedinjene Američke Države izvele su napad na tri iranska nuklearna postrojenja - Fordow, Natanz i Isfahan - koristeći nevidljive bombardere B-2 Spirit, naoružane teškim probojnim bombama GBU-57/B Massive Ordnance Penetrator (tzv. bunker-buster). Američki predsjednik Donald Trump objavio je da je operacija bila vrlo uspješna, te da su svi ciljevi pogođeni, a američki avioni sigurno napustili iranski zračni prostor. Ovaj napad označava dramatičnu eskalaciju, jer je to prvo izravno uključivanje SAD-a u aktualni rat između Izraela i Irana, koji traje već devet dana. Borbeni poredak napada uključivao je šest bombardera B-2, koji su ušli u iranski zračni prostor. Prema izvorima iz američke vlade, ti su bombarderi bez zaustavljanja preletjeli 37 sati iz svoje baze Whiteman u Missouriju, uz višekratno nadopunjavanje gorivom u zraku tijekom puta. Svaki B-2 ponio je dvije MOP bombe: ukupno je 12 takvih projektila bačeno na Fordow, glavni i najzaštićeniji cilj. Dodatno, još jedan B-2 bombardirao je postrojenje u Natanzu s dvije iste bunker-buster bombe.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu od početka napada Izraela na Iran tražio je aktivno uključenje Amerike u ovaj sukob, a da bi SAD u napadu na iranska nuklearna postrojenja pod zemljom upotrijebile bombu GBU-57, poznatu kao razbijač bunkera. Ova bomba teška je 13,6 tona (poznata i kao MOP) i ima mogućnost da se “zarovi” u zemlju, te onda eksplodira. Premda je najteže konvencionalno oružje u arsenalu SAD-a, ova bomba nije namijenjena za uništavanje površinskih objekata. Unatoč preciznim pogocima i tvrdnji Trumpa da su iranski nuklearni kompleksi potpuno uništeni, izvori navode da pojedini ciljevi možda nisu potpuno uništeni. Prema dopisnici Fox Newsa Jennifer Griffin, podzemni tunel nuklearnog kompleksa kod Isfahana čak je i tvrđa meta od Fordowa, te nije izvjesno da su Tomahawk projektili uspjeli u potpunosti razoriti utrobu postrojenja.

Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi dao je izjavu nakon američkih napada na nuklearna postrojenja u svojoj zemlji i objasnio kako će Teheran odgovoriti, ali i procijenio budućnost nuklearnog programa. O tome izvješćuju ruske RIA Novosti. “Sjedinjene Države su izdale diplomaciju. Provode operaciju protiv iranskog naroda. Samo su oni odgovorni, Iran ima pravo braniti se u skladu s Poveljom UN-a i relevantnim člancima. Iran će poduzeti sve mjere kako bi zaštitio svoju sigurnost i sigurnosne interese - sve dok to smatra potrebnim.” Araghchi je dodao: “U trenutnoj situaciji ne možemo donijeti odluku o diplomaciji, o tome s kim pregovarati. Nakon što napadi prestanu, razmislit ćemo o tome kako nastaviti diplomaciju. Iran nije učinio ništa loše. Ne razumijemo zašto bi Iran trebao biti napadnut pod lažnim izgovorom da razvija nuklearno oružje. Već 20 godina pokušavamo dokazati da je naš mirnodopski nuklearni program zapravo mirnodopski i da će takav i ostati.”

Inače, animoziteti između SAD-a i Irana počeli su prije 40 godina, a korijeni problema sežu u vrijeme hladnog rata. Islamska revolucija u Iranu 1979. godine smatra se prekretnicom od koje su odnosi dviju zemalja prerasli u otvoreno neprijateljstvo. Iako je tijekom mandata američkog predsjednika Baracka Obame postojala nada da će se relaksirati, nakon što je dogovoren sporazum u kojem je Iran stavio svoj nuklearni program na uvid međunarodnoj zajednici u zamjenu za ukidanje sankcija, ali u prvom predsjedničkom mandatu Donalda Trumpa odnosi su ponovo dotaknuli samo dno. Trump se 2018. povukao iz nuklearnog sporazuma koji su podržale Evropska unija, Kina i Rusija, a čiji je cilj bio zaustavljanje Irana da razvije raketno balističko oružje, te je ponovo uveo sankcije. U mandatu Joa Bidena nije bilo velikih promjena američke politike prema Iranu i ekonomske sankcije nisu ukidane. Predsjednik Trump, u drugom mandatu, odlučio je da konačno uništi iranska nuklearna postrojenja, što je jučer i realizirao.