Oružane snage BiH, Nacionalna garda Maryland, američka vojska, marinci, vizual za kolumnu/Benjamin Krnić

Oružane snage BiH i Armija SAD-a su partneri već 22 godine/Benjamin Krnić

Partnerstvo s Amerikancima

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pripadnici Nacionalne garde američke savezne države Maryland, od 1. do 8. travnja, boravili su u Bosni i Hercegovini i još jednom pokazali koliko Pentagon cijeni Oružane snage BiH i koliko podržava suverenitet i cjelovitost naše zemlje koja je u najvećoj političkoj i sigurnosnoj krizi od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Tijekom boravka gardisti su operativno i logistički pripremali našu vojsku s kojom će zajedno dejstvovati na predstojećoj vojnoj vježbi Vojske SAD-a u Europi pod nazivom Hitan odgovor (Immediate Response) koja će se provoditi u Republici Hrvatskoj. Američke gardiste dočekao je otpravnik poslova Ambasade SAD-a u Sarajevu Daniel Koski koji je podvukao važnost stabilne BiH dodavši “da sigurnost BiH znači i sigurnije Sjedinjene Države” i zaključujući: “Zajedno smo jači”. Time je Koski, zapravo, iznio zvanični stav američkog ministarstva vanjskih poslova o BiH, što je u nekim medijima, namjerno ili nenamjerno, bilo ispod radara.

Inače, na multinacionalnu vježbu u Hrvatskoj Amerikanci su kao partnera mogli pozvati bilo koju članicu NATO-a, jer bi, vjerujem, svaka na to pristala, ali su se oni, ipak, odlučili za Oružane snage BiH znajući da je njihovo dosadašnje sadejstvo bilo vrlo uspješno u složenim vježbovnim uvjetima. Sjećam se da je prije tri godine na vježbi naših s Amerikancima na poligonu Manjača tadašnji zapovjednik američkih snaga za Europu i Afriku, general Christopher Cavoli izjavio da su dvije vojske toliko bile kooperativne u aktivnostima da nije mogao prepoznati tko su koji vojnici – i jedni i drugi su bili odlični.

Oružane snage BiH i Armija SAD-a su partneri već 22 godine, najviše u programu Vojska Vojsci (Military-to-Military M2M) koji se realizirao u Bosni i Hercegovini i Sjedinjenim Američkim Državama na unapređenju interoperabilnosti, razmjene stručnog znanja i jačanja obrambenih kapaciteta OSBiH. Na taj način su se stjecala dragocjena iskustva i usvajale najbolje prakse koje koristi Vojska SAD-a.

Poštovani general Jovan Divjak (1937-2021) u jednom razgovoru 2018. rekao mi je da u američkoj vojsci znaju kako je, u nepovoljnim uvjetima, nastala i razvijala se Armija RBiH u četiri godine obrane i oslobađanja zemlje i to poštuju. Zbog toga, dodao je, suradnja s Amerikancima se odvija u duhu međusobne suradnje i profesionalizma, a sve u cilju jačanje sposobnosti OSBiH u oblastima taktike, logistike, odnosa s javnošću i odgovora na krizne situacije. Jedan od ključnih segmenata ove suradnje je obuka OSBiH kojom se dodatno unapređuje naša sposobnost za sudjelovanje u međunarodnim mirovnim misijama i zajedničkim operacijama s partnerskim vojskama. Američki vojni instruktori i eksperti pružaju tehničku podršku i stručno savjetovanje u moderniziranju sistema obrane, unapređenja zapovjednih procesa i implementacije vojnih tehnika.

Suradnja u okviru programa M2M obuhvaća i značajnu podršku u opremanju Oružanih snaga BiH suvremenim vojnim sredstvima kroz programe donacija i zajedničkih investicija. Nakon osnivanja OSBiH, Amerikanci su nam donirali 45.000 automatskih pušaka M-16, koje nazivaju i jurišnim puškama, a koriste standardni NATO-ov kalibar 5,56 mm, a potom je uslijedila donacija deminerske opreme i 79 višenamjenskih motornih vozila Humvee. Sjedinjene Države su, zajedno sa Ujedinjenim Kraljevstvom, izgradile ambulante u četiri vojarne OSBiH i poklonile više sanitetskih vozila. Iz SAD-a su doletjela i četiri nova višenamjenska helikoptera HUEY-II, čija je ukupna vrijednost 38,5 miliona dolara, a BiH je iz svog proračuna platila samo 4,3 miliona, dok je ostatak troškova američka donacija kroz program pomoći prijateljskim zemljama Foreign Military Financing (FMF). S novim donacijama je jednostavno, ali OS u situaciji besparice čini mnogo da u dobrom stanju održava postojeću perspektivnu borbenu tehniku, što bi rekao narod - krpež kuću drži, a na provjeri borbene obučenosti važi ona stara poslovica da svaka puška bude ubojita.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Super je što su pripadnici Nacionalne garde Marylenda bili u BiH i s našim vojnicima se pripremali za vježbu u Hrvatskoj, ali bi u 2025. to moglo biti posljednje sudjelovanje američke vojske na vojnim vježbama u Europi, budući da je predsjednik SAD-a Donald Trump dao do znanja da želi preusmjeriti američke sigurnosne prioritete na Kinu i indo-pacifičku regiju. Podsjetit ću da Sjedinjene Države već dugi niz godina provode vojne vježbe s europskim partnerima kako bi se poboljšala suradnja i testirala spremnost snaga, ali ova promjena signalizira novi smjer američke vanjske i obrambene politike tako da su se članice EU počele prilagođavati novim okolnostima i dogovorile o izdvajanju 800 milijardi eura za obrambene troškove. Šta će biti sa državama koje nisu u EU, a u oblasti obrane su oslonjene na SAD, kao Bosna i Hercegovina? Nekoj izdašnosti u pomoći, kako je Trump krenuo rezati troškove, vjerojatno se ne možemo nadati, nego se valja oslanjati na druge saveznike (Tursku, naprimjer) i vlastite izvore.