Mile, od preletača do susretača
Zadatak se samo na prvi pogled činio običnim: valjalo je, među svijetom okupljenim u ruskom Kazanju, pronaći fotografiju na kojoj je lider SNSD-a i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, da bi se domaćoj javnosti ilustrirala njegova uloga na samitu BRIKS-a. No, potraga se odužila, a kada su konačno počeli stizati agencijski izvještaji i službeni snimci, Mile kao da je u zemlju propao. Nigdje ga. Među predstavnicima 36 zemalja, koje su u različitim oblicima participirale na ovom okupljanju čiji je domaćin bio Vladimir Putin, niko ga i ne pominje. Srećom, ni naše zastave nije bilo. Onu RS-a je Mile nosio u srcu. Srbijanska jeste, naši su susjedi nastavili sjediti na dvije stolice, no mudri Aleksandar Vučić, koji je danima javno razmišljao hoće li udovoljiti Putinovu pozivu, na kraju je produžio boravak Aleksandru Vulinu u Rusiji, pa ga poslao i na BRIKS. S Putinom se, nakon dvije godine, čuo telefonom, razmijenili su mišljenja na obostrano zadovoljstvo. Samo dan nakon vruće veze, Vučić se iz petnih žila hvalio uspješnim susretima sa zapadnoevropskim i američkim dužnosnicima, ali iz Bruxellesa je za svaki slučaj stiglo podsjećanje da zemlje kandidati za članstvo u Evropskoj uniji treba da se uzdrže od kontakata s Rusijom i njenim predsjednikom. Od okupljenih na BRIKS-u EU očekuje da događaj iskoriste kako bi pozvali Putina da odmah prekine rat protiv ukrajinskog naroda i da se pridržava i poštuje principe Povelje UN-a i međunarodnog prava, tim prije što je u Kazanju kao promatrač - i to onaj koga su svi protokoli i službeno registrirali - bio generalni sekretar UN-a Antonio Guterres.
Čitajte kolumne Vildane Selimbegović:
Zvanični Beograd su, s potpredsjednikom Vlade, predstavljali još ministar bez portfelja Nenad Popović, kao i Vulin na crnoj listi SAD-a, te ministar odbrane Bratislav Gašić i ministrica privrede Adrijana Mesarović. Srbijanska Vlada je objavila da je Vulin na samitu “preneo pozdrave predsednika Vučića i izrazio zahvalnost ruskom predsedniku što je omogućio Srbiji da se obrati”. Na marginama okupljanja Vulin se slikao sa Putinom, rukovao s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, srdačno pozdravio sa Aleksandrom Lukašenkom, predsjednikom Bjelorusije, te razgovarao i sa predsjednicima Egipta i Venecuele Abdelom Fatahom el-Sisijem i Nikolasom Madurom. Nigdje nije zapisano, ali se čulo da se Vulin&comp podružio usput i s Dodikom. Naš domaći nesretnik bi sigurno imao o čemu pričati s Lukašenkom, no na X-u se pohvalio sastankom s Putinom, te prisustvom svečanom prijemu na kome se fotografirao sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovim i generalnim sekretarom UN-a Guterresom, onim istim kome već odavno zamjera ne samo Rezoluciju o Srebrenici već nerijetko i insistiranje na osudi Izraela. To ga nije spriječilo da u Kazanju iskoristi priliku da svojom teškom šakom prodrma Guterresovu, po principu daj šta daš. No, pravo je pitanje što je Dodiku toliko stalo do Kazanja i BRIKS-a?
Niko, valjda, nije toliko naivan da povjeruje kako je Mile zadovoljan samohvalom što je pozvan kao “predsjednik Republike Srpske, zajedno s najvećim svjetskim liderima, među kojima su, između ostalih, predsjednici NR Kine, Turske, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata i premijer Indije”, a da ustvari najviše u hodnicima pravi sačekuše ne bi li se ko zaustavio pored njega. Poput, kako tvrdi, turskog predsjednika Erdogana koji mu je dao amin da se “strane u BiH same dogovaraju, bez nametanja stranaca”. BRIKS mu je trebao zarad 26. slikanja s Putinom, domaćih obračuna i betoniranja zajedničkog cilja - obračuna sa Zapadom. I naravno, poruke na kojoj toliko insistira: sankcije ni njemu (kao ni Rusiji) ne mogu ništa, on ima prijatelje diljem svijeta, a to bi bili - bar tako se očekuje da shvatimo - dovoljno jaki argumenti za njegove ucjene BiH i cijelog Balkana. Makar to značilo prijetnje miru. Zato smo pomno informirani kako su “predsjednici Milorad Dodik i Vladimir Putin” ponovo dokazali koliko se međusobno poštuju i koliko su jake veze RS-a i Rusije, a sam BRIKS je prilika za poslovne kontakte, poučio je Putin kolegu. Obojica su zainteresirani za dedolarizaciju, a Mileta posebno boli SWIFT, pa BRIKS vidi kao šansu da se zaobiđe transparentnost u plaćanju. Dijele i odlučnost u odbrani nacionalnih interesa, ali i stavove o demonskom Zapadu, zato će Dodik opstati na svome odlučnom ne u BiH kada je riječ o uvođenju sankcija Rusiji zbog agresije na Ukrajinu i kada su u pitanju vize za građane Rusije. BRIKS je dokaz da Rusija nije izolovana, a Dodik potcrtava da nije ni RS, ma koliko se radi na satanizaciji kako Putina tako i Dodika, njegovih suradnika i porodice.
Savršen šlagvort su i Mile i njegov idol pronašli u službenoj obavijesti Moldavije da su, nakon hapšenja nekolicine pripremača državnog udara u toj zemlji, vlasti u Kišnjevu ustanovile da su se obučavali u Rusiji, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Destabilizacija Moldavije je planirana po istom scenariju kakav je - sjećamo se - svojevremeno doživjela Crna Gora, koja je spriječila rusku akciju i danas je članica NATO-a čiji pregovori sa EU idu sporo, ali se odvijaju. Što nije umanjilo ruske ambicije da Zapadni Balkan ostane omiljeno bure baruta za obračun sa Zapadom. Dodik i Putin su se zajednički smijali moldavskoj obavijesti, objavio je Kremlj, požurujući da je adresiraju SAD-u. Wagnerovce u RS-u nisu pominjali. Najisturenijem Putinovom vojniku na granici Evropske unije podršku je žurno dala i Ambasada Rusije u našoj zemlji novim bijesnim komentarom, a povratnik iz Kazanja je hitno sazvao u Istočnom Sarajevu sastanak posvećen bezbjednosnoj situaciji. U RS-u nema nikakvih kampova, svi su problemi u Federaciji, ponovio je više puta, optužujući državne ministre spoljnih poslova i odbrane Elmedina Konakovića i Zukana Heleza za moldavsko prozivanje BiH. I mada nije objasnio koji je od njih dvojice nastupio kao moldavski ministar policije, za sve probleme je optužio “neposredni komšiluk”, Federaciju.
Odazvali su mu se odani kadrovi - od članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, predsjednika Vlade RS-a Radovana Viškovića, predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića, entitetskih policijskih dužnosnika do državnog ministra sigurnosti Nenada Nešića i zamjenika ministra odbrane Aleksandra Goganovića. I mada nije - kao uoči Kazanja - pričao o evropskoj bajci - najavio je kako će od Parlamenta BiH tražiti suglasnost da “RS aplicira za neki od oblika BRIKS organizacije”. Nije sve do sredstava, objasnio je referirajući se na “neuspjeh Reformske agende”, važniji mu je, kaže, ekonomski, sigurnosni i ustavni aspekt RS-a. U to ime, Mile nastavlja svoju rusku rolu antizapadnog pijuna broj jedan na Balkanu, pa se neće ustezati da i dalje krši sve koalicijske dogovore i zaustavlja razvoj Bosne i Hercegovine gdje god može. Makar to značilo da već dogovorene sastanke izbjegava putovanjem tamo gdje ga službeno nije ni bilo. Ali je zato uprtio - sa sve kazanjskim inaćenjem Bruxellesu - briksovski kapital da od komandanta EUFOR-a u Butmiru on zatraži produženje Misije Althea. Ne treba zaboraviti, to je Dodik, redovni preletač i susretač, nekadašnji zaljubljenik u Ameriku koji bi danas najradije bio ovdašnji Lukašenko.