Vizual za kolumnu/Benjamin Krnić

Sporazumom je propisano da će imovina biti zaštićena i vraćena/Benjamin Krnić

Hrvatski zakoni protiv Ustava Hrvatske

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ustav Republike Hrvatske u članku 134. propisuje da međunarodni ugovori koji su zaključeni i potvrđeni (ratificirani) u skladu s tim ustavom i objavljeni, čine dio unutarnjeg pravnog poretka Hrvatske te su, kako stoji u tom članu, a što je osobito važno, po pravnoj snazi ​​iznad domaćih zakona. Dakle, zakoni koje donese Sabor Hrvatske su slabije pravne snage u odnosu na međunarodne ugovore koje je ratificirala Hrvatska.

Sukcesija SFRJ

U takve ugovore spada i Sporazum o pitanjima sukcesije SFRJ, koji je Hrvatska sukladno svom Ustavu ratificirala 2004. godine, a koji je i danas na snazi.

Aneksom G tog sporazuma propisano je da prava na nepokretnu imovinu, koja se nalazi u državi nasljednici SFRJ, a to znači i u Hrvatskoj, na kojoj su fizička i pravna lica SFRJ imala pravo na dan 31. 12. 1990. godine, priznaju se da će biti zaštićena i vraćena tim licima od strane države nasljednice SFRJ na čijoj teritoriji se nalaze nepokretnosti.

Sabor Hrvatske: Izbor je završen u subotu/

Zakoni koje donese Sabor su slabije pravne snage u odnosu na međunarodne ugovore koje je ratificirala Hrvatska

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Imajući u vidu sve što je prethodno rečeno, postavlja se pitanje ustavnosti zakona i drugih propisa koje su donosili organi Republike Hrvatske, kojima su raspolagali navedenom tuđom nepokretnom imovinom, na način koji je suprotan Aneksu G Sporazuma o pitanjima sukcesije SFRJ, a time suprotno i članu 134. Ustava Republike Hrvatske.

Takav je i Zakon hrvatskog Sabora o upravljanju državnom imovinom, usvojen 2018. godine, kojim se Hrvatskoj omogućuje da i navedenu tuđu privatnu nepokretnu imovinu iz Aneksa G Sporazuma o pitanjima sukcesije SFRJ daje u dugoročni zakup, čime je na otvoren način onemogućena zaštita i vraćanje privatne nepokretne imovine brojnim fizičkim i pravnim licima iz Bosne i Hercegovine, koja su svoja vlasnička prava na tim nepokretnostima imala na dan 31. 12. 1990. godine.

Takve subjekte iz BiH čine i brojna pravna lica koja su vlasnici vrijednosne imovine u vidu brojnih hotela, odmarališta, vila i građevinskog zemljišta diljem Hrvatske, čija se vrijednost mjeri desetinama, a neki kažu i stotinama milijuna konvertibilnih maraka

Takve subjekte iz BiH čine i brojna pravna lica koja su vlasnici vrijednosne imovine u vidu brojnih hotela, odmarališta, vila i građevinskog zemljišta diljem Hrvatske, čija se vrijednost mjeri desetinama, a neki kažu i stotinama milijuna konvertibilnih maraka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zbog svega toga bi, ako već nije, trebalo pokrenuti odgovarajući postupak pred Ustavnim sudom Hrvatske za ocjenu ustavnosti svih tamošnjih zakona, kakav je i Zakon iz 2018. godine o upravljanju državnom imovinom, kao i drugih propisa koji su, očito, suprotni Aneksu G Sporazuma o pitanjima sukcesije SFRJ koji je, prema slovu člana 134. Ustava Hrvatske, po svojoj pravnoj snazi ​​iznad njih, čime su svi ti zakoni i drugi propisi suprotni članu 134. Ustava Hrvatske.

jadran, imovina bih, dječje odmaralište Lozica/Slobodna Dalmacija

Dječije odmaralište Lozica vraćeno je Crvenom križu BiH/Slobodna Dalmacija

Prema članku 38. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske svako fizičko i pravno lice ima pravo predložiti tom sudu pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti zakona i drugih propisa s Ustavom Hrvatske.

Vlasnička prava

Ako sam pravilno zapazio, do sada nije bilo takvog prijedloga Ustavnom sudu Hrvatske, zbog čega bi, ako ne griješim u ovom zapažanju, bilo dobro pokrenuti takav postupak, što bi trebao učiniti barem neko od brojnih subjekata koji imaju vlasnička prava prema Aneksu G Sporazuma o pitanjima sukcesije SFRJ na brojnim i vrijednim nepokretnostima u Hrvatskoj.