Vizual za kolumnu đure kozara/Benjamin Krnić

Opstanak NATO-a je neizvjestan budući da je Trump u više navrata sugerirao mogućnost povlačenja SAD-a/Benjamin Krnić

ETO mijenja NATO?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Američki predsjednik Donald Trump, na iznenađenje svjetske javnosti, izdvojio je SAD iz nekoliko međunarodnih saveza, jer smatra da njegovoj zemlji ne trebaju obaveze i rashodi od kojih nema koristi. Tako su Amerikanci već napustili sporazume o klimi i kontroli naoružanja Otvoreno nebo, a izašli su i iz Vijeća za ljudska prava UN-a i agencije koja pomaže palestinskim izbjeglicama. Pored toga, uzdrmao je bilateralne odnose svoje zemlje s mnogim drugim u svijetu poput one narodne “ne zna lijeva šta radi desna” i doveo SAD u situaciju da se ne razumiju ni sa saveznicima. Što se tiče NATO-a, njegov opstanak je neizvjestan budući da je Trump u više navrata sugerirao mogućnost povlačenja SAD-a iz tog saveza, već je smijenio dosadašnju izaslanicu SAD-a u Vojnom komitetu NATO-a, viceadmiralku Shoshanu Chatfield, a još nije imenovao novog generala na tu poziciju.

Trump je i u svom prvom predsjedničkom mandatu izražavao nezadovoljstvo zbog nedovoljnog financijskog doprinosa kolektivnoj obrani i najavio da Amerikanci neće priskočiti u pomoć članici Saveza ako bi bila napadnuta, a koja ne izdvaja dovoljno novca za obranu iz svog bruto društvenog proizvoda. To je uznemirilo europske saveznike i izazvalo neke nedoumice, među kojima je i ona može li NATO opstati bez Amerike i njenih snaga, ali je ukazalo na potrebu reforme obrane članica EU.

Rat u Ukrajini dodatno je istaknuo potrebu za reformom europske obrane, jer premda je NATO pružio važnu vojnu i logističku potporu Ukrajini, postalo je jasno da se Europska unija ne može potpuno osloniti na SAD. Zbog toga europske zemlje sve više traže načine kako osigurati vlastitu obranu neovisno o NATO-u. Poznato je da su Njemačka i Francuska već pokrenule inicijative za jačanje obrambene suradnje unutar EU, uključujući razvoj zajedničkih vojnih sposobnosti i stvaranje europske vojske.

Stvaranje europske obrambene organizacije (ETO) moglo bi biti sljedeći korak u tom smjeru. Za razliku od NATO-a, u kojem su SAD i Kanada, ETO bi se fokusirao isključivo na europske interese i obrambene prioritete. To bi uključivalo: razvoj vlastitih vojnih snaga neovisnih o američkoj podršci, zajedničke europske vojne operacije, veću integraciju vojnih industrija u Europi, te neovisnu strategiju prema Rusiji, Kini i Bliskom istoku. Međutim, stvaranje ETO-a ne bi bilo jednostavno, potrebno je riješiti niz pitanja, uključujući financiranje, vojnu koordinaciju i odnos prema postojećim strukturama NATO-a. Jer, neke zemlje, poput Poljske i baltičkih država, i dalje preferiraju oslanjanje na NATO zbog straha od ruske prijetnje.

Upitno je hoće li ETO biti nadopuna NATO-u i da li bi ga mogao dugoročno zamijeniti, jer ako ETO postane realnost, to bi moglo značiti slabljenje američkog utjecaja u Europi. Ima i onih koji misle da je moguće da će SAD pojačati pritisak na europske saveznike da ostanu unutar NATO-a i nastave ulagati u zajedničku obranu. Međutim, problem je u procentima izdvajanja iz BDP-ja za obranu, budući da Trump insistira na čak pet posto, generalni tajnik NATO-a Mark Rutte pristao bi na tri posto, a neke države jedva da mogu dostići i dva postotka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Poljska predvodi listu s četiri posto BDP-a namijenjenog za obranu, a slijede je Sjedinjene Države s 3,5 posto BDP-a, ali kad se gledaju ukupni iznosi, Washington izdvaja više nego sve druge NATO-ove članice zajedno, ukupno 860 milijardi dolara. Zanimljivo, prvi put od hladnog rata Njemačka je prošle godine izdvojila dva posto BDP-a za obranu. U obrambeni sistem Europe aktivno se želi uključiti i Turska, koja nije član Europske unije, a jeste u NATO-u, čiji predsjednik Tayyip Erdogan tvrdi da njegova zemlja tu može dosta pridonijeti. Turska se nalazi na strateški povoljnoj lokaciji, između Europe i Azije i po izvještaju platforme Global Firepower njena vojska zauzima deveto mjesto na globalnoj rang-listi najjačih armija svijeta. Iza sebe je ostavila vojske zemalja kao što su Italija, Njemačka i Izrael.

I na kraju, možda Donald Trump donekle ili potpuno ublaži svoja negativna stajališta o NATO-u i shvati da je ovaj savez, zbog balansa moći, jednako potreban i Europi i Sjedinjenim Američkim Državama - da se onemogući jednostrano nametanje nečije volje silom.