Čekajući nove graničare
Zabrinjavajući podatak o tome da Graničnoj policiji Bosne i Hercegovine u ovom trenutku nedostaje oko 800 policajaca za nadzor i kontrolu prelaska granice na 86 graničnih prijelaza i graničnom pojasu, prije svega otvara pitanje: kako se uopće moglo dogoditi da država ne bude potpuno sigurna na svojim krajnjim točkama? To je očito posljedica nebrige i neodgovornosti zakonodavne i izvršne vlasti na državnoj razini, koje s jedne strane nisu osigurale dovoljna finansijska sredstva potrebna za plansko zapošljavanje graničnih policajaca, a s druge - inertnosti ministara sigurnosti i direktora GP-a u proteklih 20-ak godina. Nije da nije bilo povremenih verbalnih zahtjeva da se poveća broj graničnih policajaca, ali određenim politikama bilo je mnogo toga važnije nego da se personalno i tehnički ojača GP i došlo je do diskontinuiteta čije su posljedice sada drastične. Graničnih policajaca nedostaje u svakoj od 17 jedinica GP-a od Velike Kladuše do Neuma, kao i na četiri aerodroma, a činjenica da jedan policijski službenik u BiH pokriva od 35 do 40 kilometara državne granice, najbolje oslikava stanje na terenu.
U zgradi Elektrotehničkog fakulteta u Lukavici, gdje je bilo sjedište Državne granične službe (kako se tada zvala) 2000. godine razgovarao sam s njenim prvim direktorom Muhamedom Bešićem (1932-2015) koji mi je naglasio činjenicu koju nikad neću zaboraviti - da se s kontrolom granice zaokružuje državnost BiH. Doduše, proces preuzimanja graničnih zadataka od entitetskih i kantonalnih MUP-ova tekao je etapno i završen je 30. rujna 2002. godine. Državna granična služba BiH je 2007. preimenovana u Graničnu policiju BiH, a u rujnu iste godine preselila je u novu zgradu na području općine Novi Grad Sarajevo. Kadrovska kriza u GP-u dobila je veće razmjere 2010. godine, u drugom mandatu direktora Vinka Dumančića, koji je već tada ispunjavao uvjete za mirovinu, ali je razriješen 2014, kada na tu dužnost dolazi Zoran Galić i to nije bio dobar izbor. Mnogi tvrde da je Galić lošim rukovođenjem, u dva mandata, onesposobio GP, a onda nagrađen imenovanjem za zamjenika direktora SIPA.
Tužiteljstvo BiH sumnjiči Galića za zlouporabu službenog položaja i ovlasti, te primanje mita u razdoblju u kojem je bio na dužnosti direktora Granične policije i sada je bjegunac u Republici Hrvatskoj čije ima državljanstvo. U njegovom mandatu u studenom 2020. raspisan je natječaj za prijem 150 kadeta, ali je taj proces pratila jedna od najvećih korupcijskih afera u koju su bili umiješani pojedini pripadnici GPBiH, ali i kandidati koji su željeli postati policajci. Afera je otkrivena 2021, a uslijedio je i sudski proces i presude okrivljenim. Nažalost, zbog postupanja Tužiteljstva BiH ovaj natječaj je nastavljen, tako da su u listopadu 2023. godine 122 kadeta upućena na obuku u Agenciju za školovanje i stručno usavršavanje policijskih kadrova u Mostaru. To znači da skoro tri godine Granična policija BiH nije imala novih zapošljavanja, što je umnogome utjecalo na ukupan broj zaposlenih, budući da je dio graničnih policajaca u međuvremenu penzioniran ili je prešao u druge firme.
Na mjestu direktora GP-a sada je glavni generalni inspektor policije Mirko Kuprešaković (rođen 1967. u Travniku), moj poznanik, koji je kao zamjenik načelnika Sektora kriminalističke policije FUP-a 2013. bio gost u emisiji Otvoreni studio Radija Federacije BiH i pokazao se kao veliki borac protiv organiziranog kriminala. Premda je na direktorskoj dužnosti više od godinu, još mora otklanjati tragove svog prethodnika, ali ga vjerujem drži nepokolebljivost jednog Travničanina. Simbolički rečeno, on je sada kao general desetkovane vojske, koja i bez dovoljno policajaca nastoji da uradi što može u zaštiti državne granice, ali to nije jednostavno, jer se čim prije moraju popuniti redovi GP-a novim kadrovima, a onima koji imaju uvjete za penziju na jednu ili dvije godine prolongirati odlazak. Ne smije biti zastoja.