Zvizdić za Oslobođenje: Dodik i SNSD krenuli su putem bez povratka, HDZ će se udaljiti

Direktno sa Vildanom: Gost Denis Zvizdić/

Denis Zvizdić: Prekid koalicije sa SNSD-om je odličan potez trojke

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gospodine Zvizdiću, vjerujete li da će pravosudno-policijski organi uraditi posao i da će se kriza u kojoj nas drži Dodik time završiti?

- Od početka krize u kojoj se nalazimo upućivao sam dvije poruke koje ću i sada ponoviti. Prva poruka je da ovu krizu treba rješavati isključivo institucionalno, jer država BiH ima ustavne i pravne mehanizme da se uspješno iznese sa svim atacima na ustavni poredak i drugim oblicima protupravnog ponašanja bilo kojeg pojedinca. Niko nije i ne može biti iznad zakona Bosne i Hercegovine.

Hrabra opozicija

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Druga, po meni, važna poruka je da trebamo biti smireni i da ne smijemo nasjesti na bilo koju provokaciju, niti se smije dogoditi bilo kakav incident koji očito priželjkuju, pa moguće i planiraju oni koji ruše ustavni poredak i ugrožavaju mir i stabilnost. Imam apsolutno povjerenje u pravosudne i policijske organe na nivou BiH i siguran sam da će Tužilaštvo BiH, Sud BiH kao i nadležne policijske agencije BiH postupiti u skladu sa svojim nadležnostima i privesti pravdi lica koja ruše ustavni poredak i ugrožavaju mir i sigurnost svih građana BiH.

Kako ocjenjujete ulogu opozicije u RS-u u odnosu na odluke Milorada Dodika i NSRS-a?

HDZ tvrdi da je za evropske integracije - Dodik je protiv, HDZ je za članstvo BiH u NATO - Dodik je protiv

- Mislim da djeluje vrlo odgovorno, principijelno i hrabro. Pokazuju ispravno razumijevanje trenutnih domaćih, regionalnih i geopolitičkih okolnosti, ne žele biti uvučeni u izuzetno štetne i opasne procese, odluke i zakone koje u NSRS-u provodi i donosi vladajuća većina okupljena oko SNSD-a, u potpunosti shvatajući da se sve radi samo zbog zaštite lika i djela Milorada Dodika. Mislim da će se na kraju pokazati da je u potpunosti ispravna politika opozicije u NSRS-u, dok su Dodik i SNSD krenuli putem bez povratka.

Slijedi li na narednoj sjednici Predstavničkog doma smjena zamjenika ministara iz SNSD-a i odbijanje prijedloga te stranke za ministra sigurnosti?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Više puta smo kao trojka ponovili da smo u potpunosti i nepovratno raskinuli koaliciju sa SNSD-om na državnom nivou, jer trenutno rukovodstvo i predstavnici SNSD-a aktivno rade na rušenju ustavnog poretka BiH, secesiji bh. entiteta RS, blokadi evropskih integracija, opstruiraju ekonomski razvoj i investicije, ruše principe vladavine prava i ozbiljno ugrožavaju mir i stabilnost. Zbog toga smo čvrsti u namjeri da se, poslije smjene ministara, u Predstavničkom domu PSBiH smijene i zamjenici ministara. Za to je potrebno vrijeme i procedura koja je predviđena Poslovnikom o radu PD-a, ali te smjene će biti na dnevnom redu u narednih par sedmica.

Što se tiče aktuelnog prijedloga za ministra sigurnosti, prema informacijama koje do mene dolaze od klubova i pojedinačnih zastupnika, vrlo je izvjesno da taj prijedlog neće imati potrebnu podršku.

Hoće li se pokazati kao tačna ocjena Nenada Vukovića o tome da će se Čović lagano i džentlmenski udaljiti od Dodika? Gledamo li to na djelu?

- Dodik trenutno predvodi aktivnosti koje su u potpunoj suprotnosti sa javno proklamovanim politikama HDZ-a. Ozbiljna analiza bi pokazala da, bez obzira na ličnu relaciju Dodik - Čović na kojoj je dominantno i bila bazirana saradnja SNSD-a i HDZ-a, u ovome trenutku ne postoje bitne poveznice među javno proklamovanim prioritetima njihovih politika.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mislim da će koalicija sa opozicionim strankama iz RS-a rezultirati bržom provedbom potrebnih reformi i boljom dinamikom usvajanja zakona, posebno onih sa evropske agende

HDZ tvrdi da je za evropske integracije - Dodik je protiv, HDZ je za članstvo BiH u NATO - Dodik je protiv, HDZ poziva na poštivanje Ustava i državnih pravosudnih institucija - Dodik ruši ustavni poredak i državne institucije, itd. Dakle, ne postoji niti jedno racionalno obrazloženje kojim bi HDZ mogao opravdati dalju saradnju sa antievropski i antiustavno orijentiranim Dodikom i SNSD-om. Biće, naravno, još igrica u vezi sa ovim pitanjem, ali mislim da je “kocka bačena” i da slijedi fazno udaljavanje od onih koji praktično provode državni udar, rade na opstrukciji ključnih vanjskopolitičkih ciljeva i ruše teško izgrađeni mir i stabilnost.

Da li će se prekid koalicije sa SNSD-om pokazati odličnim potezom trojke tek kada naša zemlja povuče novac obećan za provođenje reformi?

- Prekid koalicije sa SNSD-om je u svakom slučaju odličan potez trojke, jer smo na vrijeme prozreli antibosanske, antievropske i antidemokratske namjere rukovodstva SNSD-a. Lično mislim da će očekivana koalicija sa opozicionim strankama iz RS-a rezultirati sa bržom provedbom potrebnih reformi i boljom dinamikom usvajanja zakona, posebno onih sa evropske agende BiH, što će, u konačnici, značiti nove grantove i investicije u razvoj infrastrukture, poduzetništva, nova radna mjesta i bolji životni standard za sve građane BiH. Dakle, mir, nada i prosperitet umjesto nacionalizma, šovinizma i radikalizma.

S obzirom na aktuelne rasprave o euroatlantskim integracijama, kakav je Vaš stav o prijedlogu uslovnog članstva BiH u NATO?

- Ideja o uslovnom članstvu BiH u NATO je dobra i bila bi višeznačno korisna, jer bi njena realizacija značila povećan nivo unutrašnje i regionalne sigurnosti, stabilnosti, kao i domaćih i stranih investicija. Ipak, riječ je, u ovome trenutku, o tzv. “nemogućoj mogućnosti” zbog činjenice da NATO-savez nema koncept uslovnog članstva, nego jasno definisane faze do punopravnog članstva.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Promjena pravila

S druge strane, imajući u vidu kompleksnost globalnih i regionalnih odnosa, kao i činjenicu da se BiH nalazi u MAP-u i da ovakva ideja nije automatski odbačena od generalnog sekretara Marka Ruttea, ne bi je trebalo potpuno zanemariti niti isključiti, jer će sve organizacije, uključujući i NATO i EU morati u narednom periodu pokazati veći nivo fleksibilnosti u načinu svoga djelovanja i donošenja odluka.

Pravilo potpunog konsenzusa koje uvijek otvara mogućnost jednostrane blokade strateški važnih odluka NATO-a, kao i birokratski normativno-proceduralni pristup u institucijama EU, ne odgovaraju aktuelnim dinamičnim odnosima na globalnom, pa i regionalnom nivou, i takva pravila će se sigurno morati mijenjati. Naravno, važno je ponoviti da je NATO ugrađen u Aneks 1.a) Dejtonskog mirovnog sporazuma i da ima mandat da reaguje na terenu kada god procijeni da je došlo do ugrožavanja mira i stabilnosti u BiH.