Vučinić za Oslobođenje: Dodik i Čović su kao dva oka u glavi, o svemu pričaju osim o životnim temama

Đorđe Vučinić: Ministarstvu bezbjednosti BiH je potreban Vukanović
Nije isključeno da je Milan Miličević postao lakša meta za režim onog momenta kada se distancirao od politike Aleksandra Vučića i podržao studente. Pogledajte političku scenu i stanje u svim parlamentima, počevši od NSRS-a, pa do one najmanje lokalne zajednice. Samo u Narodnoj skupštini imamo dvocifren broj onih koji su prelazili iz jedne stranke u drugu. Gotovo svi ti primjeri imaju dobre konekcije sa SNS-om. Nekako se potrefilo da pravosuđe ne ispita da li je u pitanju ljubav ili nešto više od toga.
Ovo u razgovoru za Oslobođenje kaže poslanik Liste za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske Đorđe Vučinić. Ističe kako je na snazi - što je potvrdio i Nenad Stevandić prije nekoliko dana - uticaj vrha vlasti na procese u pravosuđu, a to se najbolje vidjelo prilikom hapšenja predsjednika SDS-a Milana Miličevića.
Veliko pitanje
- Namjerno se poradilo na teatralnosti i mrcvarenju, a cijela saga oko hapšenja i sprovođenja Milana Miličevića do tužilaštva i suda morala je trajati bar duplo kraće. Jasno je da se na ovaj način želio staviti znak jednakosti između opozicije i vlasti prikazivanjem velike svote novca bez dodatnih pojašnjenja. Sa druge strane, Miloradu Dodiku uskoro slijedi drugostepena presuda, pa pretpostavljam da je vlast željela neki pandan u presudama.
Može li opozicija da se ujedini u trenutku kada je, kako se čini, Dodik na konopcima?
- Opozicija u Republici Srpskoj je dobrim dijelom ujedinjena. Normalno je da ne bude jedinstvena po svakom pitanju. Ni unutar bilo koje partije ne postoji jednoobrazno mišljenje o nekim stavovima. Negdje odlučuju organi stranke ili odbornici i poslanici kako će nastupiti na glasanju po nekim značajnijim temama, negdje time rukovodi pojedinac, a ostali se povinuju njegovom mišljenju.
Mislim da smo pokazali na nivou BiH da je opozicija iz RS-a itekako ujedinjena i više nego korektno funkcioniše i djeluje. Više je problema u vladajućoj koaliciji, a dovoljno se osvrnuti na čerupanje DEMOS-a i od SNSD-a, ali i Stevandićeve Ujedinjene Srpske ovih dana. Zanimljiv je i Goran Selak, koji kritikuje rad Vlade RS-a i traži svoje mjesto pod suncem.
Da li je svojevrsni puč u SDS-u dio nastojanja da se razbije to eventualno jedinstvo?
- Nezahvalno je komentarisati neka previranja za prevlast u SDS-u zato što to nije ništa novo u jednoj tako velikoj stranci u kojoj postoji više struja. Najbolje bi bilo da samo članstvo odluči ko će da vodi tu stranku. Trudićemo se da naši odnosi ostanu korektni, kao što su i bili do sada, izuzev u nekoliko marginalnih primjera poput Cicka Bjelice i sličnih.
Definitivno ostaje otvoreno veliko pitanje, a to je nastup na izborima naredne godine. Ili na eventualnim vanrednim. Postavlja se pitanje ko će biti kandidati za predsjednika RS-a i(li) člana Predsjedništva BiH, ali mislim da uz zdravu percepciju i slušanje isključivo pulsa birača tu neće biti mnogo problema pri izboru najboljeg rješenja. Tu opozicioni blok mora ostaviti mnoge lične ambicije po strani, a pronaći najprihvatljivije pojedince koje će svi podržati.
Kakvu snagu može imati vlada u sjeni?
- Vlada u sjeni je koncept koji pokazuje dodatnu dozu ozbiljnosti u opozicionom radu, odnosno u onom dijelu gdje opozicija treba pokazati da je konstruktivni faktor koji predlaže rješenja i izlaze iz kriza. To je dobar način da se pokaže kakvim imenima, odnosno kakvim iskustvima i znanjem raspolaže ovaj politički blok i da se to predstavi biračima kao alternativa sadašnjoj strukturi vlasti.
Lista za pravdu i red će ponuditi deset imena, među kojima su univerzitetski profesori, inženjeri građevine, arhitekte, pravnici, ljekari, veterinari, ekonomisti. Siguran sam da su samo naša imena višestruko jača od raznih Šulića, Đokića i Čubrilovića. Najbolje bi bilo kada bi se Vlada RS-a takmičila u pozitivnom smislu sa ovom neformalnom, jer i tada bi to zaista imalo najbolje moguće efekte po građane Republike Srpske.
Kako će biti riješene arbitraže koje će građane Srpske koštati nekoliko stotina miliona maraka?
- U javnosti se spominje iznos koji je veći od dvije milijarde maraka i koji potencijalno može doći na naplatu. Samo u slučaju čuvenog Viaducta dnevno se moramo odreći 18.000 KM. Dani prolaze i prolaze bez posebne reakcije nadležnih. To je isto kao da vidite da vam je pukla cijev i stan poplavio, ali mirno sjedite i pušite cigar na balkonu. Ne zovete vodoinstalatera.
Budžet kao bankomat
Možda neko namjerno odugovlači i izvlači što više novca. Onda nismo dobri kandidati za rad u pravosuđu ove zemlje. Ako se i ostale arbitraže budu ovako posmatrale, odnosno ako shvate da je ovo idealna prilika da budžet Republike Srpske bude nečiji bankomat, onda je jasno da ćemo sve arbitraže izgubiti.
Da li će Dodik izgubiti podršku Dragana Čovića?
- Dragan Čović je najveći saveznik Milorada Dodika. Oni su kao dva oka u glavi. Za one koji poznaju političke prilike, a i lik i djelo Milorada Dodika, to ništa nije čudno, ni sporno. Čudno je koliko je zapravo Hrvatima stalo do Dodika, a sve to se kroz Čovićeve poteze može pročitati. Gotovo nikakva reakcija na Trgovsku goru i na odlaganje nuklearnog otpada pored Novog Grada, a sa druge strane se Dodik Hrvatima izborio za Pelješki most koji je proglasio za vitalni nacionalni interes srpskog naroda u BiH.
Treba li Vukanović postati novi ministar bezbjednosti BiH ili je potrebniji opoziciji u parlamentu Republike Srpske?
- Ministarstvu bezbjednosti BiH je potreban neko poput Nebojše Vukanovića. To je ozbiljan resor. Da bi funkcionisala pravna država i da bi bio stvoren normalan ambijent, taj resor mora voditi osoba koja ima hrabrosti da se obračuna sa organizovanim kriminalom. Problem naše države je što je taj kriminal gotovo neodvojiv od državne vlasti, te je ta vrsta borbe mnogo teža.
Šta očekujete od posebne sjednice NSRS-a na kojoj će biti riječi o stanju u javnim preduzećima?
- Prije svega, očekujem da dobijemo precizne i tačne podatke o tome u kakvom se stanju nalaze naša javna preduzeća. Vlast bježi od ovakvih tema kao đavo od krsta, jer ovakve teme upravo govore o suštini njihovog političkog djelovanja. Vlast uvijek voli da se priča o marginalnim i imaginarnim stvarima. Vidim da su se Dodiku ukazali neki migranti. Ne znam ima li to veze sa stalnim druženjem sa Čovićem i posjetama Međugorju, ali oni će o svemu pričati osim o životnim temama.