Marković: Dodik je jak na riječima, ali djelima pokazuje "hrabrost", povinovao se Sudu BiH

Od Dodika, Viškovića i Stevandića nas ništa ne može iznenaditi
O redu u kući treba da vode računa najpozvaniji, najstariji, pa tako i o redu u Narodnoj skupštini Republike Srpske treba da brigu vode najstariji po poziciji, odnosno skupštinsko rukovodstvo. Oni to pokušavaju tako što jedino znaju da oduzmu riječ i udalje sa sjednice čim se kaže nešto što im ne odgovara. Imamo predsjednika skupštine koji poslanicima oduzima riječ nakon deset sekundi, onda zloupotrebljava svoju poziciju da drži neka predavanja i priča o temama o kojima nije stručan.
Katastrofalno stanje
Ovo u razgovoru za Oslobođenje kaže poslanik PDP-a u NSRS-u Slaviša Marković i dodaje da, uz Stevandića, djeluje i potpredsjednica parlamenta koja pada u trans dok veliča svog vrhovnog vođu ili dok vrijeđa opoziciju toliko da i njima, koji su u suprotnom političkom taboru, bude neprijatno zbog njene sramote.
Zakon o zaštiti ustavnog uređenja se ponovo našao na dnevnom redu NSRS-a bez obzira na to što je već jednom usvojen i bez obzira na to što je pao na Ustavnom sudu Srpske. Ipak, vladajuća koalicija nije dozvolila da se on nađe na dnevnom redu. Zašto?
- Zakon o zaštiti ustavnog uređenja je duboko problematičan sa više aspekata: od osnivanje službe za zaštitu ustavnog uređenja, preko krivičnih djela koja predviđa, kao što su “nepoštivanje odluka institucija RS-a” i “pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog poretka”, što se može veoma široko tumačiti. Ovo je još jedan zakon kojim se pokušao uvesti potpuni totalitarizam. Možda u prvi mah ne bi djelovalo da izaziva neke ozbiljne posljedice, ali vremenom bi moglo prerasti u primjenjivanje zaista opasnih i nedemokratskih odredbi, onako kako u momentu odgovara vladajućim.
Prvo je predlagač bio predsjednik Republike, pa je prijedlog povučen. Zatim je prijedlog podnijela grupa poslanika, pa su i to povukli. Mi smo shvatili suštinu ovog zakona. Sve ovo je tipično za njihovu vlast: galame, pa se povlače, usvajaju, pa ne primjenjuju. Ko može danas reći da li su Sud i Tužilaštvo BiH ustavne kategorije, primjenjuju li se njihove odluke na teritoriji RS-a, kada NSRS usvoji zakone o neprimjenjivanju, pa najviši zvaničnici idu u Sud da daju izjave, čime im ponovo daju legitimitet?
Prijedlog opozicije da se održi posebna sjednica o stanju u javnim preduzećima najprije je prihvaćen, a potom oboren i ona nije održana. Da li ste očekivali takav rasplet događaja?
- Da postavimo to ovako: zar je uopšte opozicija morala da traži posebnu sjednicu kada predsjednik Republike izjavljuje da se u javnom preduzeću Šume Srpske stvorila organizovana banda koja pljačka narodno bogatstvo šuma? Kada premijer otvoreno kaže da je u tom jednom preduzeću za devet mjeseci gubitak preko šest miliona KM? Zar je potrebno da mi govorimo koliko gori taj crveni alarm?
Šume se nalaze pred stečajem. Ništa bolje nije ni u Elektroprivredi RS-a. ERS i Šume RS-a duguju milione maraka za porez, nalaze se na listi najvećih poreskih dužnika u Srpskoj. Elektroprivreda RS-a 2023. godine iskazala je dobit od 145 miliona KM, a 2024. gubitak od 40 miliona. Pošte Srpske su ušle u milionska zaduženja. Zbog čestih kvarova, RiTE Gacko bio je van mreže 16 puta tokom prošle godine. Početkom godine radnici RiTE Ugljevik blokirali su put Bijeljina -Tuzla zbog lošeg stanja u preduzeću, nezadovoljni zbog nedostatka uglja i primanja, RiTE Ugljevik je trenutno u dugu 120 miliona KM prema matičnom preduzeću i dobavljačima.
Preko 40 puta su im blokirani računi u ovoj godini. Vlada je izvršila dokapitalizaciju firme RS GAS od 60 miliona KM, za šta se spekuliše da je prebačeno na račun jedne kiparske firme, da bi se sredstva prebacila biznismenu Rašidu Serdarovu. Mogu ovako nabrajati do sutra. Može li iko zdravog razuma reći da nam nije potrebna posebna sjednica, ne zbog opozicije već zbog Republike Srpske?
Zašto je ta posebna sjednica, zapravo, bitna?
- Jednostavno - zbog katastrofalnog stanja. Najviše se priča o Šumama, a podsjetiću da je o “organizovanoj bandi” Dodik govorio još u oktobru prošle godine. Šta je od tada urađeno? Konkretno – ništa. Višković priča o podnesenim krivičnim prijavama, a ništa se ne dešava. Može poneka smjena nepodobnih kadrova, ali u isto vrijeme i Šume, a i sva javna preduzeća tonu sve dublje. Moramo ispitati odgovornost, ali i tražiti rješenja za ovakvo stanje. NSRS mora o tome raspravljati, jer smo mi birani direktno od naroda da štitimo interese Republike Srpske.
Kako komentarišete tišinu poslanika vladajuće koalicije prilikom rasprave o Prointerovom zakonu?
- Vjerovatno su i oni svjesni da je Prointer gotov, pa pokušavaju da sačuvaju bar minimium dostojanstva, ali i bankarski sektor. To je firma koja je godinama dobijala desetine miliona maraka iz budžeta, više od 1.000 ugovora u vrijednosti od preko 320 miliona KM, a sada nastupa kao žrtva. To je vrhunac cinizma. Povlačenjem Prointera sa tržišta nije se dogodio nikakav poremećaj u IT sektoru RS-a. To dovoljno govori o stvarnoj potrebi i ulozi te firme. Sistem funkcioniše bez njih. Da su bili zaista neophodni, osjećala bi se praznina.
Usvajanje ove inicijative, kojom se pokušava obavezati banke da otvaraju račune i firmama koje su pod međunarodnim sankcijama, moglo bi dovesti do ozbiljnih posljedica. Riječ je o zadiranju u slobodu ugovaranja i rizikovanju međunarodne reputacije banaka koje posluju u RS-u. Ako se bankama zabrani da same odlučuju kome će otvoriti račun, direktno ugrožavamo njihovu licencu i poslovanje na međunarodnom tržištu.Dodik, Višković i Stevandić su se nagodili sa Tužilaštvom i Sudom BiH. Očekivano ili iznenađenje?
- Ma šta više može iznenaditi od njih? Jedino ostaje pitanje, ali i bojazan – šta je prodao ili čime je trgovao, ali brzo ćemo saznati i to. Govorimo o čovjeku koji je otvoreno, za svečanom govornicom NSRS-a, nudio rudna bogatstva Srpske Amerikancima i svima koji bi mu mogli pomoći, kao da je to njegovo privatno vlasništvo.
Koliko, zapravo, Dodik treba biti politički slab da bi opozicija protiv njega imala neke šanse?
- Trebamo se pitati koliko mi trebamo biti jaki. Jedna od grešaka opozicije, pa i razloga što nismo dobijali onda kada smo imali objektivne šanse, osim izbornih malverzacija, jeste nedostatak saradnje i koordinacije u okviru opozicije. Mi se svi trebamo baviti sobom, svojim partijama i jačanjem čitave opozicije.
Da li je ovim dogovorom sa Sudom i Tužilaštvom BiH Dodik politički vaskrsao?
- Još jednom je pokazao da je populistički kalkulant i trgovac, što su i vidjeli svi građani Republike Srpske i šire. Jak na riječima, a onda na djelima pokaže koliko je “hrabar”, pa se povinuje Sudu pod okriljem noći, ali to su njegovi “čast i obraz”. Evo, neka bude oslobođen svih optužbi.
Maske su pale
Stav Predsjedništva PDP-a je svakako da nismo za prijevremene izbore, čiji pokušaj organizovanja bi izazvao još jedan politički haos. Suočimo se na redovnim izborima i siguran sam da nakon tog poraza neće moći nikad više da vaskrsne.
Odbornici Skupštine grada Bijeljina usvojili su dnevni red sa 45 tačaka, među kojima nije bila Rezolucija o protivljenju otvaranju rudnika litijuma na Majevici. Kako to komentarišete?
- Pa to je za mene bilo i očekivano. Čim ta inicijativa ne dobije podršku u Narodnoj skupštini od skupštinske većine predvođene SNSD-om, sasvim je logično da tako isto postupi i skupštinska većina u lokalnoj skupštini, koju takođe predvodi SNSD. Ono što je bitno je da su maske pale i da se sada jasno vidi ko stoji iza koncepta prodaje prirodnih resursa Republike Srpske i ko je obećao strancima otvaranje rudnika litijuma na Majevici, a to je SNSD.