Marko Kubatlija za Oslobođenje: Trenutna situacija u BiH će usporiti strane investicije

Bosna i Hercegovina je zemlja koja posjeduje brojne potencijale koje privlače potencijalne investitore, ali i zemlja koja sa svojom političkom situacijom i problemima pojedine investitore odbija. Sa Markom Kubatlijom, direktorom Agencije za privlačenje stranih investicija u BiH (FIPA), razgovarali smo o stranim ulaganjima u BiH.
Kakva je bila 2024. godina sa stajališta Agencije? Koliko su iznosile strane investicije?
- Trenutno posjedujemo podatke za prvih devet mjeseci 2024. godine, prema kojima priliv za posmatrani period iznosi oko 1,5 milijardi KM. Mi bilježimo porast stranih ulaganja u posljednjih nekoliko godina, što je ohrabrujuće.
Hrvatska, Njemačka...
Ukoliko rastu investicije, znači da su investitori zadovoljni i da oni ulažu u širenje svojih biznisa, što donosi nova radna mjesta. Dolaze i novi investitori i novi projekti, mada ne u obimu u kojem bi nama to bilo potrebno i koliko bismo mi željeli, ali u trenutnim okolnostima možemo biti zadovoljni.
Koje zemlje su najznačajniji ulagači u našu zemlju?
- U prvih devet mjeseci 2024. godine zemlje sa najvećim registrovanim iznosima kapitala u Bosni i Hercegovini su: Hrvatska (252,5 miliona KM), Njemačka (240,2) i Slovenija (193,4 miliona KM). Značajna povećanja kapitala, preko 100 miliona KM, registrovale su i Austrija (178,8 miliona KM), Velika Britanija (135,6), Srbija (110,8) i Nizozemska (105,5 miliona KM).
Na brojnim susretima sa stranim zvaničnicima, ali i predstavnicima komora i agencijama razgovarate o prilikama za ulaganje u BiH. Šta oni kažu, koje su to prilike koje BiH nudi?
- Kao direktor FIPA, često imam priliku razgovarati s ambasadorima, predstavnicima privrednih komora, agencija i privrednicima iz različitih zemalja. Opšti je zaključak da BiH ima značajan potencijal u nekoliko sektora koji mogu privući strane investitore i omogućiti konkurentsku prednost u odnosu na druge zemlje. To su energetski sektor, drvni sektor, metaloprerada, kao i industrija autodijelova.
Uz potencijale imamo i mana. Koje su to najčešće prepreke sa kojima se strani investitori susreću u BiH?
- Zavisno od sektora u kojem posluju, strani investitori se žale na dugotrajne procedure za dobivanje građevinske dozvole, upotrebne dozvole, urbanističke saglasnosti, sporost sudova u rješavanju sporova, dugotrajne procedure vezane za naplatu potraživanja, za izdavanje PDV broja, parafiskalni nameti, politička nestablinost, neharmonizovani propisi, nedostatak podsticaja, neharmonizovano obrazovanje sa potrebama radne snage...
Za jednu zemlju i za privlačenje investicija jako je bitan imidž, u šta ulazi i pitanje sigurnosti. Koliko će se trenutna situacija odraziti na investicije u BiH?
- Zasigurno je da će trenutna situacija dovesti do usporavanja dinamike investiranja, s obzirom na to da politička nestabilnost smanjuje povjerenje investitora, jer strani kapital traži sigurno i stabilno okruženje.
Jedna od posljednjih vijesti koja je stigla iz FIPA jeste da je BiH zauzela 1. mjesto u kategoriji srednje veliki evropski region budućnosti za 2025. po osnovu troškova poslovanja. Koliko su nam ovakva priznanja bitna?
- Ovo značajno priznanje još je jedan dokaz kako je Bosna i Hercegovina profitabilna lokacija za strana ulaganja, te kako bi uz rješavanje ključnih nedostataka, koje ne mogu nadoknaditi promotivne aktivnosti, mogla realizovati veći priliv direktnih stranih ulaganja.
Industrijske zone
Ovakva priznanja služe kao potvrda povoljnog poslovnog okruženja, posebno u smislu niskih troškova poslovanja. To može privući strane investitore koji traže destinacije s konkurentnim troškovima rada, poreza i infrastrukture.
Šta biste poručili potencijalnim investitorima zbog čega da ulažu u BiH?
- Razlozi su: povoljan geografski položaj, raspoloživost prirodnim bogatstvima i ljepotama, dugogodišnja tradicija industrijske proizvodnje, veliki broj raspoloživih industrijskih zona, atraktivnih lokacija i proizvodnih objekata, povoljno zakonodavstvo za strane investitore, niski porezi, obrazovana radna snaga, valuta vezana za euro, potpisani regionalni i bilateralni trgovinski ugovori, perspektiva pridruživanja Europskoj uniji...