László Sticz, odlazeći komandant EUFOR-a, za Oslobođenje: Saradnja je ključ stabilnosti
Kada uporedite momenat kada ste preuzeli mandat i danas, šta se promijenilo u Bosni i Hercegovini? Je li BiH sigurna i stabilna zemlja?
- Počeo bih time da je BiH definitivno stabilna i sigurna zemlja, ali bih dodao da sam došavši ovdje zatekao stabilnu, ali krhku situaciju. Danas je situacija malo manje stabilna i krhkija, ali dobra vijest je da sve to ostaje u političkoj dimenziji. Retorika podjela definitivno se ne prelijeva s političkog nivoa i u svakodnevnom životu sve je stabilno i normalno, zahvaljujući profesionalizmu policije i agencija za provođenje zakona, koje su odgovorne za sigurnost i stabilnost ove zemlje. Naravno, oni su takvu sigurnost i stabilnost mogli i mogu pružati, zajedno sa vojnim kapacitetima EUFOR-a. Zaista su dobro pripremljeni i odlučni da rade svoj posao, pa se i mi i građani možemo pouzdati u njihove aktivnosti.
Bolja podrška
S obzirom na takvu situaciju, shvatio sam da treba da prebacim glavni fokus EUFOR-a na odnos i saradnju sa agencijama za provođenje zakona, jer su prvenstveno one odgovorne za sigurnost i stabilnost zemlje. Trudio sam se da stvorim atmosferu u kojoj bismo mogli da sarađujemo i da se oslonimo jedni na druge. I zaista je dobro što mogu da konstatujem da smo bili uspješni u tome. Nadalje, moram potvrditi i važnost saradnje EUFOR-a sa lokalnim vlastima, stanovništvom i svim organizacijama koje mogu dati podršku ne samo aspektu sigurnosti i stabilnosti već i građanima ove zemlje. Nedavni primjer ovoga jeste potpisivanje Memoranduma o razumijevanju sa Gorskom službom spašavanja u Konjicu, kojim se stanovništvu pruža složenija i bolja podrška EUFOR-a i specijalizovane službe gorskog spašavanja.
Tokom mog mandata došlo je i do važne i veoma vrijedne promjene situacije - nastavljeno je napredovanje prema kraju puta ka EU i Planu rasta, što je veoma važno i korisno za ovu zemlju.
Nakon što je NSRS ponovo usvojio zaključke kojima se poziva na blokade institucija države, atmosfera u BiH je prilično negativna. Je li EUFOR spreman reagovati kako bi spriječio eventualnu eskalaciju?
- EUFOR je uvijek budan i na oprezu. Mi smo ovdje da podržimo lokalne vlasti u održavanju sigurnosti i stabilnosti, bez obzira na politička previranja i političke tenzije. Mi radimo svakodnevni posao normalno, na uobičajeni način i pratimo situaciju iz dana u dan. Na osnovu analize i procjene situacije odlučujemo kako da nastavimo i na koji način možemo pomoći.
Vrlo dobro znam da je u ovoj zemlji, kao i tokom bilo koje mirovne operacije, veoma važno održavati ravnotežu između neophodnog vojnog prisustva, vojnog djelovanja i minimalnog uznemiravanja stanovništva. Zato tu vrstu ravnoteže pokušavam održavati konstantno i kontinuirano u saradnji s policijom i agencijama za provođenje zakona. Vrlo važna je i saradnja sa Oružanim snagama BiH, jer zajedno sa domaćim vlastima EUFOR može nastaviti dalje i samo zajedno možemo biti uspješni. Stoga se trudim implicirati vodeće principe, a to su jedinstvo i saradnja. Primjenjujući te principe, mi sarađujemo i, korak po korak, dan za danom, u stanju smo da pružimo sve što je neophodno za sigurnost i stabilnost.
Sa koliko vojnika raspolaže EUFOR unutar naše zemlje, te koliko njih i u kojem vremenskom rasponu je spremno dati podršku izvana ukoliko to bude neophodno?
- U BiH EUFOR ima neophodni broj vojnika i neophodne vojne sposobnosti. Za svakodnevne aktivnosti koristimo tzv. stalne elemente snaga. Ali, ukoliko nastane potreba, možemo aktivirati rezervni element iz država koje daju vojnike za ovu misiju. I naravno, mi se uvježbavamo, obučavamo i realizujemo takvu vrstu pokreta – raspoređujemo rezervne snage svake godine. Iz tog razloga su građani tokom 2024. mogli barem dva puta vidjeti veliko raspoređivanje rezervnih snaga. Najprije je tokom proljeća u BiH bio raspoređen Francuski rezervni bataljon EUFOR-a, čime smo pokušali uvježbati integraciju rezervnih snaga u stalne elemente. Zatim su u ljeto, tokom vježbe “Brzi odgovor”, u BiH stigli elementi rezervnih snaga. Tokom tih perioda zabilježeno je pojačano vojno kretanje. U sljedećoj fazi, integrirali smo rezervne elemente u snage prisutne u zemlji. Bilo je to dobro uvježbavanje pravovremene reakcije na bilo koju vrstu potrebe. Tako da mogu reći da smo združujući stalne i rezervne elemente spremni da obavimo našu misiju u BiH.
U prvoj sedmici januara najavljena je pojačana aktivnost snaga EUFOR-a u cijeloj BiH. Je li riječ o reakciji, jer su političari podigli tenzije ili je u pitanju nešto drugo?
- Krajem 2024. pokušali smo stvoriti dobru atmosferu za proslavu praznika. Zbog toga smo tokom tog perioda održavali niži nivo aktivnosti nego inače. Kada se završila sezona praznika i kada je počela 2025, željeli smo obavijestiti stanovništvo da EUFOR nastavlja sa normalnim ritmom svakodnevnih poslova, a to je raspoređivanje snaga u različitim dijelovima zemlje, patroliranje i nastojanje da budemo integrirani u društvo. To je i moja glavna direktiva trupama, jedinicama, da budu integrirane u društvo, a ne strano tijelo, jer tako bolje možemo pomoći građanima, kao i lokalnim vlastima.
Prijete li nam novi ratovi na Zapadnom Balkanu i kako smiriti uplašene ljude? Je li miran i stabilan Balkan preduslov za mirnu Evropu?
- EUFOR je ovdje da podrži lokalne vlasti, jer vrlo dobro znamo važnost mira na Zapadnom Balkanu, znamo da situacija na Balkanu može utjecati na situaciju u drugim dijelovima Evrope. Mislim da je stanovništvo ovdje veoma miroljubivo i ono, prema mom znanju i iskustvu, želi živjeti u miru. Ako uporedim stanje sa drugim zemljama, mogu reći da su sigurnost i stabilnost ovdje na višem nivou nego u nekolicini drugih zemalja. To je tako zahvaljujući policiji i agencijama za provođenje zakona, te dobroj saradnji sa međunarodnom zajednicom i OSBiH.
Očekuje li BiH novi talas ljudi u pokretu i kakvu saradnju imate sa domaćim institucijama u oblastima zaštite granica i sprečavanja ilegalnih migracija?
- Tokom svakodnevnog rada EUFOR prati situacije koje mogu utjecati na sigurnost i stabilnost, uključujući i ilegalne migracije, ali i mnogo drugih stvari. I naravno, neprestano analiziramo i procjenjujemo situaciju. U slučaju da utvrdimo da određeni element migracije može utjecati na sigurnosnu situaciju ili je narušiti, na temelju dobre saradnje s jedinicama Granične policije možemo razmjenjivati informacije i možemo im pomoći ukoliko ima potrebe. Tokom posjeta EUFOR-ovim LOT kućama sastao sam se sa više zvaničnika policije i Granične policije i razmijenili smo informacije na rukovodnom nivou. Imamo dobre veze i na drugim nivoima. Sve u svemu, EUFOR je u stanju da im pomogne s određenim vojnim sposobnostima ukoliko postoji potreba. Međutim, mislim da su oni trenutno u stanju da se nose sa situacijom uprkos sveprisutnim izazovima.
Koliko je važna saradnja EUFOR-a i NATO-a i u čemu se ona ogleda?
- Prije nego što sam došao u BiH, uspostavili smo šest vodećih principa za komandovanje EUFOR-om u 2024: nepristrasnost, jedinstvo, integritet, kredibilitet, saradnja i progres. Kao što možete vidjeti, saradnja je za EUFOR zaista važna, ne samo sa NATO-om već sa svim institucijama, uključujući i međunarodne i lokalne institucije. Ali, ako se fokusiramo na NATO, u kampu Butmir je i naše i sjedište NATO-štaba Sarajevo. Na osnovu Berlin Plus sporazuma, mi moramo raditi zajedno i oni podržavaju aktivnosti, pokrete i zadatke EUFOR-a. Osim ove potrebe za saradnjom, imamo dobar odnos s komandantom NATO-štaba Sarajevo, a također sam, putem lanca komandovanja NATO-a, nastojao da uspostavim dobar odnos s NATO-om.
Jaka veza
Mislim da je pored odnosa sa NATO-om, važno imati dobru saradnju i veze i sa domaćim oružanim snagama, lokalnom policijom i agencijama za provođenje zakona, ali i vlastima izvan sigurnosnog sektora: vjerskim vođama, lokalnim (grado)načelnicima i svima ostalima.
Pored saradnje sa NATO-om, želim naglasiti važnost saradnje i sa svim akterima međunarodne zajednice. Mi ovdje predstavljamo i obezbjeđujemo vojni aspekt Dejtonskog mirovnog sporazuma. EUFOR je dio Sveobuhvatnog pristupa EU i u tom pogledu, naravno, imamo vrlo jasan politički lanac zapovijedanja preko specijalnog predstavnika EU u BiH. Uspostavili smo jaku vezu i odnos s Uredom visokog predstavnika. Identifikovali smo radni trougao čiji uglovi mogu djelovati odvojeno, ali saradnja i sinhronizacija našeg posla su važni, pa komandant EUFOR-a može raditi zajedno sa Luigijem Sorecom i Christianom Schmidtom, jer tako EUFOR može dobiti i političko usmjeravanje od EU i podršku i smjernice visokog predstavnika, a to je način kako može biti formulisan sveobuhvatan pristup.