(FOTO) Zamjenica šefa NATO-a za Oslobođenje otkriva kakvu poruku su poslali bjeguncu Dodiku

Radmila Shekerinska: Mir je najpoželjniji ishod u Ukrajini/NATO





Kako vidite situaciju u BiH nakon što je Republika Srpska, poslije presude Miloradu Dodiku, usvojila nekoliko zakona kojima zabranjuje rad državnih institucija na prostoru toga entiteta?
- Pratimo posljednja dešavanja u Bosni i Hercegovini sa dozom zabrinutosti. Kad kažem mi, to znači NATO. Ali, poruke o zabrinutosti smo čuli i od dijela članica Saveza ne samo proteklih dana već i u prošlosti.
I jasno i glasno
Isto smo čuli i kada je generalni sekretar nedavno posjetio Bosnu i Hercegovinu. Svrha posjete je bila da generalni sekretar pošalje uvjerljivu poruku da pratimo razvoj situacije, te kako vjerujemo da su secesionističke akcije i nacionalistička retorika opasne. Opasne su, prije svega, za BiH i za dobrobit građana, ali su, također, opasne za cijeli region. Pratimo razvoj situacije veoma pomno i NATO i partneri neće dozvoliti sigurnosni vakuum u Bosni i Hercegovini.
Generalni sekretar NATO-a Mark Rutte je prije nekoliko dana rekao da Dodik mora prihvatiti presude nezavisnog pravosuđa i postupiti u skladu s njima. Je li to jasan stav NATO-a, ali i kako vidite činjenicu da se Dodik usprotivio Rutteovoj poruci?
- Neću komentarisati takav vid komunikacije i razmjene stavova. Poruka je bila veoma jasna, ali i veoma racionalna. Ako želimo graditi otporna društva, jaka i sigurna za građane, očekujemo da izabrani zvaničnici poštuju odluke nezavisnog pravosuđa, te da se ponašaju u skladu sa tim odlukama. Vjerujem da se ta poruka čula jasno i glasno.
U nekoliko navrata proteklih dana, što zvanično, što nezvanično, Srbija je okarakterisana kao ključni partner NATO-a i faktor stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Na osnovu čega zvaničnici NATO-a iznose ovakve poruke kada se uzme u obzir destabilizacija Bosne i Hercegovine koja dolazi iz Srbije preko Milorada Dodika, raniji pokušaji destabilizacije Crne Gore koja je članica NATO-a, česti verbalni sukobi sa Hrvatskom koja je članica NATO-a, te odlični odnosi Srbije sa Ruskom Federacijom i Vladimirom Putinom? Dolazite iz ovog regiona, znate, nadam se, o čemu pričam.
- Mi ne pravimo listu poželjnih partnera. Prvo i najvažnije, NATO jeste dominantan igrač u regiji. Brojne zemlje koje ste pomenuli jesu članice NATO-a, neke već i prilično dugo. Naravno, imamo partnerske ugovore sa državama koje nisu članice, sa Bosnom i Hercegovinom i sa Srbijom. Ti odnosi su započeti prije gotovo dvije decenije i mi želimo da ih razvijamo. Po pitanju našeg partnerstva sa Bosnom i Hercegovinom, fokusirani smo na 12 različitih kriterija u domeni odbrane i sigurnosti. Podržavamo vojne vježbe, krizno upravljanje, zračne evakuacije i sigurno odlaganje malog oružja.
Je li NATO zadovoljan saradnjom sa Srbijom i odgovorima Srbije?
- Ovo nije pitanje dnevne procjene. Od naših partnera očekujemo da budu vrijedan i pouzdan faktor regionalne stabilnosti. I konstantno pozivamo partnere da to isporuče. Upravo zbog toga, posebno po pitanju odgovornosti za one koji su učestvovali u događajima kada je povrijeđen određeni broj pripadnika KFOR-a prije nekoliko godina tokom događaja u Banjskoj, nastavljamo ponavljati istu poruku.
Govorili ste o partnerstvu sa Bosnom i Hercegovinom. Moja zemlja je do sada poslala četiri godišnja nacionalna programa u NATO, peti je u pripremi i trebao bi biti poslat uskoro. Ima li NATO procjenu koliko je Bosna i Hercegovina blizu da dobije poziv u članstvo?
- Ako mi dozvolite, jer kao što ste rekli, dolazim iz tog regiona, tačnije, iz države koja je prošla kroz, ako se ne varam, 18 godišnjih izvještaja i možda nije ni najbolji primjer. Ali, jesmo dobar primjer da, ako ste istrajni i predani da provedete političku volju u rezultat, NATO odgovori. NATO nije tu da donosi odluke u ime Bosne i Hercegovine. Ali je bio vrlo otvoren, kroz naše partnerstvo, tako što je imao timove u Sarajevu, čime pokazuje da smo zainteresirani i da ulažemo u to partnerstvo. Sve drugo je pitanje za BiH.
Ruska agresija na Ukrajinu dosad je itekako imala refleksije i na Zapadni Balkan. Koliko će i ishod toga rata, pa i mogući mir na kojem rade SAD, također imati refleksije na region iz kojeg dolazimo?
- Bili smo veoma jasni tokom sastanka ministara vanjskih poslova zemalja članica NATO-a da članice podržavaju mirovne pregovore koje su inicirale i koje vode Sjedinjene Države, naša najveća članica. Apsolutno vidimo da je mir najpoželjniji ishod.
Trajan mir
Ipak, vjerujemo da moramo ulagati u jačanje ukrajinskog odbrambenog sektora i odbrambene industrije, ali i u naše odvraćanje i odbranu. Vjerujemo da bi, zavisno kako rat završi, naš cilj trebao biti pravedan i trajan mir. I ovo će imati pozitivne posljedice globalno i regionalno. Svaka druga alternativa značit će nešto drugačije.