Dr. Alma Ljuca za Oslobođenje: Svaka krvna grupa je dobrodošla

Alma Ljuca/Katolički Tjednik

Alma Ljuca: Posebna priprema za darivanje krvi nije potrebna /Katolički Tjednik

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Općoj bolnici "Prim. dr. Abdulah Nakaš” Sarajevo, a u saradnji sa Zavodom za transfuzijsku medicinu Federacije BiH danas je upriličena vanredna akcija dobrovoljnog darivanja krvi. Dr. Alma Ljuca iz Zavoda za transfuzijsku medicinu Federacije BiH, za Oslobođenje je istakla da je svaka krvna grupa dobrodošla.

Koji je povod ove vanredne akcije dobrovoljnog darivanja krvi?

- Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH inače organizuje redovne akcije sa Općom bolnicom u kojima učestvuju uposlenici bolnice i ovim prilikom bih se zahvalila kompletnom timu koji se uvijek rado odazove našim akcijama. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

Razlog današnje vanredne akcije je povećan zahtjev za krvnim pripravcima, mogu reći sa svih klinika, ali inače krv se najviše izdaje Klinici za hematologiju, Onkologiju i Kardiovaskularnu hirurgiju. Naš Odsjek za animaciju davalaštva svakodnevno se trudi da obezbijedi dovoljan broj krvnih pripravaka kako ni jedna operacija ne bi bila otkazana i kako bi imali bar minimalne zalihe krvi. Svakako u tome im pomažu naši davaoci koji se redovno i rado odazivaju.

Poznato je da se nestašica krvi javlja u ljetnom periodu, da li postoji neki uzrok zbog kojeg je u ovom trenutku došlo do smanjenja zaliha krvi?

- Redovno snabdjevanje bezbjednom krvlju ključno je za zdravstvene sisteme kako kod nas, tako i širom svijeta. Darivanje krvi je ključno za zdravstveni sistem, jer podržava širok spektar medicinskih tretmana, od redovnih operacija do hitne pomoći i upravljanja hroničnim bolestima, uključujući anemiju i rak. Možemo primjetiti da je nakon postpandemijskog perioda povećan priliv pacijenata kako kardiovaskularnih, tako i pacijenata sa malignim oboljenjima bez obzira na dob i spol. Npr. za jednu operaciju na srcu potrebno je izdati i do 15 pripravaka iz krvi. Transfuzija se susreće sa nizom izazova: stanovništvo u globalu nije zdravo, a treba se napraviti selekcija davaoca koji mogu darovati dragocjenu tečnost. Sa jedne strane imamo inače nizak procenat darivanja oko 2 do 3 posto, veći broj hroničnih bolesti, mladi odlaze, a sa druge strane povećan priliv pacijenata. Vrlo slična situacija je i u drugim bankama krvi. Evropi je potrebno najmanje 2 miliona dodatnih davalaca krvi i plazme. Sa ovih 2 miliona dodatnih davalaca, Evropa može nastaviti da se pridržava principa sistema transfuzije krvi sa dobrovoljnim neplaćenim davaocima i da bude relativno samodovoljna.

Koje krvne grupe su najpotrebnije trenutno?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- U ovom momentu možemo reći da je svaka krvna grupa dobrodošla. Situacija se mijenja iz dana u dan, i možemo maksimalno planirati na dvodnevnom nivou i potrebu za krvnim grupama i zalihe pripravaka.

Ako imate podatke, gdje je trenutno najalarmantnija situacija u FBiH?

- Budući da je Zavod Federalna ustanova i da se veći broj pacijenata iz Federacije, naročito teških pacijenata, liječi na KCUS-u mogu reći da su i potrebe Zavoda najveće.

Kakvi su rezultati posljednjih akcija darivanja krvi u FBiH i da li smatrate da se smanjila svijest ljudi o doniranju krvi?

- Uvijek se može i treba raditi na podizanju svijesti. Ne mislim da se smanjila želja i altruizam. Naši redovni davaoci, ali i oni koji prvi put daruju krv stalno nam se vraćaju kako za redovne, tako i za vanredne situacije. Ja bih više uputila apel poslodavcima da imaju razumijevanja kada davaoci izadju kratko sa posla da daruju krv, da im se obezbijede 2 slobodna dana. Da profesori studentima obezbijede dodatni rok za polaganje ispita, da nastavnici nagrade učenike koji sa svojim punoljetstvom ulaze u porodicu davalaštva, sve je to motivacija i sve su to faktori koji mogu pomoći na dugoročnom nivou da obezbjedimo krv za naše sugrađane kako u Kantonu Sarajevo, tako i u cijeloj Federaciji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Da li postoje određeni zahtjevi ili preporuke za osobe koje žele darovati krv?

- Darivalac krvi može biti svaka zdrava, odrasla osoba, starosti od 18-65 godina kod koje se ljekarskim pregledom, te provjerom nivoa hemoglobina, utvrdi da darivanje krvi neće ugroziti ni nju, niti osobu kojoj bi se ta krv primjenila. To znači da je potrebno da se zadovolje sljedeći kriteriji:

  • Da je osoba zdrava, dobrog opšteg stanja
  • Teža od 50 kg
  • Hemoglobin mora biti iznad 135 g/L(Hct = 0.38) za muškarce
  • Hemoglobin mora biti iznad 125 g/L(Hct = 0.4) za žene
  • Interval između davanja krvi je 3 mjeseca(12 nedelja) za muškarce i 4
  • mjeseca (16 nedelja) za žene
  • Darivanje krvi je dobrovoljno, besplatno i anonimno!

Posebna priprema za darivanje krvi nije potrebna, kao ni poseban režim nakon darivanja krvi, ali da bi se što bolje osjećali pri darivanju krvi, pogotovo ako je to prvo darivanje, određeni savjeti bi mogli da budu od koristi.

Preporučuje se da prije darivanja krvi osoba bude odmorna, da je prethodne noći spavala uobičajeno (dovoljno), da je uzela lagani obrok i izvjesnu količinu tečnosti.