Interes njemačkih kompanija za ulaganje u BiH je u stalnom porastu

Azra Ramić: Privreda ima pravo što od političke scene u BiH očekuje ozbiljan trud prilikom provođenja reformi
U Sarajevu će 18. aprila biti održan AHK Automotive Summit. Recite nam više o konferenciji koja bi trebala okupiti lidere i stručnjake iz automobilske industrije iz cijelog regiona?
- AHK Automotive Summit je organiziran pod pokroviteljstvom Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Ambasade Savezne Republike Njemačke u BiH i Vlade SR Njemačke u okviru Green Recovery komponente projekta Covid-19 Investment Response, koji provodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), te predstavlja ključni događaj koji spaja najvažnije aktere iz automotiv industrije radi unapređenja poslovnih prilika i regionalne saradnje. Okupiće regionalne lidere i predstavnike nekih od najznačajnijih investicija SR Njemačke na Zapadnom Balkanu. Summit predstavlja priliku za duboku analizu trenutnog stanja automobilske industrije, ali isto tako i za kreiranje vizije koja će voditi budući razvoj.
Ekološka rješenja
Jedan od ključnih ciljeva je jačanje konkurentnosti sektora i pronalaženje inteligentnih tehnoloških i ekoloških rješenja koja će oblikovati budućnost automobilske industrije. Među istaknutim govornicima na ovom prestižnom događaju je COO Rimac Technology Nurdin Pitarević, koji će podijeliti svoje uvide i iskustva iz svijeta tehnologije i inovacija. Također, govore će držati i generalni direktor kompanije ZF-Srbija Milan Grujić, kao i direktor Mubea Njemačka Christian Carius, čije stručno znanje doprinosi širem razumijevanju trenutnih i budućih trendova u automobilskoj industriji. Jedan od glavnih fokusa ovogodišnjeg summita su panel-diskusije koje će istražiti različite aspekte proizvodnog sektora u BiH. Učesnici će imati priliku čuti o strategijama jačanja konkurentnosti, implementaciji inteligentnih tehnologija i pronalaženju zelenih rješenja koja će doprinijeti održivom razvoju automobilske industrije.
Automobilska industrija predstavlja jedan od ključnih pokretača svjetske ekonomije. Kako se u ovom poslu snalaze kompanije iz BiH i regiona?
- Kompanije iz BiH i regiona posluju u različitim oblastima automobilske industrije, uključujući nabavku, proizvodnju dijelova, montažu i usluge. Uprkos nekim izazovima kao što su ograničeni resursi, pritisak konkurencije i tehnološki napredak, kompanije u Bosni i Hercegovini su dokazale svoju konkurentnost u automobilskoj industriji kroz visok kvalitet, fleksibilnost i isplativu proizvodnju.
- Mnoge kompanije su uspješno uspostavile partnerstva s međunarodnim proizvođačima i dobavljačima automobila i integrirane su u globalne lance nabavke. Međutim, postoji i prostor za napredak i rast. Većim ulaganjem države u istraživanje i razvoj, promoviranjem tehnologije i inovacija, te širenjem infrastrukture, kompanije iz BiH i regiona mogu dodatno ojačati svoju konkurentnost i otvoriti nove poslovne mogućnosti.
Zna se da je SR Njemačka jedan od ključnih trgovinskih partnera za BiH. Koliko ova saradnja doprinosi ekonomskom razvoju države?
- Saradnja između SR Njemačke i BiH je nesumnjivo od velikog značaja za ekonomski razvoj zemlje. Njemačka je jedan od najvažnijih trgovinskih partnera i investitora za BiH, a bilateralni odnosi obuhvataju različite sektore, uključujući trgovinu, investicije, razmjenu tehnologija i razvojnu saradnju. Ekonomska saradnja sa Njemačkom doprinijela je jačanju izvoznih kapaciteta i konkurentnosti kompanija u BiH, otvaranju radnih mjesta i unapređenju infrastrukture. Njemačka ulaganja i transfer tehnologije doprinijeli su modernizaciji kompanija i olakšali pristup međunarodnim tržištima.
Koliko su zaista njemačke firme zainteresovane za ulaganje u BiH?
- Interes njemačkih kompanija za ulaganje u BiH je značajan i u stalnom je porastu, a uzrokovan je različitim faktorima uključujući geografsku blizinu i stratešku lokaciju BiH koja se nalazi u srcu zapadnog Balkana i nudi povoljan geografski položaj za trgovinu sa evropskim i međunarodnim tržištima, zatim potencijal za rast i razvoj, kao i stabilne ekonomske uslove i kvalificirane radnike i radnu snagu.
BiH ima značajan potencijal za ekonomski rast i razvoj u različitim sektorima kao što su industrija, energetika, turizam, poljoprivreda i informacione tehnologije. Uprkos značajnim izazovima (npr. velika opterećenja na poslodavce zbog nameta na plate, te efekti promjene Zakona o porezu na dobit - izvoznici više nemaju beneficirani status), BiH nudi stabilnu valutu i pogodne porezne uslove za strane investitore u poređenju sa drugim državama (dividenda, PDV, porez na dobit).
- AHK igra ključnu ulogu u promoviranju i podržavanju interesa njemačkih kompanija za ulaganja u zemlju. Nudeći ciljane informacije i savjete, kao i organizirajući poslovne sastanke i događaje, AHK pomaže u jačanju saradnje između njemačkih kompanija i lokalnih partnera i olakšava ulaganja.
AHK je nositelj licence za provođenje edukacijskog programa za osposobljavanje energetskih menadžera u sklopu projekta EUREM - European EnergyManager. Šta ovaj edukacijski program može donijeti?
- Edukativni program za obuku energetskih menadžera u okviru EUREM - European EnergyManager projekta nudi niz pogodnosti i mogućnosti za BiH. Program ima za cilj da obuči profesionalce koji su sposobni da implementiraju energetski efikasne mjere u kompanijama. Obukom energetskih menadžera kompanije mogu poboljšati energetsku efikasnost i smanjiti troškove energije, što može pozitivno uticati na konkurentnost tih kompanija i poboljšati njihovu finansijsku stabilnost.
Umrežavanja
EUREM je obrazovni program koji se realizuje širom Evrope kroz saradnju sa Predstavništvom njemačke privrede u BiH. Neke od kompanija koje su uspješno završile ovu obuku i implementirale energetske koncepte su: Mann+Hummel, Lukavac Cement, Heidelberg Materials, dm, Meggle, Zenička industrija mlijeka, RCB Nanotehnologija, Elektroprivreda BiH, PIMS...
Nakon otvaranja pregovora o pristupanju Evropskoj uniji kompanijama iz BiH biće na raspolaganju vrijedni evropski fondovi. Na koji način se može pomoći kompanijama da iskoriste prilike?
- Važno je pružiti holističku podršku kompanijama kako bi im se pomoglo da iskoriste ovu historijsku priliku i dobiju pristup evropskim fondovima. Kroz savjete, umrežavanje, izgradnju kapaciteta i podršku razvoju projekata kompanije mogu uspješno koristiti mogućnosti koje nudi članstvo u EU. Privreda ima pravo što od političke scene u BiH očekuje ozbiljan trud prilikom provođenja reformi i vidljive rezultate u kratkom roku. Zasigurno će mnogi pristupni fondovi za privatni sektor i razvoj infrastrukture u zemlji ovisiti o ispunjenju 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja EU. Istovremeno, međunarodnim sporazumima na koje se obavezala, BiH je spremna za dekarbonizaciju do 2050. godine. Zelena tranzicija je obavezan i složen zadatak u cilju ispunjavanja obaveza Bosne i Hercegovine u procesu pristupanja Evropskoj uniji. Za postizanje ovih ciljeva potrebno je reformisati cijeli industrijski sektor u narednih 25 godina. Sektor MSP, koji čini većinu svih kompanija u BiH, mora ubrzano i sistemski proći kroz digitalnu transformaciju i zelenu tranziciju sa ciljem ukupnog povećanja produktivnosti, inovativnosti i konkurentnosti.