Branka Janko: Privatni sektor je naš glavni motor stvaranja radnih mjesta

Branka Janko RAŽ Žepče/@ivancuricphotography
Branka Janko: MSP-ovi trebaju podršku
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gospodarski forum općine Žepče ove godine slavi deset godina postojanja, a iz lokalne samouprave odlučili su pokazati konkretne mjere podrške lokalnim poduzetnicima i investitorima, nastale nakon preporuka i zaključaka s prošlogodišnjeg foruma.

Investicijski fond

- Ovogodišnji forum nosi poseban značaj jer će, pored uobičajenih tema o ekonomskom razvoju, tehnologiji i inovacijama, biti prilika za predstavljanje novog zajedničkog investicijskog fonda koji je produkt suradnje između Općine Žepče i USAID-a kroz projekat Diaspora Invest, poručila je Branka Janko iz Razvojne agencije Žepče, dodajući da se ovogodišnji forum održava danas.

Kako je dodala, fondom će se osnažiti investicije u startup, mala i srednja preduzeća na području općine Žepče, koji su pokrenuti ili se razvijaju u saradnji sa iseljeništvom, a kroz nove ili postojeće poslovne veze.

Jedan od važnih fokusa foruma bit će i poseban potencijal koji dijaspora može donijeti za ekonomski razvoj općine i šireg područja, ali prvenstveno kroz jačanje veza s lokalnim gospodarstvenicima i startup firmama koje se formiraju u saradnji s dijasporom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kao dobar pokazatelj uspješnosti ovog događaja u proteklim godinama su projekti za koje su ideje nastale na gospodarskim forumima, gdje su sklopljena partnerstva za prekograničnu saradnju

- Organiziranje poslovnih događaja kakav je Gospodarski forum općine Žepče, koji svake godine aktualizira teme koje su u fokusu poduzetnika, omogućuje poduzetnicima da budu informirani o trenutnim trendovima i izazovima te pronađu rješenja koja se mogu primijeniti u njihovim preduzećima. Središnja tema foruma biće Međunarodni izvori financiranja - prilike za MSP sektor u Bosni i Hercegovini, a podteme su: Kako grant sredstva potiču poslovni razvoj, Ekonomska suradnja s dijasporom - prilika za razvoj i BiH na putu u EU - Izazovi i prilike kroz međunarodnu suradnju i projekte, kazala je Janko.

Prema njenim riječima, sveukupni cilj događaja je da mala i srednja preduzeća više sudjeluju u projektima međunarodnih organizacija u BiH, da apliciraju sa kvalitetnim projektima i povećaju konkurentnost korištenjem bespovratnih sredstava.

- Također, namjera je da javni sektor prepozna svoju ulogu u kreiranju i realizaciji inicijativa za poboljšanje poslovnog okruženja za rast i razvoj MSP-a u BiH, naglasila je Janko.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zajednička poruka svih dosadašnjih foruma je, kako je istakla, da je potrebno više ulaganja u znanje, davanje potpore u razvoju i stimulaciji malim i srednjim poduzećima za razvoj inovacija, tehnološko unapređenje i digitalizaciju poslovanja, što će zajedno sa povezivanjem i umrežavanjem rezultirati povećanjem konkurentskih performansi gospodarstva i stvaranjem boljih uvjeta za život u lokalnoj zajednici.

Direktorica Razvojne agencije Žepče, koja je idejni tvorac foruma, kazala nam je da je izuzetno zadovoljna dosadašnjim rezultatima.

- Uspjeli smo doći do broja 10, što je potvrda da je naša priča o lokalnom vlasništvu nad gospodarskim razvojem i dalje aktualna. Prvi Gospodarski forum, koji je održan 2013, bio je posvećen temi Investicijske mogućnosti općine Žepče - prednost poslovanja u malim lokalnim zajednicama. Bilo je skeptika koji su smatrali da će ovaj događaj završiti već tada i neće imati daljnji interes od šire zajednice. Najveći skeptici su smatrali da je održavanje ovakvog događaja trebalo da se dogodi isključivo u većim gradskim centrima, a nikako u jednoj maloj općini sa oko 31.000 stanovnika. Nadam se da su se do sada svi uvjerili da su manje lokalne zajednice jednako vrijedne pažnje kao i teritorijalno veće i da prosperitet za bh. građane zahtijeva uravnotežen razvoj na cijelom području Federacije BiH i BiH u cjelini, poručila je Janko.

U proteklih 9 godina i 9 organiziranih foruma bilo je riječi o aktualnim temama koje su bile od interesa za gospodarstvenike u tom trenutku: obrazovanje i prekvalifikacija domaće radne snage, uvoz strane radne snage, poduzetništvo žena, tradicionalne industrije u digitalnoj eri, saradnja sa dijasporom i dr.

- Na svakom forumu uz glavnu temu obrađivane su srodne podteme, više od 30 tematskih cjelina. Učestvovalo je preko 100 panelista, više od 80 prezentatora i 50 govornika kako iz BiH tako i iz susjednih država Hrvatske, Srbije, Crne Gore i zemalja kao što su Češka, Austrija i Njemačka. Prateći događaji na svakom Gospodarskom forumu su posebno zanimljivi: poslovni izlog proizvoda žepačkih kompanija, izložba inovacija mladih inovatora, posjete lokalnim kompanijama od kompanija iz okruženja. Postignuća su velika, a mjerimo ih i kroz poslovne susrete koji su bili sastavni dio Gospodarskog foruma i gdje smo okupili preko 200 kompanija koje su se povezale i nastavile zajedno raditi. Mjerimo ih i po tome što je od dosta malih kompanija nastalo mnogo srednjih ili velikih koje dobro posluju i imaju puno planova, navela je Janko.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Jedan od važnih fokusa foruma bit će poseban potencijal koji dijaspora može donijeti/Ivan Ćurić

Podsjetila je i na činjenicu da je općina Žepče 2015. dobila prvi put BFC SEE standard koji se dodjeljuje općinama i gradovima koji ispune na desetke kriterija vezanih za povoljno poslovno okruženje. Pet godina kasnije Općina je potvrdila da s pravom zaslužuje dodijeljeni joj BFC certifikat, kada je ocjenom verifikatora osvojila 94 boda od maksimalnih 100.

Povlastice

- Općina Žepče nastoji da kroz jačanje javno-privatnog partnerstva i sinergijom sa privatnim sektorom pruži podršku gospodarstvenicima koji su spremni svojim poslovanjem, modernim i inovativnim idejama osigurati održivi razvoj cijele zajednice. Unazad nekoliko godina povećan je interes investitora, a realizirano je 10-ak investicija ulagača koji su došli izvana kao kapital dijaspore. Svim investitorima je na raspolaganju usluga Centra za investitore općine Žepče i Centra poslovnih kompetencija Žepče kojim upravlja Razvojna agencija Žepče. Na raspolaganju su i povlastice kroz umanjenje rente i naknade za uređenje građevinskog zemljišta od 30 do 75 posto. Mjera podrške samozapošljavanju je dostupna početnicima u biznisu, a odnedavno je na raspolaganju zajednički investicijski fond Žepča i USAID-a koji je namijenjen za podršku kvalificiranim i registriranim mikro, malim i srednjim poduzećima u Općini Žepče, kazala je Janko.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kreiranje povoljnog poslovnog okruženja njihov je prioritet i dalje.

- Nažalost, manevarski prostor jedne općine u kreiranju gospodarskog i poslovnog ambijenta umnogome zavisi od poslovnog ambijenta koji kreira država. Prilikom kreiranja povoljnog ambijenta nastojimo iskoristiti naše prednosti kao općine koja je ekološki osviještena i sigurna za život i rad kako domaćih tako i stranih investitora koji imaju jednak tretman, bez obzira na to odakle dolazili. Dijaspora je naš igrač na terenu koji će svojom snagom kroz znanje i kapital pomoći razvoj lokalne sredine, ali mi smo ti koji moramo stvoriti plodno tlo za takvo nešto. Privatni sektor je naš glavni motor stvaranja radnih mjesta. Javni sektor općine Žepče sarađuje s privatnim kako bi olakšao stvaranje novih radnih mjesta i smanjio nezaposlenost, što direktno doprinosi boljem standardu života zajednice. Također, javni sektor pruža infrastrukturnu podršku, ulaganja i regulativno okruženje koje potiče poduzetništvo. Privatni sektor, s druge strane, donosi inovacije, investicije i stvara radna mjesta koja podržavaju gospodarski rast zajednice. Kombinacija ovih napora rezultira održivim ekonomskim razvojem općine Žepče. U takvom poslovnom okruženju, za koje tvrdimo da je pozitivno i vrlo nadahnjujuće, razvijaju se privatne inicijative i otvaraju nova radna mjesta, kazala je Janko.