V. d. direktora BH-Gasa za Oslobođenje: Nismo očekivali odbijenicu od Nedića, izgradit ćemo krak ka Livnu

Gospodine Bakoviću, prije nekoliko dana smo se suočili sa nestankom struje skoro u cijeloj zemlji zbog kvarova na dalekovodima u regionu. Je li BiH sigurna kad je riječ o snabdijevanju gasom?
- S obzirom na nedavni incident s nestankom struje u većem dijelu zemlje, važno je razmotriti sigurnost snabdijevanja plinom u Bosni i Hercegovini imajući u vidu takve situacije. Bosna i Hercegovina uvozi prirodni plin putem plinovoda Turski tok, preko susjednih zemalja. Kvarovi na elektroenergetskoj infrastrukturi, kao što su nedavni kvarovi na dalekovodima, mogu utjecati na operativnost distribucijskih sistema, uključujući i gasovode. Snabdijevanjem BiH prirodnim gasom sa jednog izvora i jednim pravcem snabdijevanja ne zadovoljavaju se osnovni postulati Direktive o mjerama za obezbjeđenje sigurnosti snabdijevanja.
Jedan pravac
Izuzetno je bitna uloga razvoja nove infrastrukture u jačanju sigurnosti snabdijevanja prirodnim gasom, te prije svega realizacijom projekta Južna interkonekcija BiH - Hrvatska taj bi se faktor značajno povećao, dok bi realizacijom projekta Sjeverna interkonekcija BiH - Hrvatska ovaj zahtjev u potpunosti bio zadovoljen.
Kada govorimo o cijeni ovog energenta, hoće li se građani suočiti u narednom periodu i sa većim računima za gas, uz najavljeno poskupljenje struje, i da li u tom slučaju postoji plan subvencioniranja najugroženijih kategorija stanovništva?
- Shodno Uredbi o organizaciji i regulaciji sektora gasne privrede, za snabdijevanje gasom potrošača u FBiH je određeno privredno društvo Energoinvest d. d. Sarajevo, koje vrši rekalkulaciju troškova na osnovu cijena koje dobijaju od isporučioca prirodnog gasa, te nakon toga predlažu novu cijenu Vladi FBiH na odobrenje. Što se tiče subvencioniranja najugroženijih kategorija stanovništva, ovo pitanje je u nadležnosti vlada.
Prošlog mjeseca je federalno Ministarstvo prostornog uređenja odbilo zahtjev BH-Gasa za izdavanje urbanističke dozvole za izgradnju plinovoda Južna interkonekcija koji povezuje BiH i Hrvatsku. Zatraženo je, između ostalog, da se u okviru plinovoda ostave odvojci za Livno i Posušje, a ne samo za Mostar, kako je prvobitno planirano. Budući da je Južna interkonekcija označena kao projekat od značaja za državu, da li je ovdje interes kantona stavljen ispred države i da li je ovo nastavak blokade HDZ-a u realizaciji ovog važnog projekta? Šta dalje?
- Odluka federalnog Ministarstva prostornog uređenja (ministar Željko Nedić, HDZBiH, op. a) da odbije zahtjev BH-Gasa za izdavanje urbanističke dozvole za plinovod Južna interkonekcija nije bila očekivana u našoj kompaniji, s obzirom na to da je zahtjev za dobijanje urbanističke dozvole podnesen krajem juna 2021.
- U dostavljenom rješenju o odbijanju zahtjeva za izdavanje urbanističke saglasnosti za Južnu interkonekciju, između ostalog, kao razlog za odbijanje navedeno je da Idejnim projektom nije predviđen odvojak za Livno i Glamoč, dok je grad Posušje u neposrednoj blizini planirane trase Južna interkonekcija BiH - Republika Hrvatska, pa zbog toga ne treba poseban odvojak. Kako je ovaj projekat od velikog značaja za energetsku nezavisnost Bosne i Hercegovine, društvo BH-Gas d. o. o. Sarajevo spremno je u okviru glavnog projekta predvidjeti projektovanje i odvojka za Livno u mjestu Šuica, kroz koje je planirana trasa glavnog gasovoda Južna interkonekcija, te u konačnici i isti izgraditi.
Odlukom Arbitražnog vijeća sa sjedištem u Zürichu, kompanija Energoinvest i BH-Gas su dužni mađarskom FGSZ-u platiti više od 11 miliona američkih dolara. Federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić nedavno je izjavio da je zaključivanjem aneksa ugovora u korist mađarskog transportera gasa, neposredno pred uvođenje novog pravca snabdijevanja gasom putem Turskog toka, BH-Gasu i Energoinvestu načinjena ogromna šteta. Koliko će se to odraziti na rad BH-Gasa i kakva su očekivanja u nastavku pravne borbe?
- BH-Gas i Energoinvest su ranije obavijestili javnost o relevantnim pitanjima svojim saopštenjem.
- Također, saopštenjem za medije iz federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije, iz maja 2024, dat je osvrt na cijeli arbitražni postupak, te da će Ministarstvo podržati sve radnje koje će dovesti do konačnog rasvjetljavanja događaja koji su prethodili arbitražnom postupku. Međunarodni pravni tim je već poduzeo daljnje pravne korake s ciljem zaštite interesa BH-Gasa, Energoinvesta i Federacije BiH, te se nadamo pozitivnom ishodu koji će biti u korist naših kompanija i FBiH.
U izvještaju Evropskog revizorskog suda (ECA) navodi se da EU nije dovoljno spremna da se suoči sa predstojećom gasnom krizom uprkos tome što je uvela niz mjera za prestanak zavisnosti od ruskih energenata. Kako bi BiH reagovala u slučaju krize i imamo li rezerve gasa?
- Prema izvještaju Evropskog revizorskog suda, koji naglašava nedovoljnu spremnost EU za predstojeću gasnu krizu, BiH bi se suočila s nizom izazova i ograničenja u slučaju slične krize. Bosna i Hercegovina nema skladišta prirodnog gasa.