Senad Mašović: Pojedini političari govore o demilitarizaciji BiH, a veličaju vojske susjednih država, zato OSBiH...

Intervju generalpukovnik Senad Mašović,<br>načelnik ZŠ OS BiH/Senad Gubelić

Intervju generalpukovnik Senad Mašović,
načelnik ZŠ OS BiH/Senad Gubelić

Mašović: Moramo jačati našu vojsku/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prošlogodišnja odlična NATO-ova ocjena Bataljonske grupe lake pješadije pokazuje koliko OSBiH zaista vrijedi: kako dalje, govori Senad Mašović, načelnik Zajedničkog štaba

Gospodine generale, jeste li zadovoljni budžetskim okvirom za potrebe Ministarstva odbrane i Oružanih snaga BiH i može li njegovo povećanje pratiti dinamiku i nivo potreba razvoja i opremanja vojske?

- Moram izraziti zadovoljstvo da je konačno došlo do usvajanja budžeta. To treba da ima izuzetno pozitivan efekat na funkcionisanje OSBiH. Ne dao Bog da nije došlo do usvajanja budžeta za potrebe funkcionisanja OSBiH, u drugom kvartalu OSBiH bi se součio sa veoma teškim izazovima koji bi možda po nekim pitanjima čak bili i nepremostivi. Samo usvajanje budžeta ima pozitivan efekat. Taj pozitivan efekat, s jedne strane, odražava se kroz poboljšanje statusa pripadnika OSBiH, materijalni, personalni status, na njihovu posvećenost i moral, a i ono što zaista u konačnici očekujem jeste da se kroz poboljšanje tog materijalnog statusa povećaju broj kandidata i zainteresovanost za prijem u OSBiH. Status u OSBiH mora koliko-toliko biti približan onome što nameće tržište rada, a ono samo po sebi govori da mora doći do poboljšanja tog ukupnog statusa ako želimo adekvatne, funkcionalne, dobro popunjene, mobilne i moderne Oružane snage.

Modernizacija opreme

Sa druge strane, kada govorimo o drugom dijelu budžeta koji se odnosi na mogućnost jačanja kapaciteta Oružanih snaga i modernizaciju, tu, nažalost, nije došlo do značajnijeg iskoraka. Ali, ono što me u svemu ovome hrabri, jeste činjenica da se kroz nekoliko sastanaka i razgovora sa predsjednikom Denisom Bećirovićem vrlo jasno može primijetiti jasna posvećenost, želja i intencija da se nađe okvir i način kako da se poboljša budžetski okvir za OSBiH, ne kratkoročno već dugoročno, i da se na taj način obezbijedi puna modernizacija kroz povećanje budžetskog okvira, ali i, naravno, kroz nastavak i unapređenje međunarodne bilateralne saradnje sa našim partnerima koji su po mnogo čemu jedan od ključnih osnova za unapređenje ukupnih kapaciteta i modernizaciju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Može li se govoriti u ovom trenutku da su Oružane snage BiH apsolutni interes svih, s obzirom na to da po mnogo čemu vojska predstavlja crvenu liniju onima koji ne žele dobro BiH?

- Dozvolite mi da skrenem pažnju na vrlo bitne činjenice koje se zaista dešavaju širom svijeta. To je da danas u savremenom svijetu sve moderne države, i veoma je teško naći primjer države koja to nije uradila, znatno povećavaju budžetska izdvajanja za odbranu. Sjećamo se, svjesni smo i mislim da je javnost vrlo dobro bila informisana, da je i NATO-ov glavni cilj bio da budžetska izdvajanja za odbranu u zemljama članicama NATO-a budu dva odsto GDP-a. Međutim, danas imamo situaciju da su budžetska izdvajanja za odbranu u mnogim zemljama NATO-a, ali i u onim koje nisu članice NATO-a, uveliko premašila dva odsto izdvajanja za odbranu. Što, ustvari, vrlo jasno govori o tome da su te države svjesne globalnih izazova, multipliciranja izazova. Svjesne su i činjenice da živimo u vremenu kada su jasne spoznaje i mogu se prepoznati konture uspostave novog svjetskog poretka, i da ustvari kroz ta budžetska izdvajanja i jačanje ukupnih kapaciteta tih država, države dugoročno rade na unapređenju elementa sigurnosti ne samo države već i pojedinaca.

Očekujemo tokom godine stavljanje u punu funkciju NATO-ovog Defence capacity building programa, programa za jačanje odbrambenih i sigurnosnih institucija u BiH

Kada govorimo o segmentu dugoročno, to podrazumijeva da su te države svjesne činjenice da danas u međunarodnim odnosima po mnogo čemu najbitniju karakteristiku predstavlja realizam ili surovi realizam, koji govori o tome da će preovladavajuću ulogu u poziciji svake države na međunarodnom planu predstavljati vojna moć. Iz te vojne moći proizlazi i uloga i značaj države. Onaj koji je vojno moćan i snažan, imat će mogućnost da se bolje pozicionira u novom svjetskom poretku. I u svemu tome, mi moramo znati šta treba da uradimo za nas i šta treba da bude naš odgovor. Za mene je jasna činjenica da za nas odgovor mora biti u smislu jačanja svog OSBiH, njegovog kapaciteta i sposobnosti, investiranja u OSBiH, u ljude, u nabavku visoko sofisticirane opreme i, naravno, nastavak integracijskih procesa BiH prema NATO-u.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na kraju krajeva, treba biti realan i priznati činjenicu da mi danas živimo u periodu gdje unutar BiH imamo političare ili politike koje po mnogo čemu glorifikuju vojske susjednih država, a istovremeno intenzivno rade na sprečavanju povećanja budžetskog okvira i pogoršanju statusa OSBiH. Iz svega onog što možete vidjeti od onoga što oni rade, konačni cilj tih raznih politika je možda i smanjenje OSBiH, pa čak i demilitarizacija. Kada se razumije u onom širem konceptu - zagovara se u BiH smanjenje i demilitarizacija, a slave se uspjesi susjednih vojski - to ustvari govori i dalje o postojanju vrlo jasnih i opasnih namjera koje mogu da imaju negativne posljedice po budućnost BiH i njenih građana.

image

Mašović: Dobro je da je usvojen budžet/Senad Gubelić

Kako Oružane snage BiH danas stoje sa modernizacijom opreme u odnosu na susjedne države koje znatno povećavaju izdvajanja u te svrhe?

- Kad je riječ o modernizaciji Oružanih snaga BiH, mi smo još u fazi da najveći i najznačajniji izvor opremanja i modernizacije predstavlja opremanje kroz bilateralne sporazume i odnose koje mi imamo sa našim strateškim partnerima. Naravno, kad je u pitanju modernizacija, evo, mi očekujemo zaista tokom godine stavljanje u punu funkciju NATO-ovog DCB-a, odnosno Defence capacity building programa, programa za jačanje odbrambenih i sigurnosnih institucija u BiH, čiju realizaciju očekujemo tokom 2023. Vrlo brzo očekujemo i konkretne rezultate, isporuke sredstava i opreme za potrebe OSBiH. Naravno, u svemu tome imamo, ono što je svima dobro poznato, dobru saradnju sa SAD-om, Velikom Britanijom, Turskom, Njemačkom i kroz te programe saradnje sa njima, vršimo određenu vrstu transformacije, odnosno modernizacije kako kapaciteta, tako i OSBiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Budžetska izdvajanja za odbranu u mnogim zemljama NATO-a, ali i u onim koje nisu članice NATO-a, uveliko su premašila dva odsto izdvajanja za odbranu

Kada govorimo o zemljama regije, modernizaciji i tom odnosu, ja sam pobornik toga da se saradnja mora jačati i da treba biti jasno vidljiva po svim pitanjima. Ali i ta saradnja treba da bude transparentna. Ono što je za nas unutar BiH, za OS, veoma bitno u razumijevanju te saradnje jeste da postoji povjerenje, a za to povjerenje je možda najbitniji balans snaga u regiji. Za nas i za javnost bitna je činjenica da smo mi iz Oružanih snaga BiH već u nekom smislu pokrenuli i proces modernizacije Sporazuma o subregionalnoj kontroli, koji treba da omogući uvođenje u kvote i kontrolu sistema koji u periodu kada je potpisivan Sporazum o subregionalnoj kontroli uopšte nisu postojali.

Sigurnost za sve

Danas smo u situaciji kada zbog tehnološkog razvoja imamo novu opremu i sredstva koja značajno mijenjaju ukupan odnos snaga i ta sredstva trebaju biti uvedena u Sporazum o subregionalnoj kontroli, javno i transparentno. To, ustvari, treba da predstavlja krajnje opredjeljenje o povjerenju i saradnji sa svim zemljama u regiji i šire.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nemamo nikakav problem sa tim da shvatimo da se svaka država po sebi opredjeljuje za jačanje, odnosno investiranje u svoje oružane snage. Mi ne možemo zaustaviti investicije i razvoj drugih vojski širom svijeta, ali ono što treba da uradimo jeste da jačamo svoju vojsku, svoj OSBiH, koji je jedini garant teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH. Naše snage imaju vrlo jasno propisane zadatke i treba im dati mogućnost da budu značajno ojačane, modernizovane, da imaju drugačiji status u bh. društvu i da po svim pitanjima garantuju sigurnost kao ključni aspekt države i svih građana.

(Intervju je u cijelosti objavljen u magazinu Dani)