Predizbornim putevima korupcije: Krajiški eksperiment za uspostavu pravne države

Protesti USK Foto: Fahrudin Bender
Upravlja ko plaća: Sve se, svakako, na kraju vrti oko para Foto: Fahrudin Bender
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Unsko-sanski kanton je oduvijek bio neka vrsta poligona za istražne i tužilačke radnje. Pa, to znaju i pripadnici FUP-a i SIPA kojima je teren u Krajini najčešća ekskurzija. Nije bilo nedodirljivih, ali, isto tako, nije bilo ni puno osuđenih, odnosno obično se dugo čeka na podizanje optužnica i na kraju sve to završava mnogo blažim kaznama od zaprijećenih i daleko tiše nego što bi počinjalo uz spektakularna hapšenja. Uvijek je postojao i taj politički balans: ako, naprimjer, na proljeće hapse SDP premijera Kantona, najesen hapse SDA gradonačelnika.

Trenutno u USK-u vlada stranka NES, odbačenog imena A-SDA, jer je sinonim afera oko prodaje školskih diploma.

”Zašto samo kod nas SIPA hapsi? Je l’ ne smiju dirati Dodika ili pak neke druge političke kriminalce u Hercegovini ili u Sarajevu?”, prečesto su se pitali Krajišnici, siti upecaj pa pusti sporta.

Tako su se i tješili: pomišlju da su eksperiment za uspostavu pravne države u kojem bi se mladi istražitelji uvježbavali za buduće veće poduhvate.

Nažalost, ako je u pitanju eksperiment, moramo konstatovati da nije uspio. Kada bi bilo istražioca, tužioca i sudija jednako onoliko koliko postoji biranih i imenovanih političkih funkcionera, onda bi igra bila nekako izjednačena. Barem dok i njih ne iskorumpiraju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bez obzira na to ko bio i ko ih zamijenio na vlasti, čini se da je u Krajini svi rade isto.

Bujrum budžeta

Budžet Kantona najviše se troši na plaće budžetskih korisnika, pa kada im političari daju plaće, kao da ih vade iz vlastitih džepova. Pritom, dok su na vlasti, trude se da oni zapošljavaju, pa tako konstantno opterećuju budžet.

Zatim se dio sredstava planira za predizborne projekte. Tamo gdje je neki zastupnik prodao svoju ruku zbog neke sanacije, asfalta ili igrališta u mjesnoj zajednici, odakle očekuje da će zauzvrat dobiti glasove kako bi ostao na poziciji i nakon sljedećih izbora. Ili bivaju sa nekim u talu, pa stoje iza nekih formalnih udruženja građana koja, opet, imaju neki projekt za para u budžetu pa se u to još sočnije umoči. A udruženja ili se sama nude ili pojedinci i stranke stoje iza naprimjer boračkih, čak i sindikata, kojima isfinansiraju neku paru kad zatreba da izlaze na proteste ili daju javna saopćenja podrške ovima ili osude onih, sve zavisno od toga s koje strane pare pušu.

Budžetom se plate i silni savjetnici u Vladi, a to su stranački dogovori. U najgorem slučaju negdje se ohrabre da kroz javne nabavke, u nekom od ministarstava, riješe opremanje preko svojih firmi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Najveći ulov je kada neki poslanik u Skupštini za svoju podršku većini dobije cijelo mjesto ministra nekog resora pa zaposli badžu, šuru, školskog ili stranačkog kolegu. A onda će poslije vidjeti šta se tu ima pobunariti.

Ili neki politički sponzor koji decenijama koristi kantonalne resurse dobije dojavu iz ministarstva da je SIPA tražila tu i tu dokumentaciju, pa ovi promijene naziv firmi i onda dođu u isto ministarstvo kao potpuno novi investitori i konačno potpišu ugovor za koncesiju koji će poštovati dok ne budu sigurni da više nisu pod prismotrom.

Reći će ovo su sve zlonamjerne optuže bez dokaza i pokušaji da se zasmeta poštenjačinama u vlasti kojima je jedini interes normalno funkcionisanje Kantona i redovne plaće napaćenim budžetskim uposlenicima. Tako kažu ovi sad, a tako su govorili i oni prije njih.

Tri godine bez računa

Činjenica je, međutim, da aktualna Vlada USK-a još nije podnijela izvještaj o utrošku prethodna tri budžeta. Dok to ne učini, neće se znati šta je sve bilo sa njima. A to nisu učinili jer nisu imali većine u Skupštini. Uvijek je postojala teška politička borba da se sabere dovoljno ruku, pa kad to uspiju, onda je to samo zbog usvajanja novog budžeta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

NES-ov partner u vlasti, predsjednik SDP-a USK-a i predsjedavajući Skupštine Kantona Razim Halkić sve vrijeme je odbijao ponude građanskih stranaka da zajedno formiraju vlast bez NES-a. Tražio je od njih da zajedno podrže NES-ovu Vladu, zauzvrat im je nudio sve.

U audiosnimku, koji je isplivao pred održavanje vanredne sjednice Skupštine na kojoj je usvojen budžet, čuje se Razimov glas koji govori kako im je nudio i ministarska, kao i mjesto direktora za ceste, dakle još jednog resora gdje ima para. Tužilaštvo USK-a odmah je formiralo predmet i krenulo da istražuje ove navode zbog sumnje u počinjenje zloupotrebe položaja. Halkić, s druge strane, tvrdi da to nije njegov glas, možda nadajući se da se to neće moći izvještačiti.

Javnost se čudi svemu jer smatralo se da je opšteprihvaćena činjenica da je trgovina rukama političara, te nuđenja i uzimanja direktorskih mjesta ustaljena praksa.

Dakle, koliko je god tih budžetskih secikesa, toliko bi moralo postojati stručnih ekonomskih i istražnih timova da takvoj praksi stanu ukraj. Ali gdje naći sposobne i poštene ljude koji se neće utaliti? Pa i takve neko mora platiti za rad. A ko plaća, taj se i pita.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Otkud pare, premijeru?

Sve vrijeme mandata premijera Mustafu Ružnića prati ova fotografija sa gomilom para u rukama. Niko iz medija nikad nije stavio premijera u neugodan položaj da obrazloži ovaj prizor. A Ružnić, ipak, zbog daleko manjih upita diskvalifikuje novinare kao svoje lične neprijatelje..

Kao što je u i svijetu farmakomafija najbliža vrhu piramide moći, tako je i u Krajini zdravstveni sektor sljedeći najveći bazen za lov u mutnom. Zavod zdravstvenog osiguranja za dvije godine ostvari čitav jedan godišnji budžet Kantona, više od 200 miliona maraka. Međutim, to im je malo pa svake godine, protuustavno, nametnu građanima obavezu zdravstvene naknade koju svaki pojedinac mora platiti (do 30 KM po osobi) ili neće dobiti zdravstvenu zaštitu koja mu se ionako već odbija od plate.

Mustafina nafaka

Sedam direktora ZZO-a samo je ova Vlada USK-a promijenila u jednom mandatu, jer vrlo je važno ko će tu da zasjedne. Prethodnici su svjedočili da se tu zloupotrebljavaju zeleni recepti u korist apoteka, a na štetu budžeta.

Ogromne pare, pritisci i nagrade tek se vrte oko esencijalne liste lijekova, gdje dobavljači lijekova lobiraju šta će se tu naći shodno tome šta zastupaju ili šta im je najprofitabilnije. Zatim isti zavaljuju zdravstvene ustanove u dužničko ropstvo, a onda i preko njih upravljaju zdravstvenim sistemom. I korumpirani ljekari ušićare ponešto, sistem se varao i na invalidima i ortopedskim pomagalima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sve je ovo već bilo otvoreno u USK-u, gdje ni uz najbolji pokušaj akcije državnih istražnih organa nije moguće korupciju eliminisati.

A tek je nova stvar šta će biti sa Covid procedurama i poticajima.

Koronom se okoristio i premijer USK-a Mustafa Ružnić bez potrebe da gura prste u teglu. U još jednom audiosnimku koji je isplivao premijer Kantona se poput djeteta hvali kako mu je kao komandantu Kantonalnog štaba dobro. Kako samo on i policija smiju da se vozikaju po gradu za vrijeme policijskog sata.

Vozika se tako i smije se, govoreći: “Aa, vidi nafake”!

Međutim, na premijera se nisu naljutili antimigrantske grupe ljudi na društvenim mrežama, iako se radi o istim osobama koje su i najveći borci za ukidanje mjera, te koje koronu nazivaju zavjerom svjetskih moćnika. Ni Mustafin NES-ov stranački šef Nermin Ogrešević nije im mrzak, iako je prvi u BiH napravio karantin u fiskulturnoj sali zadržavajući po 14 dana krajiške gastarbajtere u povratku kući. To su zaboravili svi.

Međutim, u Krajini nikad kraj nelogičnostima jer opet niko nije veći prijatelj virus-priče od SDA. Njihovi poslanici, doktori koji su u Skupštini, najviše kukaju kako je malo Krajišnika vakcinisano. Iako trenutno politički oslabljen, Asim Kamber, protiv kojeg se vodi istraga za krađu izbora u Sanskom Mostu, također je ovdje faktor. Portal pod njegovim uticajem više se dodvorava WHO-u nego svi fackt chackeri u regiji, kao da zna kome se treba ulizivati da bi bili vraćeni na vlast.

Idemo u nove četiri godine

Zato već spomenuta Direkcija za ceste i slične ustanove sa značajnim budžetima moraju biti stavljeni pod lupu. Pogotovo USK šume. Nedavno je čitava plejada SDA direktora Šuma osuđena zbog korupcije, ali su čak i oni ostavili u preduzeću 14 miliona dobiti. Sadašnja uprava NES-ove Vlade, zbog silnog zapošljavanja i koječega, uspjela je od tog gotovog bogatstva napraviti preduzeće koje je prvi put poslovalo sa manjkom.

I na kraju postavlja se pitanje ko je sve vrijeme snimao slobodne i komprimitirajuće izjave premijera i predsjedavajućeg Skupštine? To je morao biti neko pred kime su mogli biti opušteni, neko kome su vjerovali, i ne sumnjajući da će ih zavaliti.

Oni bukvalno rade sami protiv sebe i opet niko im ništa ne može. Opet našli većinu i dobili novi budžet. Dok god ne idu protiv interesa viših sila, mogu ostati na vlasti.

Iza ove vladajuće garniture NES-a dobar strateg je utemeljitelj A-SDA Rifet Hozanović. Njemu mnogi skidaju kapu, čak i ako su svjesni mrlje u njegovoj karijeri, presude za zloupotrebu sredstava u Merhametu. Na put mu može stati samo Asim Kamber ako se kako oslobodi ovih optužbi za krađu izbora. Svi ostali političari su pijuni na krajiškoj šahovskoj tabli. I tako fraktalno i uzvodno unedogled..